Debata TVP 2020. Ile osób oglądało debatę w TVP?

Ile osób oglądało debatę w TVP?

Debata przedwyborcza to obowiązek telewizji publicznej, ale też wydarzenie, które przyciąga przed telewizory ogromne rzesze Polaków. Wiemy ile osób oglądało debatę TVP przed zaplanowanymi na maj wyborami prezydenckimi, które miały odbyć się 10 maja 2020 roku.

Debata w TVP to nieodłączny element każdej kampanii wyborczej. Przed wyborami prezydenckimi Telewizja Polska musi zgodnie z prawem zorganizować co najmniej jedną debatę z udziałem wszystkich kandydatów.

Tak się stało i w maju 2020 roku. Do studia TVP na debatę zostało zaproszonych wszystkich 10 kandydatów. Oprócz szóstki najpopularniejszych, których na co dzień możemy oglądać w telewizjach publicznej, jak i komercyjnych, do studia przy Woronicza zawitali też tacy kandydaci, jak Paweł Tanajno, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek czy Mirosław Piotrowski. Dla wielu telewidzów ich obecność w debacie TVP była jednym z pierwszych kontaktów z tymi kandydatami.

Jednak nie tylko mniej popularni kandydaci, ale cała dziesiątka miała w środę okazję do zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców, bowiem debata w TVP zawsze przyciąga przed telewizory miliony obywateli, nawet tych, którzy na co dzień nie są zainteresowani polityką.

Dzień po debacie wiemy już, ile osób oglądało debatę TVP!

Wyniki oglądalności debaty w TVP

Telewizja Polska podała już wyniki oglądalności debaty, która odbyła się w studiu TVP przy ul. Woronicza. Co ciekawe TVP podało liczby zarówno z tzw. Modelu Oglądalności Rzeczywistej, którym zazwyczaj posługiwał się były prezes TVP Jacek Kurski, jak i niezależnej od TVP agencji Nielsen Audience Measurement.

Sumaryczny wynik oglądalności debaty waha się między 4,2-5,9 mln osób w zależności od modelu liczenia widzów. Debatę TVP najwięcej osób oglądało na głównym kanale TVP 1. Według MOR było to 4,2 mln widzów, zaś z danych Nielseana wynika, że debata w głównym kanale była oglądana przez 2,8 mln widzów (co stanowiło około 17% wszystkich włączonych telewizorów w Polsce).

Ile osób oglądało debatę w TVP?

Na pozostałych kanałach czyli TVP INFO oraz TVP Polonia debatę według MOR oglądało odpowiednio 1,6 mln widzów i 20 tys. widzów, zaś według danych Nielsena 1,8 mln oraz 71 tys. widzów.

Debata TVP – Co to za kandydaci?

Tak, jak już wspomniałem na początku TVP do debaty przed wyborami prezydenckimi 2020 musiała zaprosić wszystkich kandydatów, którzy zarejestrowali komitety i zebrali odpowiednią liczbę podpisów.

Na co dzień w telewizji możemy zobaczyć tylko kilkoro kandydatów, którzy według opinii komentatorów „mają największe szanse”. Zazwyczaj jest to subiektywna ocena lub przewidywania oparte na danych sondażowych, bo faktycznie w wyborach prezydenckich wszyscy kandydaci mają teoretycznie takie same szanse na zdobycie mandatu.

Oto pełna lista kandydatów w wyborach na prezydenta 2020:

 1. Robert Biedroń (Lewica),
 2. Krzysztof Bosak (Konfederacja),
 3. Andrzej Duda (aktualny prezydent z poparciem PiS),
 4. Szymon Hołownia,
 5. Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej),
 6. Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska),
 7. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL – Koalicja Polska),
 8. Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa),
 9. Paweł Tanajno,
 10. Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy).

Jeden komentarz do “Ile osób oglądało debatę w TVP?”

 1. Stachu Żółtek the best. Jakby nie debata w tvp to bym nie wiedział, że są tacy kandydaci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *