Czy już teraz warto kupić telewizor 8K?

Choć w Polsce telewizja 4K jeszcze nie nabrała tempa, na półkach sklepów pojawiły się już telewizory obsługujące rozdzielczość 8K. Ceny takich urządzeń na razie nie należą do najniższych, a dostępność materiałów pozwalających na przetestowanie telewizora 8K jest krótko mówiąc mikroskopijna. Czy więc szukając nowego telewizora warto postawić na telewizor 8K?

Czym jest telewizja 8K?

Oznaczenie 8K w przypadku telewizorów odnosi się do rozdzielczości. W tym przypadku mowa o rozdzielczości 7680×4320. Dla porównania standardowe telewizory Full HD obsługują rozdzielczość 1920×1080. Oznacza to, że telewizor 8K prezentuje (przynajmniej w teorii) cztery razy wyraźniejszy obraz niż telewizor obsługujący standard Full HD.

Technologią pośrednią jest rozdzielczość 4K, która na razie zyskuje na popularności, głównie za sprawą płatnych platform kablowych, satelitarnych i cyfrowych. W ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej póki co nie ma jeszcze żadnego kanałów w 4K i najprawdopodobniej nie ma co liczyć, żeby taki pojawił się w ciągu najbliższych dwóch lat. Zauważ, że mowa tu o standardzie niższym niż omawiane w tym artykule 8K. Czy więc rozważając zakup telewizora warto zainteresować się tą rozdzielczością?

Ile kosztuje telewizor 8K?

Telewizory 8K to na polskim rynku RTV wciąż nowość. Znajdziemy je oczywiście w portfolio największych producentów i bez problemu kupimy w każdej większej sieci sklepów RTV. Niestety zła wiadomość dla przeciętnego Kowalskiego jest taka, że na telewizor 8K nie każdy może sobie pozwolić.

Zaglądając do porównywarki cen (czerwiec 2020) najtańszą opcją w tej kategorii jest 55-calowy Samsung QE55Q950R, którego najniższa cena to 8199 zł. Pozostałe oferty w większości przekraczają 10 tys. złotych, a obecnie najdroższy, prawie 100-calowy telewizor 8K kosztuje trochę ponad 32 tys. złotych.

Samsung QE55Q950R / fot. mat. prasowe

Dla porównania telewizory w starszej technologii 4K (która przypominam, że wciąż w Polsce raczkuje) to koszt od nawet niespełna 1 tys. złotych w przypadku mniej popularnych marek, do kilku tysięcy złotych w przypadku już całkiem wypasionego i dobrze wyposażonego telewizora.

Czy warto kupić telewizor 8K?

Znając fakt, że technologia 8K w odbiorze telewizji jest praktycznie w Polsce nieznana, wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki jest sens kupowania telewizora 8K? Są nawet tacy, którzy twierdzą wciąż, że zakup telewizora 4K to w 2020 roku strata pieniędzy, bo wciąż nie mamy zbyt wielu okazji do oglądania telewizji w tej jakości.

Rozdzielczość 8K w telewizorach jest sprawą dość kontrowersyjną, także za sprawą pojawiających się w mediach informacji o badaniach naukowych mówiących o tym, że oko ludzkie ma skończoną możliwość widzenia pikseli i może mieć problem z odróżnieniem rozdzielczości 8K od 4K więc wyścig na piksele nie ma sensu, bo i tak go nie zobaczymy.

Trzeba też wspomnieć o innych badaniach, które jednak sugerują, że człowiek może bez problemu widzieć różnicę nawet w 70 pikselach czyli wartości dwukrotnie większej niż prezentuje to rozdzielczość 8K. Aby ocenić różnicę najlepiej samemu przetestować i sprawdzić, czy faktycznie w technologii 8K widzimy obraz bardziej wyraźnie.

Czy więc warto już teraz kupić telewizor 8K? Odpowiedź na to pytanie trzeba uzależnić od tego, do czego takiego telewizora będziemy używać.

Duży telewizor – duża rozdzielczość

Duża rozdzielczość sprawdza się w przypadku dużych telewizorów. O ile kupowanie telewizora 30-50 calowego w rozdzielczości 8K być może nie zrobi nam ogromnej różnicy, to już w przypadku większych odbiorników jakość obrazu z pewnością będzie lepiej zauważalna.

Samsung QLED Q950TS / mat. prasowe

Sądzę, że w telewizorach o przekątnej 100 cali, rozdzielczość 8K będzie niebawem standardem. Po prostu im większy telewizor, tym większa powierzchnia oglądania, a zarazem okazja do zauważenia większej liczby szczegółów. Podobnie jest też z małymi telewizorami, w których często problemem jest rozróżnienie niższych rozdzielczości, bo obraz już w 720p wygląda bardzo dobrze, podczas gdy na większych matrycach różnica ta jest lepiej wykrywalna.

Warto też dodać, że nagrania w jakości 8K i większej (16K, 32K) to też przyszłość dla filmowców. Materiał w większej rozdzielczości pozwala na uchwycenie większej liczby szczegółów, a zatem daje później możliwość przybliżenia danego fragmentu obrazu bez dużej straty jakości.

Telewizja naziemna 8K

Kupując telewizor z myślą o oglądaniu głównie telewizji z nadajników naziemnych, w obecnych czasach raczej nie liczyłbym na to, że niebawem wykorzystamy możliwość telewizora 8K. Obecnie wciąż w Polsce nie mamy w naziemnej telewizji cyfrowej nawet możliwości odbioru żadnego kanału w starszej technologii 4K, ba nawet w płatnej telewizji tych kanałów nie ma zbyt wielu.

Gdybym miał kupować telewizor, którego głównym zadaniem byłoby odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej, raczej nie zdecydowałbym się na zakup telewizora 8K. Z myślą o przyszłości stawiałbym na zakup odbiornika 4K, mając nadzieję, że za jakieś 2-3 lata z nadajników naziemnych będziemy mieli możliwość odbioru pojedynczych kanałów w tej jakości, a 8K w okresie amortyzacji nowego telewizora (jakieś 5-10 lat) raczej bym nie liczył, ale być może się mylę.

Materiały 8K z Internetu

Kupując jednak telewizor z myślą o wykorzystaniu go do gier i materiałów z Internetu nie byłbym już tak radykalny. Obecnie na nawet na Youtube zaczęły się pojawiać już materiały w rozdzielczości 8K. Myślę, że tylko kwestią czasu jest ruszenie z produkcjami 8K dla popularnych platform VOD. Być może nie stanie się to w tym roku, ale sądzę w ciągu najbliższych 2-3 lat będziemy mogli wykorzystać telewizor 8K w pełni jego możliwości. Oczywiście będziemy zapewne musieli zapłacić za wartościowe treści.

Telewizor 8K może się też okazać przydatnym dla wytrawnego gracza. Rynek gier komputerowych odpowiada na zapotrzebowanie coraz bardziej wymagających klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *