Od czwartku, 19 listopada 2020 w Polsce działa nowy kanał TVP. To TVP Dokument – kanał Telewizji Polskiej z produkcjami dokumentalnymi. Testowo będzie on nadawany z nadajników naziemnych. Odpowiadamy na pytania: Jak odbierać nowy kanał TVP oraz dlaczego nie mam TVP Dokument, mimo że odbieram inne kanały TVP z DVB-T.
Spis treści:
TVP Dokument. Ruszył nowy kanał telewizyjny TVP
TVP Dokument to kanał telewizyjny Telewizji Polskiej prezentujący filmy dokumentalne i reportaże. Nie zabraknie tu produkcji o ludziach i poświęconych sprawom społecznym. W pierwszych dniach zobaczymy m.in. nominowany do Oscara film „Kraina miodu” (reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov) oraz „Królik po berlińsku” (reż. Bartosz Konopka).
Wśród premier zobaczymy m.in. „Efekt motylka” (reż. Jarosław Szmidt) opowiadający o heroicznej walce siedmioletniej Zuzi z nieuleczalną chorobą, atakże głośny dokument „Skandal. Ewenement Molesty” (reż. Bartosz Paduch) – dokument o szarej rzeczywistości warszawskich blokowisk w latach 90. i grupie nastolatków, których muzyka odmieni polską scenę hip-hopową.
Nowy kanał w systemie DVB-T2. Dlaczego nie mam TVP Dokument w swoim telewizorze?
Kanał TVP Dokument można oglądać w naziemnej telewizji cyfrowej. Niestety nie mają dostępu do niego wszyscy telewidzowie. Nowy kanał TVP dostępny jest jedynie w ramach testu nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Według Telewizji Polskie jest to obszar zamieszkiwany przez ok. 12 mln Polaków.
Tu należy przypomnieć, że w Polsce wciąż obowiązującym standardem jest DVB-T (pierwszej generacji) i to właśnie sygnał z nadajników tego typu trafia do większości odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej.
Standard DVB-T2/HEVC jest w Polsce obecnie na razie w fazie testowej. Jest on dostępny jedynie w niektórych lokalizacjach, głównie większych miastach Polski. Obecnie eksperymentalny multipleks z kanałami TVP dostępny jest w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu oraz Gdańsku.
Co ważne do odbioru TVP Dokument w ramach standardu DVB-T2/HEVC musimy telewizor obsługujący ten standard lub specjalną przystawkę. Nie każdy, nawet „płaski” telewizor będzie w stanie obsłużyć sygnał DVB-T2!
Jak odbierać TVP Dokument z telewizji naziemnej DVB-T2?
Jeżeli mieszkamy w miastach z poniższej listy lub pobliskich miejscowościach i mamy odpowiedni sprzęt dostosowany do odbioru DVB-T2/HEVC, kanał TVP Dokument z naziemnej telewizji cyfrowej będziemy mogli odbierać, strojąc nasz telewizor na odpowiedni kanał.
Centrum Informacyjne TVP podaje, że powinniśmy szukać kanału na kanale 86.
Staramy się wykorzystać wszystkie dostępne częstotliwości w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, dlatego rozszerzyliśmy testy technologii DVB-T2/HEVC o kolejne miasta, jednocześnie wprowadzając na multipleks testowy kanał TVP Dokument. Tym samym kanał ten jest dostępny w telewizji naziemnej dla widzów w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Poznaniu. TVP Dokument jest nadawany w standardzie, który będzie obowiązywał od czerwca 2022 r. i aby móc odbierać ten kanał w telewizji naziemnej niezbędny jest odbiornik telewizyjny obsługujący DVB-T2/HEVC. Zgodne z nim telewizory są obecne na polskim rynku od kilku lat a od stycznia 2020, każdy sprzedawany na polskim rynku odbiornik musi obsługiwać ten standard
– mówi Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji TVP.
Pozostałe kanały TVP w ramach testów dostępne są w zależności od miasta, na kanałach:
- Kraków / Chorągwica – kanał 27, częstotliwość 522 MHz,
- Katowice / Kosztowy – kanał 27, częstotliwość 522 MHz,
- Warszawa / Raszyn – kanał 31, częstotliwość 554 MHz,
- Poznań / Śrem kanał 29, częstotliwość 538 MHz,
- Gdańsk / Chwaszczyno kanał 44, częstotliwość 522 MHz, moc 100 kW pol. H.
TVP Dokument w sieciach kablowych
Nowy kanał TVP Dokument znajdziemy także w telewizjach kablowych i na platformach satelitarnych. Na dekoderach należy szukać kanału:
- UPC Polska – 323 [na dekoderach Horizon i UPC TV 4K BOX] oraz 393 [na dekoderze Mediabox] (dostępy w pakietach Select i Max).
- CANAL+ – 85 (w ramach sekcji Kultura, Nauka, Świat).
- TOYA – 16 (dostępny od pakietu Oszczędny).
- Asta Net – 422.
- Evio – 34.
- Telpol – 515.
- Avios (Korbank, Polska Telewizja Szerokopasmowa) – 324.
- Telewizja Kablowa Toruń – 509.
- Chopin Telewizja Kablowa – 404.
- Telewizja Kablowa Hajnówka – 31/25.
- Metroport – 44.
- Stella – 54.
- Dolsat – 101)
- Stowarzyszenie Oławska Telewizja Kablowa – 87
- Centrum Zgierz – 82.
- Tomków – 137.
- JMDI – 269.
czyli kanał dla wybranych!
Dlaczego nie ma transmisji internetowych?
Co za debil zmienia co chwile te systemy DVB-T i zmusza ludzi do zakupu dziwacznych dekoderów, lub wymiany TV ?
Pewnie jakieś lobby wspierające i zajmujące się sparzą RTV.