Jaki telewizor kupić do małego pokoju?

Mały pokój i mały telewizor – to częsty błąd popełniany przy zakupie sprzętu RTV do mieszkania. W dzisiejszych czasach wielkość telewizora powinna być dobierana już nie tylko do pomieszczenia, w którym będziemy oglądać telewizję, ale też i materiałów jakie zamierzamy na telewizorze wyświetlać.

Zakup małego telewizora do małego pokoju wydaje się uzasadniony, wszak niewielki telewizor zajmuje mniej miejsca przez co nie zagraci naszego niewielkiego pomieszczenia. Taki tok myślenia był w pełni uzasadniony w czasach, gdy telewizory były wielkimi pudłami, w dzisiejszych czasach gdy telewizory są płaską taflą, wielkość przekątnej ekranu nie jest już czynnikiem powodującym jakieś straszne zagracenie, bo zwiększa się jedynie długość i wysokość ekranu, a szerokość pozostaje ta sama.

Jeżeli zależy nam na przestrzeni w małym pokoju, możemy telewizor zawiesić na ścianie, przez co nie będziemy musieli w pomieszczeniu ustawiać dodatkowej szafki RTV.

4K poniżej 40 cali nie ma sensu

Choć w naszym kraju wciąż dominującym standardem jakości obrazu zdaje się być HD, coraz więcej treści jest już nadawanych w jakości 4K. Pojawiają się pierwsze kanały telewizyjne o tej rozdzielczości (w trakcie ostatnich mistrzostw świata TVP 4K nadawało nawet za darmo w ramach telewizji naziemnej), a jakość ta jest już standardem na wielu platformach VOD (np. Netflix, HBO, Prime czy Apple TV).

Z tego powodu nie ma sensu kupowania małego telewizora. By cieszyć się z jakości 4K powinniśmy spojrzeć na telewizory 40 cali. To praktycznie najmniejsze telewizory, na których zobaczymy efekty tej rozdzielczości. Funkcja 4K polega na tym, że na ekranie jest cztery razy więcej pikseli niż w tradycyjnym telewizorze. W przypadku niewielkiego ekranu, nie będzie to robiło większej różnicy, bo piksele będą po prostu bardzo ciasno „upchane”.

By cieszyć się w pełni z obrazu 4K musimy mieć telewizor odpowiedniej wielkości i do tego ustawiony w odpowiedniej odległości. W sieci znaleźć można mnóstwo informacji o tym, jaka powinna być optymalna odległość oglądania telewizji. W świadomości wielu użytkowników zapisał się schemat: im większy telewizor, tym większa wymagana odległość widza od odbiornika. Jest to postrzeganie błędne, bo odległość widza od telewizora powinna być uzależniona nie tylko od wielkości ekranu, ale też i jego jakości.

I tak na przykład telewizory 42 cale jeszcze kilkanaście lat temu uchodziły za ogromne i zalecało się ich umieszczanie w odległości nawet 5-6 metrów od fotela, z którego będziemy oglądać telewizję. Dziś płaskie telewizory o tym rozmiarze zaleca się umieszczać w odległości nie większej niż 1 metr. Wszystko po to, aby móc dostrzec różnicę wynikającą z jakości obrazu 4K znanego też jako Ultra HD (UHD).

Dla 42-calowego telewizora optymalny dystans od oglądającego nie przekracza obecnie 2 metrów. Oczywiście jest to jedynie sugestia i jeśli ustawimy telewizor w dalszej odległości nadal będziemy mogli komfortowo oglądać materiały, jednak jakość obrazu nie będzie dużo lepsza niż gdybyśmy w tej odległości ustawili tańszy telewizor tej samej wielkości nadający obraz w jakości Full HD.

Dlatego decydując się na dobry telewizor, nie patrzmy ślepo na jego parametry. Jeżeli kupimy mały telewizor o dużej rozdzielczości i ustawimy do w zbyt dużej odległości od widza, to nawet mimo wydania znacznej kwoty nie będziemy mogli cieszyć się w pełni z jego parametrów.

Obecnie zaleca się, by komfortowo oglądać filmy w jakości 4K z odległości 1 metra, warto zakupić telewizor o przekątnej z zakresu 50-55 cali. To idealne rozwiązanie do niewielkiego pokoju czy małego mieszkania. Jeżeli mamy większy pokój warto zastanowić się nad zakupem większego odbiornika.

Mając do dyspozycji 2 metry odległości od kanapy do szafki RTV możemy zastanowić się nawet nad telewizorem o przekątnej ponad 60-calowej. Warto zauważyć, że telewizory 65 cali na Ceneo można znaleźć już za nieco ponad 2 tys. zł czyli różnica w cenie między tak dużym odbiornikiem, a telewizorami o mniejszych przekątnych nie będzie znów tak kolosalna.

Kupując nowy telewizor do mieszkania pamiętajmy, że jest to inwestycja na kilka lat, a rynek telewizyjny zmienia się bardzo szybko. Nie warto brać pod uwagę sugestie znajomych, którzy odradzają dostosowywanie swojego zestawu telewizyjnego pod odbiór 4K, bo jak mówią „wciąż jest mało kanałów nadających w tym systemie”. Inżynierowie z całego świata pracują nad ulepszaniem pasm, które pozwolą na stopniowe zwiększanie przepustowości kanałów telewizyjnych, co z pewnością przełoży się na szybki rozwój telewizji 4K. Już dziś mamy do czynienie z naziemną telewizją cyfrową w formacie DVB-T2, która umożliwia przesył kanałów w najwyższej jakości w najprostszy i najtańszy dla odbiorcy sposób.

Pamiętajmy też, że telewizja w XXI wieku nie ogranicza się do oferty „z anteny” czy kablówki. Telewizja dzisiejszych czasów to Internet, a tak nie brakuje materiałów w najlepszej jakości. Nie pozwól, by nietrafiona inwestycja w mały telewizor, pozbawiła Cię możliwości zabawy na najwyższym poziomie jaką daje jakość Ultra HD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *