Wymiana telewizora w związku z nowym systemem. Jaki telewizor wybrać?

W wielu wpisach przekonywałem, że w związku ze zmianą systemu nadawania telewizji cyfrowej nie trzeba wymieniać telewizora, i jest to prawda. By dostosować stary telewizor do DVB-T2 wystarcz zakup przystawki za 100 zł. Jednak co, jeżeli nasz telewizor ma już swoje najlepsze lata za sobą, a my nawet gdyby tego nie wymusiła zmiana systemu, i tak rozważalibyśmy zakup nowego urządzenia? Jaki telewizor wybrać w 2022 roku?

Co ważne praktycznie wszystkie telewizory, które obecnie są sprzedawane w polskich sklepach, powinny móc obsługiwać nowy standard telewizji, więc trudno obecnie znaleźć modele, które nie obsługiwałby nowego systemu. Mimo wszystko zawsze, bezwzględnie sprawdźmy w specyfikacji, czy odbiornik jest dostosowany do odbioru DVB/T2 i obsługi kodeka HEVC oznaczanego też czasami jako: H.265.

Na nowym telewizorze nie warto też szczególnie oszczędzać tym bardziej, że 43-calowy telewizor obsługujący nowy standard DVB-T2 kupimy obecnie już za mniej więcej tysiąc złotych. Kupując telewizor warto jednak mieć na uwadze, że urządzenie takie ma posłużyć nam przez wiele lat i być źródłem dobrej rozrywki. Dlatego inwestując w nowy telewizor zastanówmy się, czy nie wydać nieco więcej, by móc cieszyć się jeszcze lepszymi doznaniami z oglądania ulubionych filmów i seriali.

Po pierwsze odpowiednio dobierzmy rozmiar. Jeżeli do tej pory mieliśmy w salonie mniejszy telewizor, warto pomyśleć, czy bardziej komfortowe nie byłoby kupno telewizora o większej przekątnej. Jeżeli decydujemy się na telewizor 4K (co dziś jest już standardem) w zasadzie koniecznością jest kupienie telewizora o większej przekątnej. Telewizory 55 cali to już całkiem rozsądna propozycja, na której dobrze widać zalety wynikające z podwyższonej rozdzielczości Ultra HD.

Decydując się na nowy telewizor w 2022 roku warto też zwrócić uwagę na modele ze Smart TV i HbbTV. To funkcje umożliwiające podłączenie telewizora do internetu. Dzięki temu oglądając telewizję mamy dodatkowe funkcje (takie, jak np. cofanie wybranych programów, czy dostęp do przegapionych filmów i seriali – obecnie w ramach naziemnej HbbTV takie funkcje oferują kanały TVP).

Dostęp o internetu i aplikacje Smart TV zapewniają także dostęp do dodatkowych treści m.in. w wysokiej jakości 4K. Telewizory Samsung mają własny system Tizen, zaś LG działają pod kontrolą WebOS. Popularnym środowiskiem internetowym telewizorów jest też Andorid TV. Wszystkie te systemy zapewnią nam dostęp do oferty najpopularniejszych serwisów streamingowych, takich jak Youtube, Netflix, Amazin Prime, HBO Max czy polskie Player.pl, TVP VOD (lub TVP GO) czy Polsat Go (dawna IPLA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *