Debata w TVP. Jak oglądać? Kto będzie gościem debaty w TVP?

W poniedziałek, 9 października na antenach Telewizji Polskiej zostanie przeprowadzona debata kandydatów w wyborach do sejmu i senatu. Debata w TVP to zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń medialnych kampanii wyborczej, bo Telewizja Polska jest zobligowana do jej organizacji przez prawo.

TVP jako nadawca publiczny jest zobowiązany przez przepisy prawa do organizacji debaty przed wyborami. Telewizja nie ma tu dowolności z zapraszaniu gości – musi zaprosić po jednym przedstawicielu każdego ogólnopolskiego komitetu wyborczego. Nie ma więc mowy o uznaniowości i pominięciu któregoś z komitetów, jak ma to często miejsce w przypadku pozostałych programów publicystycznych.

Na debacie w TVP obowiązywać muszą też reguły, które dają każdemu z zaproszonych kandydatów równe warunki tzn. wszyscy odpowiadają na te same pytania i mają tyle samo czasu na udzielenie odpowiedzi. Telewizja nie może faworyzować nikogo.

Debata w TVP 2023 – gdzie oglądać?

Debata przed wyborami do parlamentu, które odbędą się 15 października 2023 r. odbędzie się w poniedziałek, 9 października 2023 r. o godz. 18:30. Transmisja debaty TVP odbędzie się w kanałach:

  • TVP1
  • TVP Info
  • TVP Polonia

Wszystkie te kanały można bezpłatnie odbierać w ramach ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Oznacza to, że by obejrzeć debatę TVP nie potrzeba wykupywać żadnych dodatkowych pakietów telewizyjnych, wystarczy zwykła antena dachowa podłączona do telewizora przystosowanego do odbioru telewizji naziemnej i to nawet w starym systemie DVB-T (multipleks mux-3, na którym znajdują się podstawowe kanały TVP, wciąż działa w starym systemie).

Debatę w TVP będzie można też za darmo oglądać w internecie. Wystarczy wejść w aplikację TVP GO na telefonie lub TVP VOD na telewizorze Smart TV. Transmisja będzie prowadzona też na oficjalnych stronach Telewizji Polskiej.

Debata w TVP – kto wystąpi?

Do debaty w TVP zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich komitetów. Z dotychczasowych informacji, obecni na debacie mają być:

  • Mateusz Morawiecki – obecny premier ma reprezentować swój komitet czyli Prawo i Sprawiedliwość,
  • Donald Tusk – były premier, który ubiega się o powrót do władzy będzie reprezentował Koalicję Obywatelską czyli wspólny komitet Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej
  • Krzysztof Bosak – dawno niewidziany w programach TVP polityk ma reprezentować komitet Konfederacja
  • Szymon Hołownia – były prezenter TVN wystąpi w roli reprezentanta „Trzeciej Drogi” czyli koalicji partii Polska 2050 i PSL
  • Joanna Scheuring-Wielgus – posłanka znana m.in. ze swoich antyklerykalnych poglądów ma reprezentować komitet Nowa Lewica
  • Krzysztof Maj – dla wielu postać ta może być zaskoczeniem, bo komitet Bezpartyjni Samorządowcy, choć zarejestrował listy w całym kraju, wciąż ma problemy z przebiciem się do szerszego grona odbiorców. Reprezentant Bezpartyjnych Samorządowców obecnie pracuje jako członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *