Jak odbierać darmową TV naziemną? Wskazówki i porady

Zastanawiasz się, jak zacząć korzystać z darmowej telewizji naziemnej? To prostsze, niż mogłoby się wydawać! Brak dodatkowych opłat zachęca wiele osób do skorzystania z omawianego rozwiązania. Należy jednak pamiętać o wyposażeniu, które jest niezbędne do odbierania sygnału.

Nie można również zapomnieć o ustawieniu odbiornika TV. Jeśli interesuje Cię ten temat, to przejdź do dalszej części artykułu. Znajdziesz w nim pomocne wskazówki, dzięki którym unikniesz popełnienia podstawowych błędów.

Jaki telewizor może odbierać telewizję naziemną?

Zdecydowana większość współczesnych telewizorów odbiera telewizję naziemną, dzięki czemu nie ma konieczności wymiany urządzenia. Z pewnością usatysfakcjonuje to tych, którzy chcą uniknąć nadprogramowych kosztów. Prawdą jest, że odbiorniki starszej generacji są już bardzo rzadko spotykane.

Czy ich posiadacze muszą liczyć się z ogromnym wydatkiem? Nie! Wystarczy zakupić dekoder DVB-T, który zostanie podłączony do TV. Koszt jego zakupu znajduje się na poziomie kilkudziesięciu złotych. Jest to tańsza opcja, niż zakup nowego sprzętu.

Czy TV naziemna wymaga anteny?

Ci, którzy chcą korzystać z telewizji naziemnej bez ograniczeń, muszą posiadać antenę. Najlepiej, aby posiadała ona funkcję wzmocnienia sygnału. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia uciążliwych zakłóceń. Nie trzeba obawiać się o zniekształcenia obrazu i dźwięku, czy przerwy w emisji. Konieczne jest osiągnięcie wartości minimalnych, gdyż w innym przypadku odbiór stanie się niemożliwy. 

Posiadasz antenę, jednak jakość sygnału nie jest zadowalająca? Istnieje możliwość uniknięcia jej wymiany – należy zakupić osobny wzmacniacz, dzięki któremu wszelkie bariery (np. otaczające budynki) przestaną mieć znaczenie. Takie urządzenie przyda się nawet w dużych i piętrowych domach. Ściany i kondygnacje mogą utrudniać emisję sygnału do odbiornika.

Podłączenie telewizji naziemnej do telewizora

Podłączenie TV naziemnej nie jest trudne. Należy połączyć telewizor z anteną poprzez specjalne złącze (do kupienia w każdym sklepie z elektroniką). W przypadku starszych odbiorników konieczne jest podłączenie dekodera DVB-T. (między telewizorem i anteną). Jest on wbudowany w większość współczesnych sprzętów, co stanowi niepodważalną zaletę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na https://satelitarnecyfrowe.pl/darmowa-telewizja-naziemna-internetowa/ po garść przydatnych informacji.

Kolejnym etapem jest ustawienie telewizji naziemnej. W tym celu należy odszukać odpowiednią funkcję w ustawieniach odbiornikach. Może ona występować pod nazwą kanały/strojenie/wyszukiwanie. Znacznym udogodnieniem jest automatyczne szukanie. Ważne, aby wyszukane kanały zostały zapisane. Jeśli podjęte działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, to należy sprawdzić, czy wybrany został odpowiedni region.

Podłączenie TV naziemnej do komputera

Nie każdy posiada w domu telewizor. Nie oznacza to jednak braku możliwości korzystania z TV naziemnej! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć ją do komputera. Niezbędny jest dekoder USB, który wystarczy umieścić w porcie urządzenia. Umożliwia to odbiór darmowych kanałów. Oczywiście wymaga on połączenia z anteną. W innym przypadku odbieranie sygnału będzie niemożliwe. Może okazać się, że komputer wymaga wzmacniacza sygnału, nawet jeśli był on zbędny w telewizorze.

Co robić jeśli telewizja naziemna nie działa?

Zdarza się, że telewizja naziemna nie działa. W tym celu należy:

  • sprawdzić stan połączenia telewizora, anteny i dekodera (opcjonalnie),
  • upewnić się, że przewody nie uległy uszkodzeniu,
  • ocenić siłę sygnału,
  • zidentyfikować potencjalne zakłócenia (np. złe warunki pogodowe),
  • ponownie ustawić region oraz wyszukać kanały.

Nie wiesz, jak samodzielnie poradzić sobie z ustawieniem anteny czy odbiornika? Skorzystaj z pomocy fachowca, który posiada doświadczenie i specjalistyczną wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *