Testy DVB-T2 w Polsce. Częstotliwości multipleksów DVB-T2

Polskie kanały 4K. Co oglądać na telewizorze 4K? [LISTA]

Polskie kanały 4K to wciąż rzadkość. Mimo, że rozdzielczość Ultra HD jest już zjawiskiem powszechnym, kupując telewizor 4K, przeciętny Polak ma niewielki dostęp do kanałów nadających w UHD. Jakie kanały w Polsce nadają w 4K i co oglądać na telewizorze 4K?

Popularne 4K, czy jak kto woli Ultra HD to rozdzielczość 3840×2160 pikseli. Takie rozwiązanie pozawala na uchwycenie na obrazie większej liczby szczegółów niż w przypadku niższych rozdzielczości. Obraz 4K jest więc bardziej wyraźny, kontury lepiej zaznaczone a detale bardziej szczegółowe.

Kanały 4K w Polsce. Co oglądać w 4K?
Porównanie rozdzielczości 4K i pozostałych 1080p (Full HD) oraz 720p (HD) / fot. Wikipedia

Choć sprzęt w rozdzielczości 4K na rynku jest obecny od dawna (w kamery 4K wyposażonych jest większość nowych telefonów komórkowych), rozdzielczość ta w Polsce wciąż nie jest popularna w przypadku kanałów telewizyjnych. Nadziei w rozwoju tej technologii upatruje się we wdrażaniu systemu DVB-T2, który umożliwi emisję kanałów tej jakości w telewizji naziemnej. Obecnie kanały 4K bez problemu funkcjonują w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych oraz serwisach streamingowych w Internecie, gdzie czasami można oglądać materiały 4K za darmo.

Materiały w jakości 4K najlepiej ogląda się na dużych ekranach, które w dzisiejszych czasach nie są już drogie. Tutaj znajdziesz listę kilku telewizorów o przekątnej 55-cali do 2000 zł.

Czy są polskie kanały 4K?

W polskiej telewizji są nadawane kanały w jakości 4K zwanej też Ultra HD. Niestety obecnie wszystkie dostępne są na płatnych platformach satelitarnych lub w pakietach telewizji kablowych.

Kanały 4K dostępne w ofercie popularnych płatnych operatorów to m.in.:

Filmax. Nowy kanał w telewizji naziemnej 2021
 • Filmax 4K (MWE Networks)
 • Ultra TV 4K (MWE Networks)
 • wPolsce.pl
 • TVK Winogrady UHD
 • Canal+ 4K Ultra HD
 • FunBox UHD
 • Eleven Sport 1 4K
 • redTOP 4K (Red Carpet Media Group)
 • JAZZ 4K (Berenikafilm)
 • Museum 4K (MEDIART, Groupe SECOM, Francja)
 • Insight TV UHD (TV Entertainment Reality Network B.V., Holandia)
 • Fashion TV UHD
 • NASA TV UHD (USA)
 • via Hot Bird 4K1
 • Stingray Festival 4K

Kanały 4K w telewizji naziemnej

TVP 4K w telewizji naziemnej

W ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce zadebiutował kanał TVP 4K, który był dostępny za darmo w ramach testów DVB-T2. Niestety kanał nadawał jedynie czasowo w trakcie UEFA Euro 2020. Wcześniej TVP 4K było dostępne u płatnych operatorów w 2018 roku przy okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Deklaracje władz Telewizji Polskiej są jednak takie, że kanał TVP 4K ma znów pojawić się w ofercie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Stanie się to najprawdopodobniej, nie wcześniej niż przed wdrożeniem na dobre standardu DVB-T2/HEVC (kanały TVP dostały na to czas do końca 2023 roku).

Czy inni nadawcy poza TVP zdecydują się na kanały 4K w telewizji naziemnej? Na razie trudno powiedzieć. Swoje stacja w jakości Ultra HD (Ultra TV 4K i Filmax 4K) nadaje m.in. MWE Networks i jakbym miał obstawiać, to właśnie ten nadawca może, chcąc zaistnieć w świadomości szerszej publiczności, wstawić swoje propozycje w 4K do darmowej oferty, ale to tylko moje przypuszczenia.

Co oglądać na telewizorze 4K? Ile kosztują pakiety VOD 4K?

Jakość 4K na szczęście staje się coraz bardziej powszechna na platformach VOD, gdzie dostęp do materiałów w jakości Ultra HD możemy mieć za niewielkie pieniądze, a czasami nawet za darmo. Poniżej kilka popularnych serwisów, w których znajdziemy filmy i seriale w 4K.

Filmy i seriale 4K w Player.pl

Liczne polskie produkcje w 4K można znaleźć na platformie Player.pl. Będą to głównie filmy i seriale produkowane dla stacji TVN i specjalnie na platformę VOD tej grupy. Wśród tytułów dostępnych w 4K znajdziemy m.in. seriale: „Chyłka”, „Pułapka”, „Skazana”, „Szadź”, „Diagnoza”, „Brzydula”, a także nieco starsze„Prawo Agaty” i „39 i pół”, ale też znany film „Amok” oraz świąteczną komedię „Listy do M. 4” i wiele innych.

Platforma ta jednak jest płatna. Najtańszy dostęp miesięczny kosztuje 10 zł, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z tym, że filmy i seriale będą przerywane reklamami. W pełni komfortowe oglądanie bez reklam zapewnia wykupienie pakietu za 20 zł miesięcznie.

Czasami Player udostępnia za darmo pierwszy odcinek jakiegoś serialu, który możemy obejrzeć w 4K bez płacenia. Niestety musimy w tym przypadku liczyć się z długimi reklamami i z tym, że bez wykupienia pakietu nie poznamy całości historii.

Darmowe filmy 4K w Rakuten.TV

Do przetestowania telewizora 4K możemy wybrać serwis streamingowy Rakuten TV. Oferuje on dostęp do płatnych treści, ale ma też zakładkę „za darmo”, w której znajdziemy kilka pozycji w jakości 4K. W jakości Ultra HD zobaczymy tu m.in. filmy dokumentalne o tematyce sportowej.

Netflix 4K. Jak oglądać w najwyższej jakości?

Seriale i filmy w 4K znajdziemy też na platformie Netflix. Niestety w tym przypadku, by cieszyć się ze streamingu w najwyższej jakości, musimy wykupić najdroższy pakiet za 60 zł miesięcznie. Tańszy pakiet za 43 zł pozwala oglądać seriale tylko w jakości HD (nawet gdy zostały nagrane w 4K).

Amazon Prime Video – tani dostęp do materiałów 4K

Dużo tańszą opcją (choć odmienną, jeżeli chodzi o ofertę) jest serwis Amazon Prime Video, w którym również znajdziemy sporo treści w jakości 4K. Tutaj mamy do dyspozycji tylko jeden abonament w cenie 10,99 zł za miesiąc lub 49,99 zł za rok, co jest bardzo atrakcyjną ofertą cenową.

4K za darmo w Youtube

Najprostszym źródłem materiałów 4K do oglądania za darmo jest oczywiście Youtube. W tym serwisie znajdziemy sporo treści nagrywanych w jakości Ultra HD, a nawet w jeszcze nowszym 8K. Wielu polskich youtubuerów obecnie nadaje swoje programy w 4K. Przykładem jest tu choćby powszechnie lubiany, realizowany w profesjonalny sposób kanał Roberta Makłowicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *