Mecz Czarnogóra-Polska w PPV nielegalny?

Cyrk z prawami do transmisji spotkań reprezentacji Polski trwa w najlepsze. Stanęło na tym, że najbliższy mecz Czarnogóra – Polska będzie pokazywany w systemie pay-per-view, a taki luksus wyceniono na 20 zł. Pojawiło się jednak pytanie o tego takiego rozwiązania? Sprawę bada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji!

Wszystko za sprawą ustawy o radiofonii i telewizji, która nakazuje by „ważne wydarzenia sportowe” były transmitowane wyłącznie w ogólnopolskich kanałach telewizyjnych dostępnych bez dodatkowych opłat.

Art. 20b. 1. Nadawca programu telewizyjnego może nadać bezpośrednią transmisję z wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym, zwanego dalej „ważnym wydarzeniem”, tylko:

1)  w programie ogólnokrajowym w rozumieniu ustawy lub koncesji, dostępnym w całości bez opłaty, z wyłączeniem opłat abonamentowych w rozumieniu ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych i podstawowych opłat pobieranych przez operatorów sieci kablowych, lub

2)  jeżeli to samo wydarzenie jest transmitowane przez nadawcę programu spełniającego wymogi określone w pkt 1, na podstawie umowy z nadawcą, który nabył prawa do transmisji danego wydarzenia, lub z innym uprawnionym, z zastrzeżeniem ust. 6.

2. Ze względu na duże zainteresowanie społeczne za ważne wydarzenia uważa się między innymi:

1)  letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie;

2)  półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;

3)  inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

Dla zainteresowanych podaję link do pełnego tekstu wyżej cytowanej ustawy.

Nie jestem prawnikiem, ale na mój „chłopski rozum” system ppv w przypadku transmisji najbliższego meczu jest oczywistym złamaniem wspomnianej ustawy. Zobaczymy jakie zdanie na ten temat będą mięli prawnicy z KRRiT, którzy badają sprawę. Opinię rady mamy poznać już jutro.

Gdyby jednak nic się nie zmieniło mecz Czarnogóra-Polska w systemie PPV będą mogli zobaczyć abonenci Cyfrowego Polsatu, „n” oraz Cyfry+. Poszczególne platformy cyfrowe przygotują własne przedmeczowe studia z ekspertami. Przyjemność obejrzenia meczu niezależnie od platformy kosztować będzie 20 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *