Patrząc na rankingi sprzedaży telewizorów na świecie, dwa pierwsze miejsca wydają się pewniakami. Zdziwić się można pozycjami walczącymi o trzecie miejsce podium, a także słabą pozycją kultowego japońskiego producenta.
W kwestii produkcji i sprzedaży telewizorów oczywiście króluje Azja. Blisko połowa telewizorów sprzedawanych na wiecie to produkty marek z Korei Południowej, a o coraz większy kawałek telewizyjnego tortu walczą Chiny.
Zobacz nasz przegląd firm, które sprzedają najwięcej telewizorów na świecie.
Spis treści:
Samsung królem telewizorów
Od dobrych kilku lat niekwestionowanym królem telewizorów jest Samsung. Dotyczy to zarówno liczby sprzedawanych odbiorników, jak i wielu rankingów, w których odbiorniki tego producenta są na bardzo wysokich miejscach. Szacuje się, że obecnie co trzeci sprzedawany telewizor na świecie to właśnie produkt tej południowokoreańskiej marki.
Firma Samsung wywodzi się z Korei Południowej. Założona została w 1928 roku przez Lee Byung-chula i początkowo zajmowała się szeroko pojętym eksportem. Na rynku elektronicznym Samsung zaistniał po raz pierwszy dopiero w latach 60. XX wieku. Znaczne przyspieszenie na rynku światowym spółka osiągnęła w latach 90. XX wieku stając się międzynarodową korporacją i jednym z liderów w produkcji podzespołów elektronicznych.
Samsung od kilkunastu lat jest światowym liderem w sprzedaży telewizorów. Według instytut badawczy Omdia firma nie miała sobie równych w tej dziedzinie od aż 17 lat! Telewizory Samsung przez polskich klientów uważane są za produkty wysokiej jakości. Producent ten może pochwalić się bardzo bogatym portfolio telewizorów, które trafiają do różnego grona odbiorców. W ofercie znajdziemy zarówno niedrogie telewizory, jak i odbiorniki klasy premium z ekranami OLED i najnowszymi technologiami przetwarzania obrazu i dźwięku.
Samsung jest producentem nie tylko telewizorów, ale przeróżnych innych urządzeń domowych. Dzięki rozwijanej przez tego producenta platformie SmartThings telewizor można połączyć m.in. z telefonem, komputerem (jak o dodatkowy bezprzewodowy monitor), a nawet sprzętem AGD i dzięki temu kontrolować np. poziom temperatury w lodówce, etap prania w pralce czy ustawiać poziom klimatyzacji.
Jak nie Samsung to LG
Drugim światowym gigantem w dziedzinie sprzedaży telewizorów jest wywodząc się również z Korei Południowej koncern LG Group. Firma ta została założona w 1947 roku przez Koo In-Heoia i obecnie również posiada w swoim asortymencie szeroką gamę urządzeń z branż AGD i RTV.
Grupa LG jest szczególnie popularna w Polsce, z uwagi na inwestycje koncernu realizowane w naszym kraju. W Polsce oddziały LG Electronics posiadają swoje fabryki w Mławie, Wrocławiu oraz Biskupicach Podgórnych. W tej ostatniej miejscowości (na Dolnym Śląsku) od 2005 roku funkcjonuje fabryka ekranów ciekłokrystalicznych używanych do produkcji telewizorów.
Telewizory LG powszechnie również uważane są za odbiorniki najlepszej jakości i cechujące się najnowszymi rozwiązaniami. Podobnie, jak w przypadku lidera rynku, LG ma również swój własny system zarządzania całym domowym ekosystemem urządzeń tego producenta.
W Polskich sklepach możemy znaleźć szeroką ofertę odbiorników tego producenta w przeróżnych kategoriach cenowych rozpoczynając od telewizorów ekonomicznych, aż po najwyższej klasy telewizory, które jakościowo spełnią wymagania najbardziej wymagających odbiorców.
Chiny walczą o trzecią lokatę
Dla wielu czytających ten artykuł trzecie miejsca w światowych rankingach sprzedaży telewizorów mogą być zaskoczeniem. Według danych instytutu Omdia aż 8,7% sprzedawanych odbiorników telewizyjnych to telewizory marki TCL, tuż za nią z wynikiem 8,2% plasuje się Hisense. Ważnym graczem na rynku telewizorów do niedawna był też koncern Xiaomi, który jednak w badaniu z 2022 roku znalazł się poza pierwszą piątką.
Wszystkie te trzy firmy wywodzą się z Chin. Wiele osób spogląda na produkty chińskie z nieufnością, jednak jakość wykonania telewizorów czołowych marek Państwa Środka zbyt wiele nie odbiega od jakości czołowych producentów. Mniej znana marka sprawia jednak, że telewizory TCL, Hisense czy Xiaomi bywają często tańsze od produktów czołowych marek.
Chińskie telewizory technologicznie nie odbiegają od zbytnio od czołówki. Standardem są telewizory o ekranach w jakości 4K, a w ofercie pojawiają się także odbiorniki 8K. Producenci ci stosują też wszelkie międzynarodowe standardy obrazu i dźwięku, jak choćby dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Wybór telewizora chińskiej marki wydaje się dobrą propozycją dla osób, które dysponują nieco mniejszym budżetem.
W ostatnich latach w tyle zostaje za to niegdysiejsza ikona telewizorów czyli japoński koncern Sony (sprzedaż telewizorów ok. 7,4%). Telewizory Sony wciąż są ważnym elementem praktycznie każdego sklepu z elektroniką, jednak nie są już tymi najczęściej wybieranymi przez klientów. Trudno ocenić realne powody dla których japoński producent aż tak bardzo stracił zaufanie klientów, jednak spadek ten jest widoczny. Być może powodem decyzji zakupowych jest to, że Sony uchodzi za markę drogą.