Jakie słuchawki do radia wybrać?

Rozmowy polityczne, wiadomości, zróżnicowana muzyka, której nie trzeba wybierać samemu – powody słuchania tradycyjnego radio w dzisiejszych czasach mogą być różne. Technologia poszła do przodu na tyle, że radia możemy słuchać nie tylko w domu i samochodzie, ale praktycznie w każdym miejscu, w którym znajdujemy się w zasięgu fal radiowych.

Niektórzy twierdzą, że wraz z rozwojem serwisów streamingowych i Internetu tradycyjne radio ma czasy swojej świetności już daleko za sobą. Gdyby tak jednak było, to obecnie nie były prowadzone prace nad cyfryzacją radia (analogicznie do cyfryzacji telewizji). Radia cyfrowe działające w tzw. systemie DAB+ są następcami zwyczajnych odbiorników FM.

Dlaczego tradycyjne radio nie odejdzie do lamusa?

Tradycyjne radio jest naszym towarzyszem w drodze, w poczekalni, a także jako tło do prac domowych i z tego powodu liczne stacje radiowe nadal utrzymują się na rynku. W przypadku radia łatwiej, niż w przypadku telewizji, jest też utrzymywać stacje lokalne. W czasach gdy spada popularność prasy papierowej, to właśnie lokalne stacje radiowe są pozostającym wciąż w popularności nośnikiem informacji lokalnej. Z radia dowiemy się, o tym co planują politycy w naszym mieście, poznamy reklamy lokalnych firm czy dowiemy się na bieżąco o korkach na ulicach regionu.

Jakie słuchawki do radia?

Z radiem możemy być na bieżąco nie tylko w domu i samochodzie, ale też i w każdym innym miejscu. Odbiorniki radiowe są obecnie bardzo małe i mieszczą się w kieszeni, a nawet wypierają je telefony komórkowe z wbudowanym tunerem FM lub DAB+. Wadą radia w telefonie jest jednak to, że zazwyczaj do słuchania radia przez telefon konieczne jest podłączenie słuchawek przewodowych. W tym przypadku kabel słuchawkowy pełni funkcję anteny, dzięki której telefon jest w stanie odbierać sygnał FM.

Do słuchania radia przez telefon doskonale nadają się przewodowe słuchawki douszne z mikrofonem. Tego typu słuchawki są niedrogim rozwiązaniem. Słuchawki douszne charakteryzują się też niewielkim rozmiarem, przez co można jest bez problemu schować w kieszeni i zabrać w dowolne miejsce.

Czym kierować się wybierając słuchawki do radia? Audiofile poradzą, by wybierać sprzęt z górnej półki, bo tylko taki jest w stanie zapewnić najlepsze doznania słuchowe. W przypadku gdy chcemy słuchać radia warto jednak pamiętać o tym, że pasmo (zwłaszcza niecyfrowe) jest mocno ograniczone i sygnał wysyłany przez stacje radiowe jest mocno skompresowany, przez co odbierając dźwięk tradycyjną drogą radiową nie uzyskamy ultra wysokiej jakości. Z tego powodu wybierając słuchawki do radia nie warto inwestować w bardzo drogi sprzęt.

Nie oznacza to jednak, że wybór najtańszych słuchawek będzie najlepszym wyborem. Niestety tanie słuchawki mogą wiązać się z bardzo niską jakością. Złym odwzorowaniem poszczególnych tonów dźwięku, co sprawi że nie tylko słuchanie muzyki będzie mniej komfortowe, ale w przypadku sprzętu naprawdę kiepskiej jakości możemy mieć problem nawet ze zrozumieniem, co mówi lektor.

Dobrym kompromisem wydaje się wybór słuchawek z niższej półki cenowej, ale renomowanej firmy. Producenci tacy jak np. JBL, Samsung, LG raczej nie sprzedawaliby pod swoją marką sprzętu, który nienadawłby się do użytku.

Radio w telefonie – jak korzystać bez słuchawek na kablu?

Konieczność używania słuchawek przewodowych w przypadku słuchania radia przez telefon dla wielu jest sporym utrudnieniem. W obecnych czasach standardem stają się już słuchawki bezprzewodowe, które są znacznie wygodniejsze od tych na kablu. Zdecydowaną przewagą takiego rozwiązania jest nieplączący się kabel. Ciekawym rozwiązaniem są zwłaszcza słuchawki nauszne z mikrofonem, których nieco większy rozmiar rekompensowany jest poprzez wygodę użytkowania.

Niestety w zdecydowanej większości słuchawki bezprzewodowe nie będą współpracowały z tunerem FM wbudowanym w radio. Chcąc słuchać radia bez słuchawek na kablu musimy znaleźć inne rozwiązanie. Takim jest słuchanie radia przez internet. Obecnie praktycznie każda stacja radiowa oferuje na swojej stronie internetowej możliwość słuchania stacji wprost z Internetu.

Jeszcze wygodniej możemy słuchać ulubionych stacji radiowych ściągając na nasz telefon odpowiednie aplikacje z Google Play lub Apple Store. Znajdziemy tam zarówno aplikacje od poszczególnych nadawców radiowych z ofertą stacji należących do nich, jak i bardziej uniwersalne programy, w których znajdziemy linki do różnych stacji radiowych nie tylko z Polski, ale też setek innych krajów świata.

Słuchając jednak radia z wykorzystaniem połączenia internetowego musimy pamiętać o tym, że przesył danych tą metodą może wpływać na nasz rachunek telefoniczny, bo w przeciwieństwie do sygnału odbieranego drogą FM, słuchając radia z nasz wykupiony pakiet gigabajtów będzie się uszczuplał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *