Jak szukać kanałów dvb-t?

Wyszukiwanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej praktycznie nie różni się od wyszukiwania sygnału analogowego. W większości telewizorów z tunerem DVB-T i tunerów do odbioru NTC mamy do wyboru dwa rodzaje strojenia: automatyczne i ręczne.

Nim rozpoczniesz wyszukiwanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej upewnij się, że do twojego telewizora jest podłączona antena do odbioru telewizji naziemnej. NTC nie będzie odbierała na antenie satelitarnej ani z sygnału kablówki!

Najprostszym rodzajem wyszukiwania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej jest strojenie automatyczne. Zazwyczaj możemy je znaleźć w menu urządzenia w zakładce „ustawienia”, „antena”, „zasięg” lub podobnej. Po uruchomieniu procesu automatycznego strojenia telewizor (lub dekoder) automatycznie wyszuka nam wszystkie dostępne kanały.

Drugą opcją jest tzw. „wyszukiwanie ręczne”. Tutaj to czy i ile kanałów znajdzie twój telewizor jest uzależnione wyłącznie od Ciebie. Wybierając ten rodzaj strojenia samodzielnie najczęściej przy pomocy pilota ustalasz częstotliwość z której będą pobierane kanały telewizyjne. Jeżeli wybierzesz strojenie ręczne warto przedtem sprawdzić częstotliwości multipleksów w których zasięgu się znajdujesz – dzięki temu zaoszczędzisz gdyż nie będziesz musiał zatrzymywać się przy każdym kanale.

Gdy na danej częstotliwości urządzenie wykryje sygnał telewizyjne poinformuje Cię o jego mocy. W zależności od urządzenia może to być opis lub wartość procentowa. Proces strojenia ręcznego zawsze potwierdzasz przyciskiem „zatwierdź”, „aktualizacja”, „zapisz” lub podobnym (w zależności od marki i modelu odbiornika). W odróżnieniu od telewizji analogowej w „cyfrze” na jednej częstotliwości może być nadawane nawet kilka kanałów. Zatwierdzając (pojedynczą) częstotliwość mux-2 twój telewizor wzbogaci się aż o 8 kanałów telewizyjnych!

Po wyszukaniu i zapisaniu kanałów możesz już cieszyć się z dobrodziejstwa darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. Chyba wszystkie odbiorniku do DVB-T pozwalają na sortowanie programów, korzystając z tej opcji możesz ułożyć własną listę kanałów (tzn. np. TVP 1 na pozycji 1 nawet gdy automatycznie nastroi się gdzieś dalej).

Pamiętaj, że Naziemna Telewizja Cyfrowa w Polsce jest dopiero w fazie wdrażania. W twoim regionie aktualnie mogą być niedostępne jeszcze wszystkie multipleksy. Nim rozpoczniesz poszukiwania kanałów NTC sprawdź harmonogram uruchamiania DVB-T w Polsce.