W cieniu cyfryzacji telewizji w Polsce zmienia się też radio. Niestety cyfryzacja radia, choć jej rozpoczęły się dość dawno, nie nabrała takiej dynamiki, jak w przypadku telewizji. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy podobnie, jak w przypadku telewizji, podczas zmiany zasad nadawania trzeba wymienić radio na cyfrowe.
Każdy, kto odbiera telewizję naziemną w formacie cyfrowym zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie cyfryzacja sygnału. W przypadku radia, tak samo jak w przypadku telewizji przejście na nadawanie cyfrowe umożliwi zwiększenie liczby kanałów, bo podobnie jak w przypadku telewizji na jednym multipleksie może zmieścić się nawet kilka kanałów.
Ponadto w przypadku radia cyfrowego poza możliwością samego wysyłania sygnału dźwiękowego, radio w wersji cyfrowej niesie możliwość wyłania także innych informacji. Przykładowo słuchając muzyki w radiu, nasz radioodbiornik może pokazać zdjęcie lub okładkę płyty, z której pochodzi emitowane nagranie. Radio w systemie cyfrowym może też emitować inne obrazy np. mapy pogodowe czy plansze z ważnymi informacjami.
W przypadku radia cyfrowego łatwiej też szuka się kanałów, bo są one sortowane nie według częstotliwości, a nazw kanałów.
Spis treści:
Kiedy w Polsce będzie radio cyfrowe?
Radio cyfrowe w systemie DAB+ w Polsce już działa. Niestety nie jest to wciąż zbyt popularne. Praktycznie w każdym większym mieście można odbierać sygnał radia cyfrowego, jednak w ofercie nie znajdziemy jeszcze wszystkich kanałów, które są dostępne na falach FM.
Cyfryzacja radia w Polsce – termin
W przeciwieństwie do zmiany systemu nadawania telewizji, w przypadku radia nie ma wyznaczonych odgórnych terminów cyfryzacji. Oznacza to, że stacje mogą lecz nie muszą zmieniać systemów nadawania, przez co w Polsce wciąż wiele stacji nie nadaje w systemie DAB+.
W rzeczywistości z cyfryzacją radia w skali ogólnopolskim mamy tylko do czynienia z kanałami publicznego Polskiego Radia. Mimo rozpoczęcia nadawania cyfrowego PR, stacje radiowe w większości dostępne są też na UKF czyli w starym systemie.
Czy trzeba wymienić radio na cyfrowe?
Gdyby cyfryzacja radia w Polsce poszła w ślady przejścia na cyfrową telewizję i konieczności zwolnienia dotychczasowych częstotliwości, to musielibyśmy liczyć się z koniecznością wymiany radioodbiorników. Wobec braku takich planów, na razie nie ma potrzeby, ani obowiązku wymiany odbiorników radiowych.
Radio cyfrowe warto kupić, by móc odbierać już nadające w systemie cyfrowym stacje radiowe. Radio cyfrowe zazwyczaj odbiera w lepszej jakości, praktycznie wyklucza się szumy, które często towarzyszą odbiorze radia FM czy w pozostałych systemach.
Wiele jednak wskazuje na to, że dynamika rozwoju radia cyfrowego DAB+ w Polsce nie nabierze zawrotnego tempa, ale kto wiem, być może za jakiś czas radio w systemie cyfrowym będzie dużo popularniejsze.
Jakie stacje radiowe nadają w DAB+?
Obecnie w ramach radiowego multipleksu oznaczonego symbolem MUX-R3 nadają stacje Polskiego Radia:
- Jedynka
- Dwójka
- Trójka
- Czwórka
- Polskie Radio 24
- Radio Dzieciom
- Chopin
- Radio Poland
Dodatkowo na multipleksie w zależności od regionu nadawane są lokalne rozgłośnie radiowe w wersji cyfrowej, a czasami także ich dodatkowe kanały, jak ma to miejsce np. we Wrocławiu, gdzie w DAB+ nadaje Radio Wrocław oraz Radio Wrocław Kultura, czy Kielcach, gdzie obok Radia Kielce można znaleźć Radio Folk.
Poza Polskim Radiem na terenie kraju działa też kilka lokalnych multipleksów, na których dostępne są zarówno stacje o charakterze regionalnym, jak i akademickie czy komercyjne stacje.
Kilka lat temu w Polsce odbyły się też konsultacje związane z uruchomieniem komercyjnych multipleksów radia cyfrowego, na których swoje kanały mogliby umieścić nadawcy ogólnopolscy, jednak do tej pory takowych nie uruchomiono.