TVN24 w telewizji naziemnej

TVN24 w telewizji naziemnej. Jak oglądać za darmo?

Od 21 grudnia TVN24 w telewizji naziemnej! Władze koncernu TVN Discovery Polska podjęły decyzję, że płatny kanał TVN 24 w wybranych godzinach będzie dostępny za darmo w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Jego emisja będzie odbywać się w godzinach porannych w miejscu, gdzie zwykle nadawany jest należący do TVN-u kanał TTV.

TVN 24 w telewizji naziemnej jest nadawany na MUX-1 czyli tzw. pierwszym multipleksie. Stacja za darmo dostępna jest tylko w godzinach porannych do 10:00.

Stację TVN24 znajdziemy na kanale, na którym normalnie zaprogramowany jest kanał TTV. To ruch amerykańskiego koncernu w związku z nowymi przepisami, które zostały przyjęte przez sejm.

TVN24 w telewizji naziemnej. Dlaczego nie ma „Ukrytej Prawdy” na TTV?

Koncern TVN Discovery Polska zdecydował się na zmianę ramówki w związku z przyjętą przez polski sejm nowelizacją ustawy o mediach, nazywaną przez zwolenników opozycji „LEX TVN”. W związku z decyzją, która ma uniemożliwić koncernom o przeważającym kapitale spoza krajów UE i EOG nadawanie własnych programów w Polsce, stacja TVN rozpoczęła protest.

Już po przyjęciu ustawy przez sejm w ubiegły piątek TVN24 pojawił się na antenie głównego kanału TVN zastępując część programów, które były zaplanowane w ramówce. Teraz władze stacji podjęły decyzję, że widzowie TTV zamiast stałych pozycji ramówkowych takich, jak „Ukryta Prawda” czy „Damy i Wieśniaczki” będą oglądać w godzinach porannych TVN 24.

Dlaczego nie ma Ukrytej Prawdy

Ustawa o TVN. Dlaczego TVN ma zniknąć?

O co chodzi w ustawie „LEX TVN”? Czy TVN faktycznie musi zniknąć z Polski? To pytania zadawane przez fanów zarówno głównej anteny TVN, jak i mniejszych kanałów koncernu takich, jak choćby bezpłatne TVN 7, TTV czy płatne TVN24, TVN Turbo, TVN Style.

Nowe przepisy, które zostały przyjęte przez sejm, mają wprowadzić zasadę, na mocy której większościowym właścicielem stacji nadającej na polskiej koncesji będzie musiał być podmiot lub spółka która jest zarejestrowana na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego czyli Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu. Podmioty zagraniczne będą mogły mieć maksymalnie 49% udziałów.

Problem nadawcy TVN w nowej rzeczywistości prawnej jest taki, że właściciel spółki TVN Discovery Polska pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, czyli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Rozwiązaniem dla nadawcy jest sprzedaż części udziałów np. podmiotowi w Polsce lub innym kraju EOG np. Niemczech, Holandii, Czechach czy Norwegii. Jeżeli koncern zdecyduje się na sprzedaż większości swoich udziałów firmie działającej na terenie któregoś z państw europejskich, stacje pozostaną w Polsce, jednak dotychczasowy właściciel może stracić kontrolę nad decyzjami i treściami prezentowanymi na antenach TVN na rzecz nowego właściciela większościowego.

LEX TVN. Jak to wygląda w innych krajach?

Uchwalone z inicjatywy grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości przepisy z założenia mają na celu ochronę Polski przed treściami propagandowymi nadawanymi przez kraje i narody spoza europejskiego kręgu kulturowego i politycznego. Inicjatorzy pomysłu tłumaczą, że taka regulacja ma uniemożliwiać głównie uzyskanie polskiej koncesji stacjom Rosyjskim czy Chińskim. Ale przy okazji, w sposób mniej lub bardziej zamierzony dostaje się też USA.

Nowe polskie prawo nie odbiega od regulacji już obowiązujących w innych państwach w tym USA skąd pochodzi stacja TVN. W dokładnie odwrotnym przypadku tzw. gdyby polski nadawca chciał nadawać swoje kanały na rynku USA – nie mógłby tego robić, bo przepisy w Stanach Zjednoczonych dopuszczają udział podmiotów zagranicznych w mediach tylko do 20% (w Polsce ma to być aż 49%).

Podobne przepisy ograniczające możliwość działania stacji o kapitale zagranicznym od dawna obowiązują też we Francji, Austrii i Niemczech.

Jak oglądać TVN24 bez kablówki i platformy cyfrowej?

Stacja TVN 24 z definicji jest płatnym kanałem premium dostępnym m.in. w telewizjach kablowych oraz na platformach satelitarnych. Obecność TVN24 w telewizji naziemnej ma charakter chwilowy i jest ograniczona w czasie (tylko w godzinach porannych). Osoby, które chcą oglądać TVN24 przez cały dzień muszą za kanał ten zapłacić.

TVN24 w telewizji naziemnej

TVN24 można oglądać bez konieczności wykupowania pakietu w telewizji kablowej czy na platformie satelitarnej. Możliwość oglądania kanał TVN24 i TVN24 bis jest oczywiście płatna. Można to zrobić wykupując przez internet pakiet w aplikacji TVN24 GO. Normalna cena za dostęp do kanału to 30 zł / mies., jednak teraz (grudzień 2021) TVN24 GO dostępny jest w promocji:

  • 10 zł za miesiąc (30 dni)
  • 100 zł za rok (365 dni)

Wykupiony w ten sposób TVN24 można oglądać na komputerze, w telefonie komórkowym lub tablecie, ale też na telewizorze z funkcją Smart TV podłączonym do internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *