Od 26 stycznia widzowie z wybranych miast mogą oglądać w ramach bezpłatnej telewizji cyfrowej 5 kanałów TVN w HD. TVN testuje nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Testy prowadzone są w Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi.
TVN S.A. wspólnie z Emitelem uruchomiły testy multipleksu z kanałami grupy TVN-Discovery w nowym standardzie telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Od połowy 2022 roku standard ten w Polsce ma zastąpić aktualnie obowiązujący standard DVB-T.
W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całego kraju. Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2 jak i częstotliwości. Do tej operacji chcemy się dobrze przygotować, stąd też wspólne testy z TVN S.A. Również dla widzów będzie to okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych
– powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.
Testowy multipleks DVB-T2 z kanałami TVN w HD za darmo dostępny jest w 4 polskich miastach. Stacja zapowiada, że w miarę możliwości zasięg ma zostać rozszerzony na kolejne polskie miasta i dostęp do darmowych kanałów TVN zyskają telewidzowie z innych regionów.
Nadrzędnym celem testów, które prowadzi TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r. Zaczynamy od 4 lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony użytkowników, ale w miarę uzyskiwania pozwoleń będziemy, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Chcemy wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian
– komentuje Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.
Spis treści:
Multipleks testowy DVB-T2 TVN. Jakie kanały?
Obie spółki poinformowały, że na testowym multipleksie DVB-T2/HEVC nadawanych będzie 5 kanałów grupy TVN. Wszystkie kanały umieszczone na multipleksie, widzowie za darmo mogą odbierać w jakości HD.
Na uruchomionym w styczniu 2021 r. testowym multipleksie TVN znajdziemy:
- TVN HD
- TVN 7 HD
- TTV HD
- Metro TV HD
- TVN Fabuła HD
Pierwsze cztery kanały to pozycje znane z telewizji naziemnej pierwszej generacji. Nowością jest TVN Fabuła HD, czyli kanał filmowy, który do tej pory dostępny był jedynie na płatnych platformach i w telewizjach kablowych.
Testy multipleksu DVB-T2 TVN. Jak odbierać?
Testowy multipleks TVN dostępny jest na razie jedynie w czterech miastach: Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach. Ani TVN, ani Emitel w swoich komunikatach nie podały kanału ani częstotliwości, na jakiej nadawane są nowe kanały.
Mieszkańcy będący w zasięgu nadajników nadających kanały TVN w ramach testowego multipleksu DVB-T2, mogą wyszukać jest przy pomocy opcji automatycznego szukania kanałów w telewizorze.
Dlaczego TVN testuje nowy standard telewizji DVB-T2?
Uruchomienie testowego multipleksu przez TVN ma związek z zaplanowaną na przyszły rok zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Od 2022 roku w Polsce ma być wygaszane pasmo DVB-T na którym obecnie nadawana jest telewizja naziemna. Podobnie dzieje się w całej Europie, ponieważ częstotliwości nadawania telewizji naziemnej mają zostać zwolnione na rzecz transmisji szybkiego internetu 5G.
Telewizja naziemna ma być nadawana na nowych częstotliwościach, co umożliwi poprawę jakości kanałów telewizji naziemnej. W ramach standardu DVB-T2, nadawcy będą mogli naziemnie nadawać większą liczbę swoich kanałów i to w jakości HD.
W Polsce obowiązującym standardem telewizji naziemnej nowej generacji będzie DVB-T2/HEVC i do jej odbioru będziemy potrzebowali telewizora przystosowanego do tego typu sygnału. W przypadku gdy mamy starszy telewizor (dotyczy to też części „płaskich” telewizorów, odbierających sygnał DVB-T2) konieczne może być dokupienie dodatkowego dekodera STB. Nowo wprowadzane (po 1 stycznia 2019 r.) na rynek telewizory, muszą spełniać standardy odbioru telewizji DVB-T2.