Odbiór czeskich kanałów telewizyjnych w Polsce

Szczęśliwcy mieszkający w południowo-zachodniej części Polski mogą cieszyć nie tylko z odbioru polskich kanałów cyfrowej telewizji naziemnej ale także ze sporej oferty czeskiej cyfrowej telewizji naziemnej. Czesi aktualnie mają uruchomione cztery muksy (w tym jeden z kanałami HD – testowo). Odbiór czeskiej telewizji DVB-T na terenach przygranicznych jest bardzo dobry.

Mieszkam nieco ponad 70 km w linii prostej od polsko-czeskiej granicy i bez większych problemów odbieram czeskie kanały DVB-T. Jeszcze nim nastała „era cyfryzacji” odbierałem analogowy sygnał czeskiej telewizji, jednak jej jakość pozostawiała dużo do życzenia. Z czeskim DVB-T natomiast jest bardzo dobrze. W dość dobrej jakości odbieram aż trzy multipleksy co daje w sumie 10 kanałów telewizyjnych i kilka radiowych. Sygnał wysyłany z czeskich nadajników jest bardzo dobry. Na pierwszych dwóch multipleksach jakość obrazu to najczęściej 100%, a jakość sygnału waha się pomiędzy 60-90%, trochę gorzej jest z muksem 3, gdzie obraz czasami jest „szatkowany” zielonymi pasami.

Ci, którzy mieszkają bliżej nadajnika w Ostrawie (południowo-środkowa Polska) być może złapią też mux z programami regionalnymi.

Co ciekawe DVB-T w Czechach nadawane jest w systemie mpeg2, a nie jak w Polsce mpeg 4 jednak większość telewizorów i tunerów stb przystosowana jest do dekodowania obu systemów.

Kanały bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Czechach

W czeskim pierwszym multipleksie (mux-1) znajdziemy kanały telewizji publicznej a wśród nich ogólnotematyczne ČT1 i ČT2, kanał informacyjny ČT24 oraz kanał sportowy ČT4. Ostatni jest szczególnie ciekawy ze względu na dużą ilość transmisji na żywo. Czeska „czwórka” transmituje zarówno mecze lig czeskich (piłka nożna, hokej) jak i wydarzenia międzynarodowe (imprezy mistrzowskie, Liga Mistrzów oraz Liga Europejska UEFA). Coś dla siebie znajdą też miłośnicy mniej popularnych dyscyplin sportowych np. tańca towarzyskiego, wyścigów konnych czy rugby.

W drugim multipleksie czeskiej DVB-T znalazły się kanały nadawców komercyjnych, a wśród nich NOVA, PRIMA, BRANDOV TV oraz filmowe Nova Cinema i Prima COOL. Stacja PRIMA zapewne przypadnie do gustu miłośnikom telewizyjnych show, w niedzielny wieczór obejrzymy tam „Česko Slovensko má talent” (odpowiednik polskiego „Mam Talent!”), a w tygodniu domorośli kucharze mogą podpatrzeć jak gotuje się za naszą południową granicą w programie „Prostřeno” (odpowiednik „Ugotowani”). Telewizja posiada też prawa do emisji tegorocznej edycji czesko-słowackiego X-Factror.

W multipleksie trzecim znajdziemy tylko jeden kanał telewizyjny – Prima Love. Kanał ten jest skierowany głównie dla kobiet w przedziale wiekowym 15-45 lat. W okolicach Pragi trzeci multipleks jest uzupełniony o lokalny kanał Metropol TV.

Czeski MUX-4 wyjątkowo nadawany w mpeg4 aktualnie dostępny jest jedynie w okolicach Brna, Pragi i Ostravy. Znajdziemy tam monotematyczne kanały w wysokiej rozdzielczości ČT HD oraz Nova HD.


 • Zbyszko

   Mieszkam obok Legnicy. Odbieram 3 czeskie  mux`y bez problemów. W zasadzie to trudno coś oglądać w innym języku. Najciekawsze programy to muzyczny (alternatywa dla Eski, która wałkuje wciąż to samo), sport, i bajki dla dzieci (im to nie przeszkadza).

  • Zbyszko! Możesz wskazać, gdzie mniej więcej mieszkasz. U mnie w ub. r. zanikł sygnał i szukam teraz możliwości ponownego odbioru – Włodek.

 • Mieszkam w Legnicy /wieżowiec/ i z kolegą odbieraliśmy Czechów z Pradieda /on również z Lysej Hory/. Powiedz z jakiego kierunku ciagniesz, na jakiej antenie i gdzie mieszkasz – może bedzie to dla nas wskazówką ?? Pomóż nam fanouszkom ĆT!! wlodek12@poczta.onet.pl

 • Stefan

  By znaleźć najbliższe czeskie Muxy można skorzystać z DVB-T Radar.
  http://satbroadcasts.com/DVB-T_Radar.html

  Jest tam także lista muxów z Czech i Słowacji.

 • miłosz 7

  to nie żart

 • w.w. Zieliński

  Trochę to stare wiadomości z 2009r. Podobno Czesi zmniejszyli moc sygnałow – czy to prawda? Zbyszko, dlaczego nie odpowiedziałeś?

 • DVB-T maniak

  Witam, mieszkam w woj. dolnośląskim (ok. Legnicy) w linii prostej 60 km od Ćernej Hory i bez problemu odbieram MUX-1 i MUX-2 z Czech. Nie odbieram MUX-3 ale to wina instalacji (mam zwykły kabel antenowy i chyba niepotrzebny wzmacniacz). Na razie ta instalacja jest tymczasowa (robiona dzień przed Wigilią). Wkrótce zrobię porządną. Zatem zachęcam osoby, którzy korzystają z satelity lub kablówki (a mieszkają na południu Polski, ale niekoniecznie bo ludzie odbierają czeskie kanały w okolicy Wrocławia, Poznania, Łodzi itd.) do rozwiązania umowy i po kupno anteny! Obecnie odbieram 29 darmowych kanałów (20 polskich, 9 czeskich). A przy porządnej instalacji i dobrej lokalizacji do 50 darmowych kanałów! Przypominam, że już w 2014 roku dochodzą 4 nowe kanały tematyczne (TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV, Fokus TV) i naprawdę już będzie co oglądać! Pozdrawiam DVB-T maniaków!

 • DVB-T maniak

  Zapomniałem dodać, że korzystam z anteny siatkowej ze wzmacniaczem na wys. ok. 7 metrów oraz z tunera wbudowanym telewizorze Philips 40″. Naprawdę obraz z DVB-T jest lepszy niż z satelity! Mam porównanie bo siostra odbiera kanały z jednego operatora satelitarnego, ale… i tak przychodzi do mnie oglądać kanały DVB-T bo u niej pikseloza! 😀

 • tornado

  ja odbieram w jeleniej gorze czeski mux 1 z jesteda k 43 antenke mam televes i jeszcze wzmacniacz tej samej firmy nie wiem czemu ale nie moge zlapac mux 2 kanal 53 choc ta sama moc nadawania

 • Morran

  ponieważ to są góry, to liczy się nie odległość, ale ukształtowanie terenu. Ciekawostka z tego rodzaju, to daleko odbierany jest nadajnik Solina. Góry, jak Święty Krzyż. Przyda się maszt do 3 metrów i mała antena kierunkowa z zyskiem powyżej 30 db.

 • Kacper Kluczyński

  W Tarnowskich Górach można odebrać 15-60 programów czeskich. Te, które ja odbieram to: Nova, Nova Cinema, Prima COOL, Prima, Barrandov TV (602MHz jakość: 70-80%, 626Mhz jakość: 10-40%) zależy w jakim kierunku ustawiona antena i czy o wysokim zysku. W moim przypadku antena obrócona w kierunku Ostrawy, Ornontowic i Katowic. Gdzieś między tymi nadajnikami. Kolejne programy jakie odbieram to CT1 SM/JM, CT2, CT24, CT Sport. Radio: CRo RADIOZURNAL, CRo DVOJKA, CRo VLTAVA,
  CRo RADIO WAVE, CRo RADIO JUNIOR, CRo PLUS, CRo JAZZ (538MHz jakość: 20-40% JM, 738MHz jakość 50-80% SM). Dalej jest CT :D/CT Art, Prima ZOOM, Prima Max, Prima Live, Ocko, OCKO STAR, Barrandov Plus, Kino Barrandov (690MHz jakość 30-70%). Kolejny komplet programów, to RELAX, REBEL, Seznam.cz, JOJ Family, O2TV FREE, POLAR, Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Prima Comedy Central (666Mhz jakość 5-20%). Te programy nadawane tak na oko są gdzieś daleko, na pewno nie przy granicy. Przedostatnia grupa to: Slusnej kanal, Mnam TV, LTV i jeszcze jeden, ale mój dekoder pokazuje unknownchl. (778MHz jakość: 5-15%). Prawdopodobnie jest to multipleks zakodowany, ale odległość miedzy odbiornikiem a nadajnikiem może uniemożliwić odbieranie tego typu informacji (na drugim dekoderze dwa programy są zakodowane). Ostatni, jaki odbieram to: Prima Love, Prima ZOOM, Prima MAX, BARRANDOV TV, Kino Barrandov, Barrandov Plus, OCKO STAR, Slagr TV, Ocko, Prima, Prima COOL, Barrandov Family, OCKO EXPRES, Noe TV (DVB-T2, 530MHz jakość: 60-90%). Ten nadajnik z programami w systemie DVB-T2 jest na oko położony przy granicy, i jest on o dużej mocy. Co dzień rano i wieczorem szukam po każdej częstotliwości nowych programów. Dajcie znać z okolic Śląska.