Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce ma już kilka lat. Przez ten czas NTC, znana też pod symbolem DVB-T umożliwia nam odbiór kanałów na czterech ogólnopolskich multipleksach i kilku dodatkowych multipleksach lokalnych. Czy instalując telewizor w domu, dziś – w 2020 roku – warto zainteresować się telewizją naziemną i pod jej kątem kupować sprzęt, czy jest to już przeżytek?
Odpowiadając na tytułowe pytanie: czy w 2020 roku warto zakładać telewizję naziemną, odpowiada, że moim zdaniem warto. Bo mimo że telewizja naziemna w dobie powszechności kablówek i platform satelitarnych uważana jest za ograniczoną, ma sporo swoich plusów. Jednym z nich jest przede wszystkim cena, która bije na głowę wszystkie komercyjne oferty, bo do odbioru podstawowych kanałów po prostu jej nie ma.
Kupując telewizor czy zestaw do odbioru telewizji naziemnej w 2020 roku należy jednak zwrócić uwagę na to, że wkrótce w Polsce zapowiadana jest zmiana systemu nadawania. Nasz sprzęt warto wybierać tak, by bez problemu działał także po przejściu na nowy system nadawania DVB-T2. O tym poniżej.
Spis treści:
Dlaczego warto zakładać telewizję naziemną?
Naziemna telewizja cyfrowa daje nam sporą niezależność polegającą na tym, że nie musimy płacić abonamentu dla operatora, tak jak ma to miejsce w przypadku kablówek czy telewizji satelitarnej.
Naziemna telewizja cyfrowa zapewnia nam dostęp do podstawowych kanałów telewizji publicznej oraz stacji komercyjnych, a także do kilku tematycznych kanałów telewizyjnych. W sumie odbierając telewizję naziemną nasz telewizor bez konieczności wykupowania żadnego abonamentu może odbierać w Polsce nawet kilkadziesiąt różnych kanałów.
Dodatkowo mieszkając przy granicy mamy szansę na odbiór kilku zagranicznych kanałów, bo nadajniki np. rozlokowane w Czechach, często mają sygnał na tyle mocny, że trafia on do wielu miejscowości położonych nawet kilkadziesiąt kilometrów od granicy. Te kanały również możemy odbierać bez dodatkowych opłat.
Czy naziemna telewizja zawsze będzie bezpłatna?
Nigdy nie można mówić nigdy, jednak możemy liczyć na to, że podstawowe kanały telewizyjne zawsze będą nadawane drogą naziemną bez dodatkowych opłat. Taka emisja korzystna też jest dla kanałów komercyjnych, utrzymujących się głównie z reklam. Darmowy dostęp do stacji zwiększa oglądalność, a co za tym idzie wpływy z reklam.
Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej nie wiąże się więc z dodatkowymi opłatami dla operatora. Po zakupie sprzętu do odbioru (telewizora, anteny i ewentualne tunera STB) nie będziemy ponosić żadnych dodatkowych opłat z tytułu dostarczania telewizji do naszego mieszkania drogą naziemną.
Oczywiście zgodnie z przepisami osoba posiadająca telewizor, musi odprowadzać abonament RTV, jednak opłata ta jest niezależna od tego, jaką drogą pozyskujemy sygnał.
System naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T daje też możliwość uruchamiania płatnych kanałów. W Polsce przykładem jest multipleks MUX-4, na którym dostępne są kanały grupy Polsat. Użytkownicy mogą je oglądać po wykupieniu specjalnego urządzenia do „telewizji mobilnej”. Nie jest to jednak zbyt popularna metoda odbioru telewizji i niewielka jest szansa, że w najbliższym czasie w Polsce powstaną kolejne multipleksy naziemne, za które trzeba będzie płacić.
Na co zwrócić uwagę kupując telewizor do telewizji naziemnej w 2020 roku?
Choć obecnie w Polsce obowiązującym standardem jest DVB-T i praktycznie posiadając urządzenie w tym standardzie jesteśmy w stanie odbierać wszystkie główne kanały, ba nawet zakup nowszego odbiornika z DVB-T2 obecnie nie da nam nic, poza możliwością odbioru jednego czy dwóch dodatkowych kanałów i to na testowym multipleksie, którzy może w każdej chwili zniknąć – kupując nowy telewizor do telewizji naziemnej, radziłbym sprawdzić czy będzie on obsługiwał DVB-T2 czyli telewizję naziemną nowej generacji.
Obowiązujący obecnie standard DVB-T w Polsce będzie dostępny jeszcze przez nieco ponad dwa lata (do czerwca 2022). Zgodnie z europejskimi przepisami polska telewizja naziemna, podobnie jak telewizje naziemne w innych krajach Europy będą musiały przejść na nowy system DVB-T2, zwalniając obecne częstotliwości dla budowy sieci komórkowej 5G. Jest to wymuszone przepisami międzynarodowymi i nie wyłamiemy się z tego.
Tak więc wydaje się koniecznością przy zakupie nowego telewizora, na którym chcemy odbierać darmową telewizję naziemną, wybór odbiornika przystosowanego do nowego systemu. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Cyfryzacji nowy polski standard telewizji naziemnej będzie opierał się o DVB-T2 z kodekiem HEVC. Więcej informacji o tym, jaki sprzęt wybrać można znaleźć tutaj.
Nie warto. Nie ma czego tam oglądać.
Wszystkie podstawowe kannały na codzień są za darmo więc po co płacić za kablówkę? Jak chce cos oglądać więcej to mam youtube netflix czy iple.