Mieszkańcy Poznania i całej Wielkopolski objęci są drugim etapem przełączania systemu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. By nadal móc odbierać darmowe kanały telewizyjne w Poznaniu, 25 kwietnia 2022 r. konieczne będzie przestrojenie telewizorów na nowe częstotliwości.
Nowe częstotliwości bezpłatnych kanałów telewizyjnych w Poznaniu i pozostałych miejscowościach województwa wielkopolskiego związane są z przeprowadzaną w całej Polsce zmianą systemu nadawania telewizji.
System DVB-T2 jest nowocześniejszy od poprzedniego i korzysta z niego już zdecydowana większość europejskich krajów. Wkrótce stanie się on jedynym obowiązującym w Unii Europejskiej, której kraje są zobowiązane do zwolnienia częstotliwości, na których do tej pory nadawana był telewizji naziemna w starym systemie.
Mieszkańcy Poznania już teraz powinni przygotować się do zmiany systemu nadawania telewizji. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 25 kwietnia 2022 roku. Aby nadal móc oglądać za darmo telewizję naziemną tego dnia konieczne będzie przestrojenie kanałów. Można to zrobić w ustawieniach telewizora w sposób automatyczny (wtedy telewizor usunie dotychczasową listę kanałów i zaprogramuje od nowa wszystkie dostępne stacje) lub ręcznie ustawiając po kolei wybrane częstotliwości.
Nowe częstotliwości dla Poznania to:
- MUX-1 (stacje: EskaTV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, TVP ABC) – należy zaprogramować telewizor na kanał 29
- MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6) – należy zaprogramować telewizor na kanał 23
- MUX-4 (stacja Wydarzenia 24 HD) – należy zaprogramować telewizor na kanał 42
Zmiana kanałów będzie obowiązywać też w innych miastach Wielkopolski. Telewizory trzeba przeprogramować też w miastach odbierających sygnał z nadajników:
- Piła/Rusinowo
- Konin/Żółwieniec
- Gniezno/Dębowiec i Gniezno/Chojna
Szczegółowe nastawy telewizora dla tych miast można znaleźć tutaj.