TVP Teen. Nowy kanał dla młodzieży

TVP TEEN. Telewizja Polska szykuje nowy kanał dla młodzieży

Telewizja Polska szykuje nowy kanał telewizyjny dla młodzieży. W planach jest uruchomienie TVP Teen skierowanego do widzów w wieku 10-16 lat. Nowy kanał TVP miałby stawiać na programy edukacyjne i bezpieczną rozrywkę dla starszych dzieci. TVP Teen miałby znaleźć się w ofercie telewizji naziemnej.

Kanał ten ma być uzupełnieniem dotychczasowej oferty TVP, która ma już kanał TVP ABC skierowany do widzów w wieku 4-12 lat. TVP Teen ma z kolei odpowiadać na potrzeby młodzieży, czyli osób w wieku 10-16 lat.

Plan uruchomienia nowego kanału został zapisany w karcie powinności, czyli dokumencie, jaki publiczny nadawca składa do KRRiT. Musi w nim opisać m.in. plany dotyczące rozwoju. W karcie czytamy, że TVP Teen to nie tylko nowy kanał, ale też towarzyszący mu serwis internetowy.

TVP Teen. Nowy kanał dla młodzieży
TVP Teen. Nowy kanał dla młodzieży / fot. pixabay.com

Oba te media mają być źródłem edukacji i rozrywki dla starszych dzieci. Programy prezentowane na TVP Teen mają być pozbawione nadmiernej przemocy, promować szacunek do innych oraz wrażliwość społeczną, kreatywność i odpowiedzialność.

Pierwsze wydatki na TVP Teen zaplanowano na 2022 rok. Tworzenie programu na potrzeby nowego kanału miałoby kosztować ponad 15 mln zł. W kolejnych latach na produkcję zaplanowano po 20 mln zł.

TVP Teen. Co w ramówce nowego kanału dla młodzieży?

TVP Teen ma nadawać codziennie w godzinach 6:00 – 23:00 (min. 17 godzin na dobę). Stacja przez 78% czasu ma nadawać programy zgodne z tematyką kanału.

Ramówka TVP Teen ma być skierowana do widzów w wieku 10-16 lat
Ramówka TVP Teen ma być skierowana do widzów w wieku 10-16 lat / fot. pixabay.com

W planach możemy wyczytać, że w ramówce nowego młodzieżowego kanału od TVP mają znaleźć się:

  • audycje edukacyjne, które mają zajmować aż 73% pasma. Mają to być programy o charakterze poznawczym, poradnikowym, ale też formy udramatyzowane, dokumenty, seriale i filmy animowane).
  • audycje rozrywkowe mają stanowić ok. 5% czasu antenowego. W tym paśmie zobacczyć będzie można: koncerty, festiwale, widowiska artystyczne, magazyny, filmy fabularne i seriale.

Gdzie oglądać TVP Teen?

W karcie powinności pierwsze wydatki na uruchomienie kanału TVP Teen zaplanowano na 2022 rok. Wszystko wskazuje więc, że najpewniej dopiero w przyszłym roku istniałaby szansa na początek emisji programu.

Na razie trudno więc wyliczać, w jakich konkretnych sieciach kablowych czy na platformach satelitarnych pojawi się TVP Teen.

TVP deklaruje jednak, że po uruchomieniu kanału Telewizja Polska miałaby dążyć do umieszczenia stacji na multipleksie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Z uwagi na odległy start kanału należy zakładać, że kanał będzie dostępny w systemie DVB-T2, który ma być obowiązującym standardem od połowy 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *