nowy standard telewizji od kwietnia 2022 - Jakie województwa

Mundial w TVP 4K. Co zrobić, żeby móc oglądać TVP 4K?

Telewizja Polska zapowiedziała, że najbliższy mundial pokaże w jakości 4K. Na potrzeby transmisji z mistrzostw świata w piłce nożnej ponownie uruchomiony ma zostać kanał TVP 4K, który zostanie udostępniony za darmo w naziemnej telewizji cyfrowej. Jak oglądać TVP 4K?

Kanał TVP 4K dostępny działał już w 2018 i 2021 roku przy okazji dużych imprez piłkarskich. W pierwszym roku nadawania dostępny był wyłącznie na platformach płatnych. W zeszłym roku można było oglądać go także w ramach testów telewizji naziemnej drugiej generacji DVB-T2. 11 sierpnia 2021 roku nadawanie kanału zawieszono.

Mundial w Katarze na TVP 4K

Władze TVP zapowiedziały już, że kanał w jakości 4K będzie reaktywowany przy okazji Mistrzostw Świata w Katarze, które będą rozgrywane od 20 listopada do 18 grudnia 2022 r. Publiczny nadawca zadeklarował też, że dostęp do kanału w jakości 4K ma być darmowy w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP 4K w telewizji naziemnej

Na razie nie ma jeszcze szczegółów dotyczących parametrów i częstotliwości odbioru TVP 4K. Stacja tej jakości musi być nadawana w systemie DVB-T2, co może zostać rozwiązane na dwa sposoby:

  • Podstawowym MUX-3, który pokrywa zasięgiem praktycznie całą Polskę wreszcie zostanie przełączony ze starego systemu DVB-T na DVB-T2. Telewizja Polska miała to zrobić w pierwszej połowie tego roku, jednak z uwagi na wojnę na Ukrainie termin ten dla publicznego nadawcy wydłużono do końca 2023 roku. To data maksymalna przełączenia – TVP może zmienić system nadawania wcześniej, ale nie wiadomo czy będzie tego chciała. Badania oglądalności wskazują na to, że stacje które dokonały przełączenia na nowy system straciły widzów, bo wciąż nie wszyscy Polacy dostosowali swoje odbiorniki do nowych wymagań.
  • Drugą, obecnie bardziej prawdopodobną opcją, jest umieszczenie kanału TVP 4K na testowym multipleksie MUX-5, na którym obecnie Telewizja Polska emituje takie kanały jak: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura i TVP Rozrywka w jakości HD.

Co trzeba zrobić, żeby odbierać TVP 4K?

Niezależnie do tego, na którą opcję nadawca się zdecyduje, do odbioru TVP 4K konieczne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu. Z odbiorem kanałów w jakości 4K i systemie DVB-T2 radzi sobie zdecydowana większość nowych telewizorów. W przypadku starszego sprzętu konieczne jest dokupienie specjalnego dekodera (kosz takiego urządzenie to ok. 100 zł).

Niestety osoby, które nawet zdecydują się na zakup dekodera i podłączą go do starego telewizora nie odczują różnicy w odbiorze. Lepszą jakość uzyskamy tylko wtedy, gdy nasz telewizor będzie w stanie wyświetlać obraz w jakości 4K, jeżeli takiego nie będziemy posiadać dekoder przeskaluje obraz do rozdzielczości naszego telewizora i nie będziemy widzieć różnicy pomiędzy jakością kanału TVP 4K, a innymi stacjami nadawanymi w niższej jakości HD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *