cyfrowa tv naziemna - nowe kanały dvb-t2

Jakie nowe kanały telewizyjne daje zmiana systemu nadawania DVB-T2? Oto nowości w cyfrowej tv

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce na nowy system DVB-T2 to możliwość odbierania większej liczby kanałów w lepszej jakości. W marcu i kwietniu nastąpiły już pierwsze przełączenia cyfrowej tv na nowy standard. Jakie nowe kanały można oglądać dzięki zmianie systemu nadawania tv?

Nowy system nadawania telewizji naziemnej DVB-T2 umożliwia nadawcom umieszczenie większej liczby kanałów w jednym multipleksie. Multipleks to najprościej mówiąc, paczka kanałów telewizyjnych nadawana na jednej częstotliwości. W przeciwieństwie do telewizji analogowe, w systemie cyfrowym na jednej częstotliwości jednocześnie nadawanych może być kilka kanałów i tak na przykład w Polsce większość kanałów TVP nadawanych jest w ramach jednego multipleksu, w ramach jednego multipleksu nadają też najwięksi nadawcy komercyjni, jak Polsat, TVN i TV Puls.

Do tej pory standardem było 8 kanałów w jakości SD w jednym multipleksie. Umieszczenie większej liczby kanałów w paczce mogłoby powodować konieczność obniżenia jakości ich nadawania. Nowy standard DVB-T2 poszerza pasmo, dzięki czemu w jednym multipleksie może znaleźć się nawet kilkanaście kanałów w jakości SD lub kanały w znacznie wyższej jakości (ładniejsza jakość obrazu) HD.

Jakie nowe kanały po zmianie systemu na DVB-T2?

Pierwsze dwa z czterech regionów mają już za sobą zmianę systemu naziemnej telewizji cyfrowej. System DVB-T2 został uruchomiony już 28 marca w południowo-zachodniej Polsce, a od 25 kwietnia nowy standard nadawania telewizji działa już w północno-zachodniej i centralnej części kraju.

W tych regionach w standardzie DVB-T2 nadają trzy multipleksy: MUX-1, MUX-2 oraz MUX-4. Co ciekawe MUX-3 z kanałami Telewizji Polskiej na razie nie przeszedł transformacji i na mocy specjalnego zezwolenia nadal nadaje w starym systemie.

Nowe częstotliwości telewizji w Poznaniu

Osoby, które spodziewały się wraz z przejściem na system DVB-T2 wysypu nowych darmowych kanałów telewizyjnych w Polsce mogą być nieco zawiedzione. Bo zmiana systemu na DVB-T2 w przypadku największych multipleksów poskutkowała jedynie poprawą jakości nadawanych do tej pory stacji.

I tak po przejściu z DVB-T na DVB-T2 w multipleksie MUX-1:

  • TTV zastąpił TTV HD
  • Polo TV zastąpił Polo TV HD
  • Eska TV zastąpił Eska TV HD
  • TV Trwam zaczęła nadawać w jakości HD
  • Antena HD nadaje w jakości HD
  • Stopklatka zastąpił Stopklatka HD
  • Fokus TV zastąpił FOKUS TV HD,
  • TVP ABC nadal nadaje w jakości SD.

Z kolei na MUX-2 po zmianie systemu wszystkie kanały, które nadawały w jakości SD zaczęły nadawać w jakości HD, co jest zauważalne gołym okiem. Są to kanały:

  • Polsat
  • Super Polsat
  • TVN
  • TVN 7
  • TV4
  • TV6
  • TV Puls
  • Puls2

Zmianę przeszedł też komercyjny MUX-4, który za darmo nadaje tylko jeden kanał Wydarzenia 24 HD, który jeszcze przed przełączeniem na DVB-T2 nadawał w jakości HD.

Do tej pory zmiana standardu nadawania TV naziemnej została przeprowadzona już w połowie Polski. Nowe częstotliwości obowiązują już na terenie Dolnego Śląska i Lubuszczyzny oraz okolic Gdańska, Poznania, Szczecina, Łodzi, Bydgoszczy i innych miast zachodniej i centralnej Polski.

8 komentarzy do “Jakie nowe kanały telewizyjne daje zmiana systemu nadawania DVB-T2? Oto nowości w cyfrowej tv”

  1. Żadnego kanału 4K… Żałosne. Liczyłem na co najmniej połowę listy. Przynajmniej prawie żaden kanał nie nadaje już w 'SD’, co było absurdalne. 4K jest standardem od lat, a w telewizji nadal pikseloza.

  2. Co jest przyczyną że odbieram tylko TVP 1 i 2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD iTVPInfo. Posiadam antene zbiorczą.

  3. Czyli nic nowego.Ilość kanałów ta sama A miało być więcej.Tylko naciąganie na zakup tv lub dekodera.

  4. W Dolnośląskiem wciąż następują zmiany częstotliwości nadawanych kanałów telewizji w standardzie DVB-T2 z nadajników na Ślęży. Mam nadzieję, że w końcu się to ustabilizuje i kanały telewizyjne będą miały stałe częstotliwości.

  5. Przez te zmiany nie mam ani Polsatu ani TVN mam nadzieję że to chwilowe. Nawet dekoder nie pomógł i nie wiadomo gdzie dzwonić i kogo pytać.

  6. a mnie zniknęło Stopklatka,Antena,Fokus a tv ma 3 lata. A najlepsze jeest to że w drugim pokoju te programy są na innym tv!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *