Nie ma TVP Info. Nowa władza wyłączyła kanał informacyjny kontrolowany przez PiS

W środę przed południem w Polsce przestał nadawać kanał TVP Info. Wyłączenie kanału informacyjnego telewizji publicznej nastąpiło w dzień po przyjęciu przez sejm uchwały w tej sprawie. Opozycja potestuje.

Kanał TVP Info przestał nadawać nagle i bez zapowiedzi. Widzowie w trakcie wywiadu nagle zobaczyli planszę statyczną, a następnie na kanale który nadawał TVP Info pojawił się kanał TVP1.

Wyłączenie kanału to następstwo zmiany władzy w Polsce. Koalicja rządząca złożona z Koalicji Obywatelskiej (w tym Platformy Obywatelskiej), PSL, Polski 2050 oraz Lewicy, od początku zapowiadała duże zmiany w telewizji publicznej. Wygląda na to, że zmiana ta dokonała się nagle i bez zapowiedzi. Informacja o wyłączeniu kanału TVP Info pojawiła się na kanałach PO w portalach społecznościowych.

Minister Kultury, którym po zmianie rządu został Bartłomiej Sienkiewicz na oficjalnych stronach resortu poinformował:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Nie ma TVP Info – gdzie szukać informacji?

TVP Info to w ostatnich latach główne medium osób o poglądach zbliżonych do tych głoszonych przez dzisiejszą opozycję z PiS. To właśnie ukierunkowanie polityczne TVP Info nie podobało się nowej władzy. Wraz z wyłączeniem kanału TVP Info, wyłączona została też strona internetowa TVP Info.

W Polsce wciąż nadają prywatne stacje i portale prezentujące punkt widzenia opozycji z PiS. Osoby, które poszukują tego typu informacji mogą oglądać kanały TV Republika, TV TRWAM oraz przeglądać portale takie jak niezależna.pl czy „Do Rzeczy”.

Protesty ws. TVP Info

Politycy opozycji już od kilku godziny dyżurują w siedzibie Telewizji Polskiej, gdzie trwa protest w obronie TVP Info w kształcie z czasów rządów PiS. Politycy opozycji i sympatyzujący z nimi publicyści wzywają do organizacji protestów pod lokalnymi ośrodkami Telewizji Polskiej.

Kanał TVP Info od kilku godzin informował swoich widzów o tym, że funkcjonowanie stacji na dotychczasowych zasadach jest zagrożone.

Dlaczego zniknął TVP Info?

TVP Info to kanał telewizji publicznej, nad którą kontrolę ma rząd. Wraz ze zmianą rządu w Polsce zmieniły się właściwy zarządca Telewizji Polskiej. Nowa władza ma więc możliwość dokonywania zmian związanych z funkcjonowaniem tej spółki. Zaskakujące może być to, że nowy rząd zdecydował się na przejęcie Telewizji Polskiej w warunkach siłowych, a nie jak miało to miejsce w ministerstwa z zachowaniem pokojowych zasad demokracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *