W grudniu 2023 r. nastąpi kolejna zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Tym razem zmiana standardu dotyczy multipelksu MUX-3 czyli „paczki kanałów” w bezpłatnej naziemnej telewizji, która składa się z głównych kanałów Telewizji Polskiej, takich jak TVP1, TVP, TVP Info oraz TVP Sport.
Zmiana systemu nadawania TVP to kolejny etap tzw. refarmingu, który dla kanałów komercyjnych (takich jak Polsat, TVN, Puls, Trwam itd.) został przeprowadzony już w ubiegłym roku. Kanały TVP też wtedy miały zostać przełączone na nowy system DVB-T2/HEVC, jednak z uwagi na wybuch wojny na Ukrainie, podjęto wówczas decyzję o opóźnieniu procesu.
Przesunięcie terminu zmiany standardu nadawania kanałów TVP podyktowane było tym, żeby w obliczu niebezpieczeństwa widzowie nie utracili dostępu do wszystkich kanałów telewizyjnych, bowiem przełączenie systemu sprawi, że starsze odbiorniki mogą przestać odbierać kanały telewizyjne, a żeby nadal można było oglądać telewizję w nowym standardzie, konieczne będzie dokupienie specjalnego dekodera.
Przełączenie na nowy system nadawania to efekt regulacji obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Wszystkie kraje, które nadawały telewizję w starym systemie DVB-T muszą przejść na nowy system DVB-T2.
Przejście na nowy system to nie tylko kwestie techniczne i realizacja przepisów. Zmiana systemu umożliwia nadawcom emisję swoich programów w lepszej jakości. W ramach cyfrowej telewizji naziemnej kanały są nadawane w ramach tzw. multipleksów czyli paczek kanałów. Przykładowo multipleks MUX-3, którego dotyczy grudniowe przełączenie zawiera kanały: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport HD.
Nadawanie w nowym systemie pozwoli Telewizji Polskiej na podniesienie standardu poprzez zwiększenie jakości kanałów TVP3 oraz TVP Historia do emisji w wyższe jakości HD (dotychczas nadawane są w jakości SD).
Zmiana systemu nadawania TVP – co zrobić, żeby odbierać telewizję?
Zmiana systemu nadawania MUX-3 z kanałami TVP odbywać się będzie w Polsce w dniach 15 grudnia w Polsce zachodniej oraz 19 grudnia we wschodniej części kraju.
Jeżeli do zmiany systemu nadawania telewizji przygotowaliśmy się już w ubiegłym roku i oglądamy kanały komercyjne nadające w nowym systemie (UWAGA: w niektórych regionach Polsat i TVN nadają równolegle w starym systemie; jeśli odbieramy te kanały, a nie mamy dostępu do TV6, Trwam, Eska TV – to możliwe, że nasz odbiornik nie jest dostosowany do nowego systemu) nie będą czekały nas żadne nowe inwestycji.
Jeżeli nasz telewizor odbiera sygnały DVB-T2/HEVC po przełączeniu kanały z nowego nadajnika mogą załadować się same, a jeżeli to się nie stanie, należy wejść do ustawień telewizora i ponownie przeszukać pasmo (opcja: wyszukiwanie kanałów / automatyczna).
Jeżeli jednak nasze telewizor wciąż nie jest dostosowany do odbioru w nowym systemie, konieczne będzie dokupienie specjalnego dekodera. Urządzenie takie nie jest drogie i kosztuje ok. 70-100 zł. Ofertę kilku dekoderów można znaleźć tutaj*. Jest to inwestycja jednorazowa.
* Nie jest to artykuł sponsorowany, jednak materiał zawiera link afiliacyjny, po kliknięciu w który, autor może otrzymać wynagrodzenie.