Polsat News HD HEVC

Polsat News zniknął z telewizji naziemnej. Brak obrazu, tylko dźwięk na MUX-4

Kanał Polsat News, który można było odbierać bezpłatnie na MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej w czwartek, 1 czerwca został ponownie zakodowany. Operator multipleksu odkodował za to kanał Polsat News HD HEVC, ale nie jest on dostępny dla każdego.

Polsat News to kanał informacyjny, który jest dostępny u płatnych operatorów telewizyjnych. Od jakiegoś czasu kanał był też dostępny za darmo w wybranych częściach Polski w ramach multipleksu mobilnej telewizji naziemnej MUX-4.

Polsat News zniknął z telewizji naziemnej

Brak Polsatu News w ofercie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej to nie chwilowa awaria. Operator multipleksu postanowił zakodować kanał, który przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy można było odbierać bez dodatkowych opłat. Kanał ten był dostępny za darmo jako jedyny z oferty MOBILNEJ TV, czyli komercyjnego multipleksu nr 4. Pełną ofertę kanałów z mux-4 można odbierać po wykupieniu usługi w Cyfrowym Polsacie.

W miejsce Polsatu News (w jakości SD) na mux-4 uruchomiony został kanał Polsat News HD nadawany w formacie HEVC.

Polsat News HD HEVC. Dlaczego słyszę tylko głos?

By odbierać Polsat News HD z naziemnego multupleksu telewizyjnego mux-4 trzeba mieć telewizor obsługujący kodek HEVC. Niestety posiadacze starszych telewizorów, którzy dotychczas korzystali z bezpłatnego Polsatu News z multipleksu mux-4 muszą pożegnać się z tą stacją.

Posiadacze starszych telewizorów (także płaskich), które nie obsługują HEVC od 1 lipca mogą na liście kanałów znaleźć odkodowany kanał „Polsat News HD HEVC”, jednak ze względu na brak zgodności kodeka, będą słyszeć tylko dźwięk.

Polsat News HD HEVC

Posiadacze nowszych telewizorów obsługujących ten protokół, bez przeszkód mogą nadal oglądać Polsat News, i to w jakości HD, za darmo z mux-4.

Kolejne kanały Polsatu w telewizji naziemnej DVB-T2

Polsat rusza też z testami nadawania w systemie DVB-T2, który ma stać się obowiązującym już w przyszłym roku. W tym przypadku posiadacze starszych odbiorników będą musieli przystosować je do nowego systemu odbioru.

W ramach testowego multipleksu Polsatu mają być nadawane kanały tego operatora, a także prowadzone testy innych nadawców. Wniosek o emisję próbną obejmuje kanały:

Polsat HD, TV Republika, TV Okazje, Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, TV4 HD, TV6 HD, Super Polsat HD oraz Telewizja TVL Lubin (ostatnia tylko z nadajnika Sky Tower we Wrocławiu).

Próbne emisje mają być dostępna początkowo jedynie w Warszawie i we Wrocławiu.

8 komentarzy do “Polsat News zniknął z telewizji naziemnej. Brak obrazu, tylko dźwięk na MUX-4”

  1. Mam dekoder DVB-T2 HEVC ale żadnego PN HD nie znajduje na MUX 4. Znajduje za to na innym MUX Polsat HD, i TV Republika. Jakość sygnału słabą (piksele i mroczki). Odbiór W-wa.
    Odbieram za to TVN HD HEVC i TVP Dokument i inne w tym formacie ale PN HD niestety nie. Dlaczego piszecie nieprawdę.

  2. Rzeczywiście Polsat News SD przestał nadawać w dniu 01.07 na MUX 4, ale w jego miejsce nic się nie pojawiło. Polsat testuje MUX na którym pojawiły się Polsat HD i TV Republika, ale to na razie wszystko. Polsat News HD nie można odszukać. Wprawdzie MUX 4 stroi jakiś sygnał ale nic na nim nie ma.

  3. po tych zmianach straci na tym tylko telewizja – bo straci odbiorcę.
    Ja na tym skorzystam zaoszczędzę prąd, oczy, zacznę się więcej ruszać, przestanę się denerwować „sensacjami”.

  4. Nawet dekodery z HEVEC mają problem z poprawnym odbiorem Polsatu news hd hevec. we Wrocławiu .Dotyczy to też telewizorów z 4K.Obraz jest pocięty ,rwący ,dzieli się na 4 części ,jest nie do ogladania .Henryk z Wrocławia

  5. witam na kanale wydarzenia 24 w telewizorze leci dźwięk lecz nie ma obrazu dodam że dzieje się tak tylko na tym kanale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *