TVP Dokument. Nowy kanał Telewizji Polskiej

Kanały 4K w telewizji naziemnej? To deklaracja prezesa TVP

Więcej treści HD oraz kanały 4K w telewizji naziemnej – to deklaracja p.o. prezesa Telewizji Polskiej, która padła przy okazji podpisania przez TVP umowy z operatorem nadajników naziemnych, firmą Emitel. Telewizja Polska przedłużyła umowę na nadawanie w ramach MUX-3 na kolejne 10 lat.

Jak poinformowało biuro prasowe TVP, do podpisana umowy doszło 31 lipca 2020 roku. Umowa dotyczy dalszego nadawania programów TVP na trzecim multipleskie (MUX-3) bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej oraz budowy platformy zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy.

MUX-3 to multipleks, w ramach którego obecnie nadawane są wyłącznie kanały telewizji Polskiej. W ramach trzeciego multipleksu, w całej Polsce odbierać można kanały: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP 3 (Regionalna), TVP INFO, TVP Historia, TVP Sport oraz TVP Rozrywka.

Umowa między TVP i Emitelem reguluje też sprawę zmiany systemu nadawania z DVB-T na DVB-T2, do której Polska jest zobligowana przez przepisy europejskie. Zmiana standardu nadawania i kodowania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC już się rozpoczęła i ma potrwać do 2022 roku. W jej ramach konieczna będzie wymiana starszych telewizorów lub dokupienie do nich dekoderów obsługujących standard DVB-T2. W zamian będziemy mogli otrzymać więcej kanałów, w lepszej jakości.

Kiedy kanały 4K w telewizji naziemnej?

Wprowadzenie standardu DVB-T2 umożliwi emisję w naziemnej telewizji cyfrowej kanałów w jakości 4K. To właśnie kanały 4K w telewizji naziemnej, są jedną z ciekawszych deklaracji p.o. prezesa TVP Jacka Kurskiego, którą ten ogłosił przy okazji podpisania nowej umowy z Emitelem.

Zawierając długoterminową umowę na nadawanie cyfrowe programów Telewizji Polskiej z multipleksu trzeciego realizujemy misję nadawcy publicznego, poprzez zagwarantowanie widzom bezpłatnego dostępu do naszych programów w całej Polsce. Kontynuując współpracę z Emitelem zapewniamy również powszechny dostęp Polaków do najnowszych technologii, takich jak telewizja hybrydowa oraz dalszy rozwój naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zmianę standardu nadawania w perspektywie dwóch lat. Dzięki temu widzowie będą mogli bezpłatnie korzystać z dostępu do większej ilości atrakcyjnych treści w najlepszej jakości – zarówno nadawanych w HD jak i 4K – oferowanych przez Telewizję Polską.

– powiedział Jacek Kurski, pełniący obowiązki Telewizji Polskiej S.A.

Choć w wypowiedzi p.o. prezesa TVP brakuje konkretów i nie ma żadnych dat uruchomienia kanałów 4K w telewizji naziemnej, pozytywnym jest samo wspomnienie o chęci włączenia kanałów 4K do oferty bezpłatnej telewizji cyfrowej.

W dzisiejszych czasach telewizory 4K stały się już dość powszechnie dostępne. Wciąż jednak oferta kanałów 4K (tych komercyjnych) jest dość uboga. Treści w tej jakości są dużo powszechniejsze w internetowych serwisach VOD.

Jaki telewizor w 2020 roku?
Telewizor Samsung Lifestyle Crystal UHD TU8000 odbierający kanały 4K / fot. mat. prasowe

Warto wspomnieć też, że Telewizja Polska już jakiś czas temu zadeklarowała chęć uruchomienia kanału TVP 4K. W „karcie powinności” obejmującej plany telewizji publicznej do roku 2024, napisano m.in., że wspomniany kanał mógłby pojawić się w telewizji naziemnej.

Jeden komentarz do “Kanały 4K w telewizji naziemnej? To deklaracja prezesa TVP”

  1. „realizujemy misję nadawcy publicznego, poprzez zagwarantowanie widzom bezpłatnego dostępu do naszych programów w całej Polsce. ” a abonament to nie opłata ??? Chętnie zamienię comiesięczny przelew na dobre słowo – wtedy będzie bezpłatny dostęp – jak do tej pory płacę więc jest płatyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *