Nowy standard telewizji. Co lepiej kupić: dekoder czy nowy telewizor?

Nowy standard DVB-T2/HEVC w Polsce staje się standardem. Od marca na nowy system nadawania przełączane są kolejne regiony. Tym samym widzowie posiadający stare telewizory, muszą stanąć przed wyborem nowego sprzętu do odbioru darmowej telewizji. Transformacja nie wymusza kupna nowego telewizora, bo do odbioru nowego systemu wystarczy jedynie dekoder. Jednak, czy przy okazji zmian, nie warto zastanowić się nad kupnem nowego telewizora?

Przeprowadzane w 2022 roku zmiany nadawania telewizji dotyczą tylko kanałów nadawanych drogą naziemną. Zmianami nie muszą martwić się abonenci kablówek czy platform satelitarnych. Zmiany też nie powinny znacząco wpłynąć na odbiór sygnału w nowych telewizorach (wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilku lat).

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym systemie DVB-T2/HEVC, w przypadku posiadania starego telewizora, wystarczy dokupienie jedynie specjalnego urządzenia, które po podłączeniu do telewizora powinno umożliwić odbiór kanałów nadających w nowym systemie. Taki dekoder zazwyczaj kupimy w cenie zbliżonej do 100 zł, czyli kwoty jaką można otrzymać na zakup tunera w ramach rządowego programu rekompensującego Polakom konieczność dostosowania instalacji telewizyjnej do nowego systemu.

Zakup dekodera pozwala na korzystanie z nowego systemu telewizji z wykorzystaniem starego telewizora. Warto jednak zastanowić się, czy przy okazji zmian systemu, nie zdecydować się na zakup nowego telewizora. Po co, skoro stary telewizor z tunerem umożliwia odbiór telewizji? Choćby po to, że nowy system telewizji daje nowe możliwości, do których stary telewizor, nawet z tunerem nie będzie gotowy.

Chodzi tu m.in. o możliwość odbioru kanałów w jakości 4K. Choć na razie w Polsce nie jest prowadzona żadna emisja kanału w tej jakości, to wprowadzany system DVB-T2/HEVC umożliwia emisję programów w tej jakości z nadajników naziemnych. Wiadomo już, że emisją takiego kanału zainteresowana jest Telewizja Polska, która zapowiada wznowienie swojego kanału TVP 4K najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. By cieszyć się doskonała jakością obrazu tzw. Ultra HD trzeba mieć telewizor, który obsługuje taką rozdzielczość. Niestety w tym przypadku nie pomoże nam tuner, nawet taki, który obsługuje odbiór kanałów w 4K, bo nasz stary telewizor nie będzie w stanie wyświetlić obrazu w tak dużej rozdzielczości.

Rozdzielczość 4K to znaczna poprawa jakości obrazu. Programy nadawane w tej rozdzielczości cechują się większą liczbą szczegółów niż w przypadku standardowej obecnie jakości Full HD.

Inną kwestią jest rozwój funkcji HbbTV czyli tzw. telewizji hybrydowej. Coraz więcej stacji telewizyjnych oferuje swoim odbiorcom dodatkowe funkcje z wykorzystaniem Internetu. Jeżeli posiadamy stary telewizor bez takiej funkcji, stracimy dostęp do wielu ciekawych opcji i dodatkowych materiałów. Niestety większość dostępnych na polskim rynku dekoderów obsługujących system DVB-T2/HEVC umożliwia dostęp do telewizji linearnej, nie obsługując przy tym funkcji HbbTV, co oznacza, że jeżeli zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, konieczny jest zakup nowego telewizora.

Telewizja hybrydowa HbbTV umożliwia dostęp do dodatkowych treści i funkcji. Np. w przypadku kanałów TVP możemy przewijać obecnie emitowany materiał (do tyłu), dzięki czemu nawet jeżeli przegapimy godzinę emisji, możemy obejrzeć odcinek ulubionego serialu czy programu od początku. Serwis TVP GO dostęny w ramach HbbTV umożliwia też dostęp do programów z ostatnich 7 dni i wybranych audycji Telewizji Polskiej.

Funkcja HbbTV działa też na kanałach Polsatu i TV4. Tam funkcja wywołuje aplikację Polsat GO, w której mamy dostęp do wybranych produkcji grupy.

Nowe telewizory posiadają też możliwość instalowania aplikacji internetowych, dzięki którym nasz telewizor zyskuje dodatkowe funkcje i źródła odtwarzania materiałów. Na świecie coraz mocniej zauważany jest trend odchodzenia od tradycyjnego modelu telewizji na rzecz serwisów VOD oferujących filmy i programy na żądanie.

By skorzystać z tych wszystkich opcji, jeżeli mamy stary telewizor, nie obejdzie się bez inwestycji w nowy sprzęt. Niestety tutaj cena nie jest już tak atrakcyjna, jak przy zakupie dekodera, choć ceny sprzętu RTV w ostatnim czasie nie są już tak wygórowane. Za całkiem niezły telewizor 42 calowy z podłączeniem do internetu zapłacimy już nieco ponad 1 000 zł. Zakup większego odbiornika będzie wiązał się z nieco większym wydatkiem.

W przypadku zakupu telewizora, w wielu sklepach z elektroniką mamy dziś możliwość zakupu sprzętu na raty 0%, dzięki czemu zakup staje się jeszcze bardziej realny, bo nie musimy wydawać od razu całej kwoty, a jego cena zostanie nam rozłożona nawet na 50 rat, bez prowizji dla banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *