Gdzie kręcona jest „Szkoła” TVN?

Serial „Szkoła” TVN bardzo często gości w domach wielu Polaków. Paradokument opowiadający o perypetiach młodzieży jest emitowany m.in. na antenie TVN i TVN7. Serial opowiada o losach uczniów jednej z krakowskich szkół. Serialowe ZSO im. Adama Mickiewicza to jednak miejsce fikcyjne. Więc, gdzie kręcona jest Szkoła TVN?

Producentem popularnej „Szkoły” jest Krystyna Lasoń, która w przeszłości odpowiadała już m.in. na produkcję takich seriali, jak: „Julia”, „Majka”, „W-11 Wydział Śledczy”, „Detektywi”, serial „ Szpital” i „19 plus”, a także filmów: „Prawdziwe historie” i „Nad życie”.

Serial opowiada historie uczniów krakowskiego gimnazjum i liceum, przedstawia wyzwania jakie stawia im świat i wchodzenie w dorosłość. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Szkoły TVN, inspiracją do stworzenia serialu były prawdziwe historie nastolatków, choć w sieci nie brakuje opinii, że zdarzenia w serialu są mocno przerysowane.

Logo serialu „Szkoła” TVN

Szkoła TVN kręcona jest w taki sposób, by każdy odcinek opowiadał inną historię i choć wątki przedstawione w serialu są ze sobą połączone, widz nie musi oglądać poszczególnych odcinków w kolejności.

Produkcja serialu rozpoczęła się w 2014 roku. Serialowa szkoła zmieniła si także po ostatniej reformie edukacji – w miejsce uczniów liceum, zaczęli pojawiać się uczniowie 7 i 8 klasy szkoły podstawowej.

Szkoła TVN. Gdzie oglądać?

Serial „Szkoła” w latach 2014-2019 był emitowany na głównej antenie TVN. W lutym 2020 emisja „Szkoły” została przeniesiona do TVN 7 (dostępny bezpłatnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej). Serial można też oglądać na platformie Player.pl.

Krótkie fragmenty serialu można też znaleźć na oficjalnym kanale TVN 7 na Youtube.

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Krakowie – czy Szkoła TVN faktycznie istnieje?

Przedstawiona w serialu szkoła przedstawiana jest, jako ZSO im. Adama Mickiewicza, w skład którego wchodzą:

  • Szkoła Podstawowa nr 191,
  • Gimnazjum nr 105,
  • Liceum Ogólnokształcącym nr 44.

Akcja serialu „Szkoła” dzieje się w Krakowie i faktycznie w tym mieście „Szkoła” jest kręcona. W Krakowie faktycznie istnieją niektóre szkoły o tych numerach, jednak nie mieszczą się one w jednym budynku w zamach zespołu szkół.

Szkoła Podstawowa nr 191 jest całkowicie fikcyjna, placówki o takim numerze w Krakowie nie ma. Z kolei Gimnazjum nr 105, po ostatniej reformie zostało przekształcone w Szkołę Podstawową nr 105 na Osiedlu Słonecznym. Budynek tej szkoły prezentuje się tak:

Istniejącą szkołą jest też Liceum Ogólnokształcące nr 44, a właściwie XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie, które mieści się przy Bernardyńskiej 7. Budynek ten wygląda tak:

Jak widać po powyższych adresach i zdjęciach, wspomniane szkoły nie mieszczą się w jednym budynku, ba nawet w jednej dzielnicy Krakowa. To potwierdza, że zespół szkół znany z serialu Szkoła TVN jest fikcją literacką.

Gdzie kręcona jest Szkoła TVN?

Jeśli już wiemy, że Szkoła TVN jest placówką fikcyjną, to pozostaje pytanie, gdzie faktycznie kręcony jest serial? W 2014 roku, kiedy rozpoczynała się produkcja serialu Szkoła TVN, „Gazeta Krakowska” informowała, że fasada fikcyjnej szkoły powstała na placu przy ul. płk. Stanisława Dąbka.

Informacja ta zgadza się z informacją, że serial kręcony jest w krakowskich studiach telewizji TVN. Stacja telewizyjna ma swój lokalny oddział właśnie przy ul. Dąbka 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *