Czy dziś będą Wiadomości TVP?

Widzowie wciąż zadają sobie pytanie czy dziś będą Wiadomości TVP? Nowa władza, która w środę przejęła gmach Telewizji Polskiej, pierwszego dnia ograniczyła się jedynie do wyemitowania o 19:30 krótkiego oświadczenia nowej twarzy kanałów informacyjnych TVP. Czy w czwartek doczekamy się dłuższego wydania słynnego „dziennika”?

To jaką formę przyjdzie i od kiedy będzie emitowany będzie główny program informacyjny TVP1 wciąż pozostaje niewiadomą. W środę około południa dokonała się nagła zmiana w Telewizji Polskiej. Przedstawiciele rządu PO-PSL-Polska2050-Nowa Lewica na podstawie kontrowersyjnej uchwały sejmu zdecydowali się zmienić władze mediów publicznych. Nowe władze natychmiast i bez wcześniejszej zapowiedzi postanowiły wyłączyć nadawanie kanału TVP Info oraz regionalnych kanałów TVP. Tego dnia nie wyemitowano też programów informacyjnych takich jak Teleexpress, Panorama czy flagowe „Wiadomości” z 19:30.

Choć przejęcie kontroli w TVP przez nową władzę było oczywiste (Telewizja Polska jest bowiem spółką zależną od rządu i wpływy na nią zmieniają się wraz z rządem), to już sposób przejęcia spółki jest dotąd niespotykany i budzie ogromne kontrowersje. Nowy rząd zdecydował się na wymianę zarządów mediów publicznych podpierając się uchwała sejmu, która nie ma jednak mocy ustawy (przyjęcie takiej trwałoby dłużej, jednak działanie na jej podstawie nie budziłoby aż takich kontrowersji prawnych).

Niecodzienny jest też styl przejmowania władzy w TVP. Pracownicy stacji rzekomo mieli zostać zaskoczeni wizytą nowego zarządu w asyście ochroniarzy. Zaskakujące i dalekie od standardów europejskich jest też nagłe wyłączenie programów np. w czasie prowadzonego wywiadu, jak miało to miejsce w przypadku TVP Info.

Czy dziś będą Wiadomości TVP?

Wielu telewidzów wyjaśnienia sytuacji spodziewało się o godz. 19:30, kiedy to odbywa się flagowy program informacyjny TVP1 czyli „Wiadomości”. W środę jednak zamiast pełnego wydania programu, widzowie obejrzeli jedynie krótkie oświadczenie, w którym prezenter Marek Czyż powiedział:

Proponujemy Państwu uczciwą umowę. Od jutra wiadomości będą Państwu prezentowały fotografię świata. Fotografię a nie obraz, bo to nie jest to samo. Obraz w tych studiach malowano przez osiem lat, wyłącznie starannie dobranymi barwami. I zapewniam Państwa, że to się właśnie kończy. Zamiast barwionej zupy chcemy Państwu zaproponować czystą wodę, dlatego że nie niesie żadnych nachalnych smaków. Jutro podamy państwu informacyjny program Telewizji Polskiej

Zapowiedź tak sugeruje, jakoby w czwartek, 21 grudnia 2023 r. o godz. 19:00 TVP1 miałoby wyemitować „Wiadomości” przygotowane przez zespół skonstruowany z dziennikarzy i wydawców z nowego politycznego nadania. Szczegółów na razie nikt nie zna i odpowiedź na pytanie „Czy dziś będą Wiadomości TVP”, poznamy dopiero wieczorem.

Jak teraz będą wyglądać Wiadomości w TVP?

Jaka Telewizja Polska i jej formaty informacyjne w ostatnich latach były, każdy to widział. Nowa władza zapowiada „odpolitycznienie” TVP i zmianę jakościową. Czy TVP Info i programy informacyjne z kultowymi już wręcz „Wiadomościami” będą teraz wyglądać lepiej?

SUBIEKTYWNY KOMENTARZ AUTORA BLOGA:

Bardzo trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że „Wiadomości” i inne programy TVP to tuba propagandowa władzy. Niestety TVP i przed rządami PiS nie było telewizją krystaliczną. Pamiętam wywiady prowadzone z politykami ówczesnej opozycji, musieli zmagać się z trudnymi pytaniami, podczas gdy te kierowane w stronę opcji rządzącej były prostsze. TVP za czasów rządów PO-PSL było jednak podane w nieco bardziej kulturalny sposób, w przypadku PiS sprzyjanie władzy było bardzo prostolinijne i nie dało się tego nie zauważyć.

Czy mam nadzieję, że teraz będzie lepiej? Chciałbym wierzyć, że zamiast „propagandowej zupy” otrzymamy faktycznie „czystą wodę”, jednak w to nie do końca wierzę. Mam nadzieję i pewność (że jeśli obecna władza zachowa resztki myślenia) pierwsze tygodnie, a może i miesiące funkcjonowania TVP mogą przynieść poprawę. Logika wskazuje na to, że obecni rządzący, którzy nie raz krytykowali poprzednią władzę za upolitycznienie Telewizji Polskiej w pierwszych tygodniach, a może nawet i miesiącach będą chcieli pokazać różnicę i fakt, że w TVP dokonała się realna zmiana. Niestety z drugiej strony patrząc na formę przejęcia władzy w TVP (wątpliwa pod względem prawnym uchwała zamiast ustawy w sejmie; siłowe wejście do budynku; promowanie „nowych Wiadomości” na profilu partii politycznej) przeczuwam, że nowa większość rządowa może ulec pokusie wykorzystania mediów publicznych do prezentacji własnej „propagandy”.

Kim jest Marek Czyż z Wiadomości TVP?

Twarzą nowego wydania „Wiadomości” w TVP1 jest Marek Czyż. To prezenter znany publiczności Telewizji Polskiej. Od 2011 roku pracował w TVP Info. Z telewizji publicznej odszedł w 2016 roku, czyli dokładnie w roku, w którym PiS przejął władzę w Polsce i jako partia rządząca zaczął mieć wpływ na media publiczne. Czyż w kolejnych latach pracował dla stacji Nowa TV (prowadził serwis 24 godziny), później pracował także w Superstaci, portalu Silesia24.pl oraz współpracował z rozgłośnią Halo.Radio kojarzoną z Kubą Wątłym. Ostatnio pracował dla Radia Zet (51% udziałów ma Agora – wydawca Gazety Wyborczej) jako dyrektor informacji.

Za pion informacji w TVP po zmianie rządów ma z kolei odpowiadać Paweł Płuska – dziennikarz, który od 20 lat związany był ze stacją TVN24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *