Sprawa dla reportera TVP: Kononowicz u Jaworowicz. O co chodzi w tej sprawie? [WSZYSTKIE INFORMACJE]

Krzysztof Kononowicz, były kandydat na prezydenta Białegostoku i osobowość internetowa, będzie bohaterem jednego z wydań programu „Sprawa dla reportera” w TVP. Sam Kononowicz wziął udział w nagraniu z Elżbietą Jaworowicz. O co chodzi w sprawie Kononowicza?

W programie Elżbiety Jaworowicz poruszony ma zostać problem wykorzystywania wizerunku Krzysztofa Kononowicza do celów zarobkowych. W tzw. Uniwersum Szkolnej 17 od lat toczą się spory pomiędzy grupami, które chcą współpracować z Kononowiczem. Przeciwnicy ekipy zajmującej się byłym kandydatem na prezydenta Białegostoku zarzucają jej czerpanie korzyści majątkowych z kręcenia filmów (zarobków z reklam na Youtube) i niewspółmierne dzielenie się zyskami z samym bohaterem, który ma być nieświadomy zarobków, jakie generują filmy z jego udziałem.

Kto to jest Krzysztof Kononowicz?

Krzysztof Kononowicz ma 59 lat i mieszka w Białymstoku. Bohater „Sprawy dla reportera” TVP zasłynął w 2006 roku, gdy komitet „Podlasie XXI wieku” wystawił go jako kandydata na prezydenta Białegostoku. To wtedy w sieci pojawiło się nagranie, na którym Kononowicz wygłosił swoje kultowe przemówienie, z którego najbardziej w pamięć zapadł postulat: „nie będzie niczego”.

Krzysztof Kononowicz u Jaworowicz. Sprawa dla reportera TVP
Krzysztof Kononowicz / fot. Jarosław Andrzejewski/WIKIPEDIA

Po przegranych wyborach słuch o Kononowiczu zaginął na jakiś czas. Kononowicz nie zaprzestał jednak swojej działalności. Założył Biuro Interwencji Obywatelskich, w ramach którego podejmował przeróżne akcje najczęściej na terenie Białegostoku (miał m.in. interweniować ws. budowy boiska). W sieci pojawiały się też okazjonalnie filmy na których Kononowicz komentował sytuację polityczną czy raz po raz ogłaszał chęć kandydowania na kolejne stanowiska: Prezydenta RP czy prezesa PZPN.

Od około 7 lat filmy z Krzysztofem Kononowiczem na Youtube zaczęły pojawiać się coraz częściej. W ostatnim czasie nowe nagrania z jego udziałem pojawiają się praktycznie codziennie. Mężczyzna opowiada na nich o swoich codziennych perypetiach, nie brakuje też treści bardziej kontrowersyjnych: kłótni, interwencji policji czy imprez.

O czym jest Kononowicz?

Kononowicz na filmach na Youtube opowiada też niestworzone historie. Po śmierci Elżbiety II opowiadał o swojej dwutygodniowej wizycie w angielskim pałacu, gdzie miał jeździć karetą z księciem Filipem i jeść kolację z samą Królową. Wcześniej opowiadał też o tym, że za czasów Lecha Kaczyńskiego miał swój pokój w Pałacu Prezydenckim. Innym razem mówił o tym, że w jednym z polskich lasów widział tygrysy i słonie, jeszcze kiedy indziej opowiadał o firmie budowlanej, którą prowadził.

Fani Kononowicza jego opowieści nazywają „mitomaństwem bożym”, jednak choć bohater opowiada swoje historie z pełnym przekonaniem, czasami można odnieść wrażenie, że ma on świadomość głupot, jakie wygaduje. Tak się stało np. gdy jego współlokator dostał paczkę z darami, do której dołączony był list, żeby nie dawać niczego z paczki Kononowiczowi, „bo on firmę prowadził i jest bogaty”. Zazdrosny o prezenty Kononowicz wypalił wtedy, że on nakłamał, a ludzie we wszystko wierzą.

Krzysztof Kononowicz. Co to jest uniwersum?

Uniwersum Szkolna 17 – to potoczne określenie wszystkiego co związane jest z Krzysztofem Kononowiczem w sieci. Mowa tu o całym uniwersum w kontekście świata wykreowanego na potrzeby dzieła literackiego, bo to co dzieje się wokół Kononowicza obejmuje wiele postaci, a także wiele kanałów na Youtube.

W uniwersum poza Kononowiczem niezwykle ważną postacią jest Wojciech „Major” Suchodolski – to współlokator i przyjaciel Kononowicza, były bezdomny, który otrzymał od „kandydata na kandydata” dach nad głową. Obaj mężczyźni mieszkają w jednym pokoju i często dochodzi pomiędzy nimi do sprzeczek i awantur. Major wielokrotnie straszył Krzysztofa wyprowadzką i kilkukrotnie opuszczał dom w Białymstoku na jakiś czas. W ostatnim czasie wyjechał do Niemiec, gdzie zamieszkał z bohaterami kanału Speluna TV, jednak po jakimś czasie i tak wrócił na Podlasie.

W uniwersum występują też inne postacie. Jedną z nich jest Andrzej Geremek (nie jest to jego prawdziwe nazwisko), który pod nieobecność Majora został współlokatorem Kononowicza. W przeszłości w domu mieszkał też nieżyjący Jan Łoś (zwany Janem Ł. bo RODO).

Ważnym elementem uniwersum są też tzw. redaktorzy lub reżyserzy. To osoby nagrywające poczynania Kononowicza i publikujący materiały na swoich kanałach: w ostatnim czasie wiodącym kanałem jest Mleczny Człowiek, ale w przeszłości filmy z Kononowiczem produkowali też Mexicano TV, Peska Księżniczka czy redaktor Niemiecki w ramach kanału „Kononowicz w olejku lub pomidorkach”.

Warto tu też wspomnieć o kanałach komentatorskich czyli miejscach, w których analizowane są filmy z udziałem Kononowicza. Są to m.in. Obszar Badawczy Szkolna XVI czy King of The Diamond. Materiały tu publikowane charakteryzują się ciekawym pseudonaukowym językiem.

Kim są ludzie od Kononowicza?

W programie „Sprawa dla reportera” poza ekspertami zaproszonymi przez TVP do studia telewizji wraz z Kononowiczem przyszły osoby zaangażowane w jego sprawę.

Paweł z Warszawy (występujący też jako Paweł WAWA lub Barney) to jeden z głównych prowodyrów zajęcia się sprawą Kononowicza przez TVP. Youtuber, który w przeszłości kręcił filmy z Kononowiczem oskarża jego obecnych „reżyserów” o nieodpowiednią opiekę nad schorowanym 59-latkiem i wykorzystywanie Kononowicza do celów zarobkowych. Barney często wspomina o tym, że musiał interweniować gdy bohater filmów miewał ataki cukrzycowe.

W studiu „Sprawy dla reportera” po stronie oskarżającej zobaczymy też m.in. youtubera komentatora Olgierdano i red. Jakuba Szczęsnego z Antyweb, który nagłaśniał sprawę na tym portalu.

Z drugiej strony poza samym Krzysztofem Kononowiczem w programie TVP pojawią się Rafał Kosno (zwany „Zielonym”) – białostocki aktywista, działacz Federacji Zielonych, który zabiera Kononowicza na przeróżne wydarzenia, a także Adam Czeczetkowicz – działacz związany z prawicą, który w 2006 roku stał na czele komitetu „Podlasie XXI wieku” i był przedstawiany jako rzecznik prasowy Kononowicza. Na nagrani obecny był też Adam ps. „Organista” – postać epizodyczna, która pojawiała się kilkukrotnie na Szkolnej m.in. w charakterze nowego lokatora po wyprowadzce Majora (po kilku dniach miał uciec z domu).

Kim jest Mleczny Człowiek?

Największą niewiadomą są jednak postacie stojące za obecnym kanałem Krzysztofa Kononowicza. Filmy z niedoszłym prezydentem obecnie produkowane są przez kanał „Mleczny Człowiek”, który może poszczycić się milionową oglądalnością i ponad 100 tys. subskrypcji. O jego twórcach wiadomo stosunkowo niewiele. Za kamerą stoi Jacek od psa Arona (w filmach przewija się też jego prawdziwe imię Jarek), który prowadzi dialogi z Kononowiczem ale nie pokazuje swojego wizerunku. Postacie często wspominają też o Sławku (zwany Człowiekiem z Bielska-Białej) – głównym administratorze kanału, który mieszka poza Białymstokiem, jednak jak można wywnioskować z rozmów postaci jest osobą zarabiającą na całym interesie i finansującą rachunki czy zakupy Kononowicza.

Kiedy „Sprawa dla reportera” z Kononowiczem?

Nagranie do Sprawy dla reportera z udziałem Krzysztofa Kononowicza miało miejsce 13 września 2022 r. Rozmowy z zainteresowanymi Elżbieta Jaworowicz miała przeprowadzać już wcześniej. Na razie nie ma informacji, czy sprawa Kononowicza zostanie poruszona w najbliższym wydaniu Sprawy dla reportera, czy program zostanie wyemitowany w późniejszym terminie.

„Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz jest emitowana w TVP1 w czwartki. Najbliższa emisja zaplanowana jest na 15 września, godz. 21:35. Program jest też powtarzany w inne dni na TVP1 oraz TVP3. „Sprawę dla reportera” można oglądać też na platformach TVP VOD i TVP GO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *