Nowoczesne piloty do telewizora. W erze Smart TV nie służą już tylko do zmiany kanałów

Świat telewizji się zmienia, zmieniają się też piloty telewizyjne i ich funkcjonalność. Mało kto już pamięta czasy, gdy nie dało się zmienić kanału telewizyjnego, bez podchodzenia do odbiornika. Nie było to jednak bardzo problematyczne, bo w tamtych czasach funkcjonował jeden, a potem dwa kanały telewizyjne. Później, na krótko, w sektorze RTV pojawiły się piloty na kablu, które zostały zastąpione pierwszymi pilotami bezprzewodowymi. Piloty na podczerwień, które by działały muszą być skierowane w kierunku telewizora teraz też już powoli odchodzą do lamusa, a zastępują je urządzenia kolejnej generacji, które umożliwiają już nie tylko „skakanie po kanałach”, ale całościowe zarządzanie centrum rozrywki, jakim dziś stają się telewizory podłączone do Internetu.

Piloty Samsung zarówno te z serii BN59, jak i AH… stawiają na minimalizm. Te pierwsze, zwłaszcza w srebrnej metalicznej obudowie to istne dzieła sztuki. Piloty te są niezwykle kompaktowe, a ich najbardziej wyróżniającym się elementem jest kółko nawigacyjne. Na pilocie tym łącznie znajdziemy zaledwie 11 przycisków, dzięki czemu urządzenie jest bardzo małe, a przy tym daje wrażenie bardzo nowoczesnego.

Niestety kompaktowe rozmiary przekładają się na wygodę, zwłaszcza przy oglądaniu kanałów telewizji linearnej. Na pilocie tym nie ma pełnego zestawu przycisków numerycznych, przez co szybka nawigacja i zmiana kanału jest nieco utrudniona. Z uwagi na to, że nie mamy tu cyferek, nie da się wprost z pilota wybrać numeru kanału, można to zrobić wywołując z pilota specjalne menu i wybierając numer kanału bezpośrednio na ekranie telewizora.

Ponadto pilot umożliwia zmianę kanałów i głośności (na zasadzie +/-), wywołanie głównego menu oraz zatrzymania i wznowienia oglądanego materiału. Pilot ten wykorzystuje połączenie bluetooth z telewizorem, dzięki czemu nie jest konieczne kierowanie wiązki IR w kierunku telewizora, z pilota możemy więc korzystać, tak jak nam wygodnie, nawet trzymając do pod kołdrą czy za plecami.

Niezwykle ciekawie prezentują się piloty LG z serii Magic Remote Motion. To niezwykle zaawansowany pilot, który wykorzystuje już nie tylko przyciski i sterowanie głosowe, ale też i wirtualną myszkę. Ruszając pilotem możemy bezprzewodowo sterować kursorem widocznym na ekranie telewizora. To rozwiązanie umożliwia nie tylko łatwe namierzanie ikonek i kafelek na ekranie, ale też i niezwykle usprawnia wpisywanie tekstu z widocznej na ekranie klawiatury. Dzięki możliwości sterowania kursorem pisanie na klawiaturze ekranowej jest dużo wygodniejsze i szybsze, niż gdy musimy robić to przy użyciu przycisków na pilocie.

TVP World - Jak oglądać?

Wygodnym rozwiązaniem w pilocie od LG jest scroll czyli kółko do przewijania ekranu. To rozwiązanie doskonale znane z myszek komputerowych. „Kręcenie kółkiem” w przypadku przeglądania oferty serwisów streamingowych, czy przeglądania internetu na ekranie telewizora, również sprawia, że korzystanie z tych funkcji jest dużo wygodniejsze niż gdy robimy to klasycznym pilotem. A dodając do tego, że „magiczny” pilot od południowokoreańskiego producenta komunikuje się z telewizorem przez bluetooth, trzeba przyznać, że korzystanie z nowych funkcji jest bardzo przyjemne.

Pilot z serii Magic Remote Motion jest też bogato wyposażony w klasyczne przyciski. Dla osób, które lubią klasyczny układ, mamy pełną klawiaturę numeryczną umożliwiającą uruchamianie konkretnych kanałów. Ciekawostką jest możliwość przypisania do poszczególnych cyfr od 1 do 9 konkretnych aplikacji ze Smart TV przykładowo przytrzymując 1 uruchomi się nam np. Netflix, przytrzymując 2 Player.pl itd. Do szybkiego wywoływania wybranych serwisów VOD możemy też użyć dedykowanych przycisków w dolnej części pilota.

Nieco bardziej klasycznie do kwestii pilotów podchodzi Sony. Nawet najnowsze modele telewizorów popularnej japońskiej marki wyposażone są w dość klasyczne piloty. Znajdziemy na nich pełny zestaw przycisków z numerami, klasycznie ułożone klawisze do zmiany kanałów czy głośności. W popularnym modelu pilota do telewizora Sony RMT-TX220E znajdziemy też przycisk do szybkiego wywoływania serwisu streamingowego Netflix czy aplikacji Google Play umożliwiającej doinstalowanie nowych aplikacji do oglądania telewizji przez internet Smart TV.

Piloty Sony nie są jednak zacofane. Wspomniany wyżej model wyposażony jest w mikrofon. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku możemy podać telewizorowi komendę np. zmiany kanału. Mikrofon wbudowany w pilocie możemy wykorzystać też, jako wirtualną klawiaturę. Przy pomocy klasycznego pilota telewizyjnego, wprowadzenie tekstów (np. tytułów filmów w aplikacji VOD czy nazw kanałów na Youtube) jest mozolne i trudne. Gdy jednak klikniemy w ikonkę z mikrofonem, zamiast wpisywać tekst, możemy go po prostu podyktować do mikrofonu umieszczonego w pilocie, a telewizor przełoży naszą mowę na tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *