Pakiet internetu mobilnego 5G: wybór opcji dostosowanych do Twojego stylu życia

Internet mobilny to dla wielu osób podstawowy sposób dostępu do sieci. Na najlepsze warunki można liczyć z technologią 5G, która jest oferowana w wielu różnych pakietach. Jak wybrać najlepszą opcję dla siebie?

Czym jest standard 5G? Dlaczego warto z niego korzystać?

5G, czyli telefonia komórkowa piątej generacji, to najnowszy standard łączności mobilnej. W stosunku do wcześniej stosowanych rozwiązań, czyli 4G/LTE, zapewnia przede wszystkim jeszcze większą prędkość – potencjalnie aż do 20 Gb/s, podczas gdy 4G oferuje maksymalnie 300 Mb/s. Do tego dochodzi znaczna redukcja opóźnień i zwiększona przepustowość łącza, co przekłada się na bardziej komfortowe warunki dla użytkowników. Warto zaznaczyć, że wzrost przepustowości przekłada się na stabilniejsze działanie sieci w bardziej zagęszczonych miejscach. 5G jest w stanie obsłużyć aż milion urządzeń na 1 km2, z kolei wcześniejsze standardy umożliwiały połączenie tylu urządzeń w promieniu 500 km.

Jaki pakiet internetu mobilnego wybrać? Ilość danych to podstawa

Przeważnie głównym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej oferty internetu mobilnego 5G jest ilość dostępnych danych. To czynnik, który należy dobrać pod kątem swoich potrzeb i preferencji – im intensywniej korzystamy z sieci, tym więcej potrzebujemy transferu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy często prowadzimy wideorozmowy lub oglądamy seriale online. Jeśli internet mobilny ma służyć w roli narzędzia do pracy lub nauki, również warto będzie wyposażyć się w duży pakiet, by zmniejszyć ryzyko niespodziewanych problemów w postaci nagłego ograniczenia dostępu do sieci.

Za minimum do komfortowego użytkowania można uznać pakiety 10 GB. Takie rozwiązanie pozwoli korzystać z podstawowych usług online, zachowując niskie opłaty miesięczne. Cena takiego rozwiązania może wynosić niecałe 20 zł na miesiąc (tyle zapłacimy m.in. w sieci Otvarta), a jednocześnie zapewni możliwość komfortowej obsługi urządzeń mobilnych podczas korzystania z różnych aplikacji, słuchania muzyki czy prowadzenia rozmów przez komunikatory online.

100 GB internetu 5G lub jeszcze więcej – wybór dla wymagających

Chcąc skorzystać z internetu mobilnego w roli głównego rozwiązania do przeglądania sieci, warto postawić na większe pakiety. 100 GB to ilość danych, która będzie w stanie pokryć potrzeby nawet całej rodziny. Do tego część operatorów oferuje dodatkowe pakiety transferu w nocy, co pozwoli bez przeszkód ściągać większe pliki, np. nowe gry. Ponownie warto zwrócić uwagę na sieć Otvarta – już za 34,99 zł miesięcznie można korzystać z internetu mobilnego 100 GB + 200 GB w nocy.

Jeśli jednak 100 GB + 200 GB w nocy to za mało, można pokusić się o jeszcze większy pakiet – np. 200 GB + 200 GB. Taka ilość danych powinna być wystarczająca nawet dla osób, które na co dzień bez przerwy korzystają z internetu. Dzięki takim ofertom można cieszyć się pełną swobodą podczas przeglądania stron, oglądania seriali, prowadzenia rozmów wideo czy grania w ulubione tytuły online.

500 GB – dla użytkowników o największych potrzebach

Co wybrać, by cieszyć się pełną swobodą podczas korzystania z internetu zarówno w dzień, jak i nocą? Dla osób o największych potrzebach najlepiej sprawdzą się pakiety z jeszcze większą ilością danych – tego typu rozwiązania mogą sięgać aż 500 GB. To ogromny pakiet, który można wykorzystać w dowolny sposób. Wystarczy włożyć kartę SIM do urządzenia mobilnego lub przenośnego routera, by móc przeglądać sieć, grać w gry czy oglądać seriale w najbardziej komfortowych warunkach. Jeśli to wciąż za mało, można postawić na dokupienie dodatkowego pakietu nocnego, np. w wariancie 100 GB lub 200 GB.

Stały czy dynamiczny adres IP?

To pytanie, które pojawia się stosunkowo rzadko w przypadku internetu mobilnego. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość ofert na rynku nie pozostawia użytkownikom wyboru w tym zakresie. Standardem jest dynamiczny adres IP, czyli adres zmieniający się przy każdym podłączeniu urządzenia do sieci. O ile w wielu przypadkach nie będzie mieć to większego znaczenia, istnieje kilka zastosowań, w których stały adres IP to konieczność: mowa m.in. o hostowaniu serwerów gier online czy podłączaniu urządzeń monitoringu lub sprzętów IoT. W takich sytuacjach niezbędne jest określenie stałego adresu, z którym mają łączyć się poszczególne hosty, by zachować sprawne działanie całego systemu.

Jednym z niewielu operatorów, którzy zapewniają swoim klientom wybór między dynamicznym a stałym adresem IP w przypadku internetu mobilnego, jest sieć Otvarta. Miesięczne opłaty za pakiety z tym drugim rozwiązaniem są zaledwie kilka złotych większe, przez co jest to bardzo opłacalna opcja dla użytkowników potrzebujących stałego adresu.

Podsumowanie – jak dostosować pakiet internetu 5G pod siebie?

Wybierając abonament z pakietem internetu 5G, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na ilość dostępnych danych. Przydatne mogą być też dodatkowe opcje, takie jak bonusowy transfer w nocy, który będzie bardzo korzystny np. podczas pobierania gier. Do tego warto zwrócić uwagę, czy dana oferta umożliwia wybór pomiędzy dynamicznym a stałym IP – drugie z tych rozwiązań zapewnia większe możliwości w konkretnych zastosowaniach. Na koniec nie można pominąć ceny: jeśli chodzi o opłacalność ofert, aktualnie na polskim rynku zdecydowanie wyróżnia się sieć Otvarta. To operator, który od początku intensywnie inwestuje w łączność 5G, dzięki czemu może zapewnić świetny standard dla użytkowników i może pochwalić się m.in. wysoką pozycją w niezależnym rankingu Komórkomat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *