Rok 2023 w polskiej telewizji naziemnej ma rewolucyjny. Po zmianach w ubiegłym roku, teraz przyszedł czas stabilizacji. Na przełączenie czeka jeszcze wciąż MUX-3 czyli multipleks z kanałami Telewizji Polskiej, ale nie wieszczy to wielkich zmian na liście kanałów. Widzowie w tym roku mają do dyspozycji dobrą ofertę bezpłatnych kanałów telewizyjnych z nadajników naziemnych. Co ważne większość bezpłatnych kanałów naziemnych jest dostępnych w wysokiej jakości HD.
W 2023 roku za darmo w całej Polsce oglądać możemy aż 33 kanały regularne oraz dodatkowe tzw. kanały hybrydowe. Do tego w różnych rejonach Polski dostępne będą też kanały lokalne oraz nadawane z lokalnych nadajników komercyjne kanały, których nie znajdziemy na nadajnikach ogólnopolskich.
Tym co warto zauważyć, to w przeciwieństwie do startu 2022 roku, w 2023 roku większość kanałów, a wszystkie najpopularniejsze, obejrzymy w jakości HD. W przypadku osób, które oglądają w telewizji tylko kanały podstawowe (TVP1, TVP2, Polsat, TVN) zmiana formatu nadawania telewizji sprawia, że bez większego sensu jest utrzymywanie podstawowych pakietów w telewizji kablowej, bo z anteny dachowej za darmo otrzymujemy to, za co operatorzy każą sobie płacić.
Poniżej znajdziecie listę kanałów bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, jakie w Polsce można oglądać na większości obszaru kraju (tzw. multipleksy ogólnopolskie) w 2023 roku. Sprawdź, jakie bezpłatne kanały tv znalazły się na liście:
Spis treści:
MUX-3 – podstawowe kanały TVP
W 2023 roku multipleksem, który wciąż nadawany jest w starym systemie DVB-T jest multipleks trzeci z podstawowymi kanałami Telewizji Polskiej. Na MUX-3 w 2023 roku znajdziemy kanały:
- TVP 1 HD
- TVP 2 HD
- TVP 3 (wersja dla regionu w którym znajduje się nadajnik np. TVP 3 Warszawa w Warszawie; TVP 3 Kraków w Krakowie i okolicy itd.)
- TVP Historia
- TVP Sport HD
- TVP INFO
MUX-6 – dodatkowe kanały TVP
Uzupełnieniem oferty Telewizji Polskiej jest multipleks szósty, w poprzednich latach zwany testowym multipleksem TVP (MUX-TVP). Tu kanały nadawane są już w systemie DVB-T2. W MUX-6 w 2023 roku znajdziemy kanały:
- TVP Polonia HD
- TVP Nauka – nowy kanał poświęcony zagadnieniom naukowym
- TVP World – kanał informacyjny w języku angielskim
- TVP Rozrywka
- TVP Dokument – kanał z produkcjami dokumentalnymi
- TVP Kobieta (od 3 stycznia 2023 – przeniesienie z MUX-8)
- TVP Kultura (od 3 stycznia 2023 – przeniesienie z MUX-8)
Na MUX-6 dostępna jest też plansza HbbTV z kanałem TVP GO – w przypadku telewizorów podłączonych do internetu i obsługujących ten protokół, na kanale pojawi się serwis z materiałami TVP na żądanie oraz większość kanałów TVP w tym niedostępne w telewizji naziemnej kanały tj. TVP Wilno, Alfa TVP czy drugie anteny kanałów TVP Kultura, TVP Historia i TVP ABC oraz wszystkie regionalne mutacje TVP 3.
W ostatnim dniu 2022 roku z multipleksu znika kanał TVP 4K, który został uruchomiony na czas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Niestety TVP nie ma planów reaktywacji kanału w tym roku. Możemy się go spodziewać dopiero w 2024 roku przy okazji piłkarskiego Euro. W przyszłości stacja TVP nadająca w jakości 4K ma znaleźć się na multipleksie na stałe i nadawać nie tylko transmisje sportowe.
MUX-2 – Polsat, TVN i inne duże kanały komercyjne
2023 rok nie przynosi nam zmian jeżeli chodzi o skład i nadawanie drugiego multipleksu czyli paczki najpopularniejszych kanałów nadawców komercyjnych. Od ubiegłego roku MUX-2 już w całej Polsce nadaje w nowym systemie DVB-T2/HEVC, dzięki czemu wszystkie kanały dostępne są na nim w jakości HD.
Ma MUX-2 w 2023 roku znajdziemy kanały:
- Polsat HD
- Polsat Super HD
- TVN HD
- TVN 7 HD
- TV 4 HD
- TV 6 HD
- TV Puls HD
- Puls 2 HD
MUX-3 – polskie kanały telewizyjne za darmo
Bez zmian też na trzecim multipleksie, który zawiera mniejsze kanały telewizyjne. Multipleks od tego roku nadaje już w całej Polsce w systemie DVB-T2/HEVC, dzięki czemu kanały nadawane są w jakości HD. W 2023 roku znajdziemy tu:
- Eska TV HD – kanał muzyczny
- TTV HD – kanał lifestylowy grupy TVN
- Polo TV HD – kanał muzyczny, specjalizujący się w muzyce disco-polo
- Antena HD – kanał dla seniorów
- TV Trwam HD – kanał religijny
- Stopklatka HD – kanał filmowy
- Fokus TV – kanał edukacyjno-dokumentalny należący do Polsatu
- TVP ABC HD – kanał dla dzieci
MUX-8 – bez kanałów TVP
Multipleks ósmy to drugi poza mux-3 ogólnopolski multipleks nadający wciąż w starym systemie DVB-T2. Największą zmianą jest przeniesienie dwóch kanałów TVP z tego multipleksu do MUX-6. Najprawdopodobniej w ciągu roku miejsca zwolnione przez TVP zostaną przyznane wybranym w konkursie nadawcom komercyjnym. Na razie jednak nie wiadomo, kto o te miejsca powalczy.
W MUX-8 w 2023 roku znajdziemy kanały:
- Metro – kanał od grupy TVN
- Zoom TV – kanał od Kino Polska i SPI
- Nowa TV – kanał grupy Polsat
- WP – kanał Wirtualnej Polski
Dodatkowo na multipleksie nadawane są kanały telewizji hybrydowej. Można je odbierać tylko w przypadku posiadania telewizora obsługującego funkcję HbbTV i podłączonego do telewizora. Dzięki tej opcji odbierać w 2023 roku będziemy kanały:
- UA:Perszyj – pierwszy kanał ukraińskiej telewizji państwowej
- TVP Kultura 2
- TVP Historia 2
- TVP ABC 2
Dodatkowo na kanałach dostępnych w MUX-8 można odbierać internetowe serwisy Legia TV (poświęcony drużynie piłkarskiej Legia Warszawa) oraz EmiRadio (umożliwia słuchanie wybranych stacji radiowych) oraz EmiTV (przewodnik po programach telewizyjnych).
Poza kanałami dostępnymi z multipleksów ogólnopolskich, w różnych regionach Polski nadawane są też tzw. multipleksy regionalne. Został one stworzone z myślą o lokalnych stacjach telewizyjnych, jednak ich operatorzy mogą odstępować miejsce ogólnym kanałom komercyjnym, dlatego w części kraju z nadajników naziemnych można za darmo odbierać m.in. takie kanały jak TV Republika, Stars TV, Eska TV Extra, TVC, Top Jr. Kids, Red Carpet, Filmax, TVS, EWTN i inne.
Mam tylko podstawowe programy tvp wszystkie inne mi zniknęły mieszkam w Małopolsce.
Ja mam 46 kanałów w tym Hbb i jakieś połączone z internetem, wszystko to na antenie siatkowej ze wzmacniaczem w miejscowości Stargard, jednak potrzebny jest nowoczesny TV.
Zacząłem się zastanawiać na rezygnacją z kablówki bo tam głównie panuje tefałeńska szczujnia lewacka.
Warunkiem jest, że nadal będą te wszystkie kanały na naziemnej cyfrowej i ten tusko-gangus się do tego nie dobierze.