Najpopularniejsze rodzaje anten telewizyjnych i ich zastosowanie

Kilka lat temu grupa IQS przeprowadziła badania, które pokazały, że ponad 60% Polaków codziennie ogląda telewizję. Mimo dostępności urządzeń mobilnych, które umożliwiają korzystanie z rozrywki bardziej złożonej i dla wielu atrakcyjniejszej niż proponowana przez tradycyjną telewizję, miłośników zasiadania przed telewizorem nie brakuje. Aby korzystać z tej formy oglądania ulubionych filmów, śledzenia wydarzeń sportowych, zapoznawania się z wiadomości z kraju i ze świata, i nie tylko, trzeba się zdecydować na telewizję naziemną lub satelitarną. Czym się one różnią i dla kogo są przeznaczone?

Telewizja naziemna, czyli rozrywka w cyfrowym standardzie

Standard cyfrowy telewizji zapewniony przez nadajniki naziemne, oznacza możliwość bezpłatnego korzystania z telewizji naziemnej, choć w ograniczonym zakresie.

To propozycja przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy decydują się na oglądanie wybranych kanałów telewizyjnych, w niewielkiej ich liczbie, bądź z tej formy rozrywki korzystają stosunkowo rzadko. Nie licząc abonamentu RTV, który opłaca się niezależnie od wyboru telewizji naziemnej czy satelitarnej, telewizja naziemna nie wiąże się z dużymi kosztami. Jest tak naprawdę bezpłatna.

Jedyne koszty, które trzeba uwzględnić, to zakup tunera. Ponadto niezbędna jest antena naziemna, której cena zależy od wybranego rodzaju. Dostępne są anteny naziemne o różnych konstrukcjach, a wśród nich:

  • pokojowe,
  • panelowe zewnętrzne,
  • dookólne,
  • kierunkowe,
  • szerokokątne.

Telewizja satelitarna – wysoka jakość i dodatkowe opcje

Z telewizji satelitarnej korzystamy za pośrednictwem nadajników, które są umieszczone na sztucznych satelitach ziemi. Do odbioru tego typu telewizji potrzebna jest antena satelitarna oraz tuner satelitarny podłączony do telewizora.

Najpopularniejsze anteny satelitarne to modele offsetowe, które oferują pionową pozycję płaszczyzny czaszy. To zaś wpływa na prosty montaż i bezproblemowe ustawienie. Modele paraboliczne zostały wyparte, ze względu na uciążliwy montaż.

Satelitarna telewizja cyfrowa gwarantuje dostępność szerokiej palety kanałów, zarówno kodowanych, jak i niekodowanych, a przede wszystkim wysoką jakość transmisji. Do tego dochodzą dodatkowe usługi, możliwość korzystania z wygodnych opcji, np. włączania napisów podczas oglądania filmów, a także nagrywanie programów.

Zarówno telewizja naziemna, jak i satelitarna mają zalety, ale i wady. Inne są koszty korzystania z nich, dostępność kanałów czy dodatkowe opcje. Sedno tkwi w tym, by typ telewizji dopasować do własnych potrzeb, częstotliwości oglądania, dostępności miejsca montażowego dla wymaganych urządzeń, a także miejsca i typu budynku, w którym będzie odbierany sygnał telewizji cyfrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *