Odbiór czeskich kanałów telewizyjnych w Polsce

Szczęśliwcy mieszkający w południowo-zachodniej części Polski mogą cieszyć nie tylko z odbioru polskich kanałów cyfrowej telewizji naziemnej ale także ze sporej oferty czeskiej cyfrowej telewizji naziemnej. Czesi aktualnie mają uruchomione cztery muksy (w tym jeden z kanałami HD – testowo). Odbiór czeskiej telewizji DVB-T na terenach przygranicznych jest bardzo dobry.

Mieszkam nieco ponad 70 km w linii prostej od polsko-czeskiej granicy i bez większych problemów odbieram czeskie kanały DVB-T. Jeszcze nim nastała „era cyfryzacji” odbierałem analogowy sygnał czeskiej telewizji, jednak jej jakość pozostawiała dużo do życzenia. Z czeskim DVB-T natomiast jest bardzo dobrze. W dość dobrej jakości odbieram aż trzy multipleksy co daje w sumie 10 kanałów telewizyjnych i kilka radiowych. Sygnał wysyłany z czeskich nadajników jest bardzo dobry. Na pierwszych dwóch multipleksach jakość obrazu to najczęściej 100%, a jakość sygnału waha się pomiędzy 60-90%, trochę gorzej jest z muksem 3, gdzie obraz czasami jest „szatkowany” zielonymi pasami.

Ci, którzy mieszkają bliżej nadajnika w Ostrawie (południowo-środkowa Polska) być może złapią też mux z programami regionalnymi.

Co ciekawe DVB-T w Czechach nadawane jest w systemie mpeg2, a nie jak w Polsce mpeg 4 jednak większość telewizorów i tunerów stb przystosowana jest do dekodowania obu systemów.

Kanały bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Czechach

W czeskim pierwszym multipleksie (mux-1) znajdziemy kanały telewizji publicznej a wśród nich ogólnotematyczne ČT1 i ČT2, kanał informacyjny ČT24 oraz kanał sportowy ČT4. Ostatni jest szczególnie ciekawy ze względu na dużą ilość transmisji na żywo. Czeska „czwórka” transmituje zarówno mecze lig czeskich (piłka nożna, hokej) jak i wydarzenia międzynarodowe (imprezy mistrzowskie, Liga Mistrzów oraz Liga Europejska UEFA). Coś dla siebie znajdą też miłośnicy mniej popularnych dyscyplin sportowych np. tańca towarzyskiego, wyścigów konnych czy rugby.

W drugim multipleksie czeskiej DVB-T znalazły się kanały nadawców komercyjnych, a wśród nich NOVA, PRIMA, BRANDOV TV oraz filmowe Nova Cinema i Prima COOL. Stacja PRIMA zapewne przypadnie do gustu miłośnikom telewizyjnych show, w niedzielny wieczór obejrzymy tam „Česko Slovensko má talent” (odpowiednik polskiego „Mam Talent!”), a w tygodniu domorośli kucharze mogą podpatrzeć jak gotuje się za naszą południową granicą w programie „Prostřeno” (odpowiednik „Ugotowani”). Telewizja posiada też prawa do emisji tegorocznej edycji czesko-słowackiego X-Factror.

W multipleksie trzecim znajdziemy tylko jeden kanał telewizyjny – Prima Love. Kanał ten jest skierowany głównie dla kobiet w przedziale wiekowym 15-45 lat. W okolicach Pragi trzeci multipleks jest uzupełniony o lokalny kanał Metropol TV.

Czeski MUX-4 wyjątkowo nadawany w mpeg4 aktualnie dostępny jest jedynie w okolicach Brna, Pragi i Ostravy. Znajdziemy tam monotematyczne kanały w wysokiej rozdzielczości ČT HD oraz Nova HD.