Odbiór słowackich kanałów DVB-T w Polsce

Niedawno pisałem o czeskiej DVB-T, dziś chciałbym poruszyć temat naziemnej telewizji cyfrowej u kolejnych naszych sąsiadów – Słowaków. Kanały słowackiej DVB-T z powodzeniem można wyłapać na terenach przygranicznych w Polsce południowo-środkowej i zachodniej.

Jeśli ktoś po dobrych kilkunastu latach nie odróżnia jeszcze Czech od Słowacji może zapamiętać, że na Słowacji sygnał NTC kodowany jest w formacie mpeg4 (takim jak w Polsce), zaś Czesi swoją telewizję kodują w formacie mpeg2. Testy Naziemnej Telewizji Cyfrowej na Słowacji rozpoczęto w roku 2004. Początkowo dostępny był jeden multipleks („prechodový”), który zawierał cztery kanały: Jednotka, Dvojka, TV Markíza, TV JOJ. W tej chwili na terenie kraju wprowadzane są dwa multipleksy „verejnoprávny” oraz „komerčný”.

Kanały bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Słowacji

W pierwszym słowackim multipleksie („verejnoprávny”) znajdują się dwa kanały telewizji publicznej STV 1 („Jednotka”) oraz STV2 („Dvojka”). Dawniej nadawany był także trzeci kanał o profilu sportowym, jednak w lipcu tego roku stacja została zamknięta.

Drugi multipleks („komerčný”) przeznaczony jest dla słowackich nadawców komercyjnych. Są to kanały JOJ i JOJ Plus oraz TV Markíza i Doma.

Z „ciekawszych” propozycji telewizjach JOJ i JOJ Plus można wymienić zamienniki programów emitowanych w Polsce a wśród nich: „Česko-slovensko má talent” (odpowiednik „Mam Talent” oraz „Súdna sieň” (odpowiednik programu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”) oraz „Áno, šéfe!” („Kuchenne Rewolucje”). Fani programów typu „talent show” mogą śledzić amerykańską edycję X-Factor. Część ramówki kanału Plus zajmują także seriale animowane (m.in. Simpsonowie).

Kolejne dwa kanały należą do grupy CME będącej właścicielem m.in. czeskiej TV NOVA. Te kanały to ogólnotematyczna TV Markíza oraz skierowana do młodych, aktywnych kobiet TV Doma.

Jeden komentarz do “Odbiór słowackich kanałów DVB-T w Polsce”

  1. Dzien dobry, czytalem wasz artykul o SK DVB-T. Obraz jest na Slowacji kodowany w MPEG-2, tak samo jak w Czechach jest tez modulacja 64 QAM. W systemie MPEG-4 jest nadawana tylko STV 1 HD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *