Nie ma kanałów TVP w Elblągu. To nie awaria, są nowe częstotliwości tv naziemnej dla nadajnika Elbląg/Jagodnik [14.09.2022]

Na 14 września 2022 r. zaplanowana jest zmiana częstotliwości telewizji naziemnej w Elblągu. Tego dnia zmieni się częstotliwość multipleksu MUX-3. Nie przestrojenie telewizora może spowodować brak kanałów TVP w Elblągu i okolicach w warmińsko-mazurskim.

Jeżeli mieszkasz w Elblągu lub okolicach i odbierasz sygnał telewizyjny z nadajnika Elbląg/Jagodnik, a z telewizora zniknęły kanały TVP, oznacza to, że musisz przestroić telewizor na nowe częstotliwości naziemne dla multipleksu trzeciego.

MUX-3 to multipleks naziemnej telewizji cyfrowej przeznaczony w całości dla Telewizji Polskiej. Na wspomnianym multipleksie znajdują się stacje: TVP1, TVP2, TVP3 Olsztyn, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Historia.

Do tej pory kanały te można było odbierać na częstotliwości 490 MHz czyli kanale 23. Moc nadajnika dla tego multipleksu to aż 12 kW, co oznacza że kanał dostępny jest nie tylko w Elblągu, ale też kilku innych miejscowościach w okolicy.

Nie ma telewizji naziemnej w Elblągu. Czy trzeba wymienić telewizor?

Brak kanałów TVP w Elblągu to jeszcze nie przełączenie Telewizji Polskiej na nowy system nadawania DVB-T2. TVP będzie musiała kiedyś przejść na nowy system, co wymusi wymianę sprzętu na nowy, ale 14 września 2022 r. to jeszcze nie ta zmiana.

Multipleks MUX-3 z kanałami TVP w Elblągu nadal będzie nadawał w systemie DVB-T pierwszej generacji, co oznacza, że jeżeli zależy nam tylko na odbiorze kanałów Telewizji Polskiej nadal nie musimy kupować nowego telewizora lub dekodera.

Zniknęły kanały TVP w Elblągu – co robić?

By przywrócić do telewizora kanały TVP, które zniknęły w Elblągu 14 września trzeba przestroić telewizor. W większości przypadków telewizory same powinny znaleźć nowe częstotliwości kanałów i przestroić się.

Jeżeli z jakiegoś powodu tak się nie stało i w Elblągu nadal nie ma kanałów TVP, musimy przestroić telewizor na nowe częstotliwości w ustawieniach telewizora. Można to zrobić wybierając w ustawieniach opcję strojenie automatyczne – wtedy telewizor przeszuka wszystkie częstotliwości i na nowo pobierze listę dostępnych kanałów.

Przestroić kanały można też ręcznie, jednak TVP oficjalnie nie podaje na jakiej częstotliwości ma być nadawany multipleks po zmianach. Nieoficjalnie można znaleźć informację, że MUX-3 w Elblągu ma nadawać na kanale 48. Jeśli więc w twój telewizor w Elblągu nie odbiera kanałów TVP, spróbuj wyszukać ręcznie stacji telewizyjnych na tym kanale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *