TVP Regionalna – 1 września startuje regionalny kanał Telewizji Polskiej

1 września 2013 zadebiutuje nowy kanał Telewizji Polskiej. Stawiająca na regionalne treści TVP Regionalna z początkiem miesiąca pojawi się na trzecim multipleksie (MUX-3) bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Od teraz TVP INFO będzie pełnoprawnym kanałem informacyjnym, który nie będzie musiał dzielić pasma z lokalnymi ośrodkami Telewizji Polskiej.

TVP Regionalna ma nadawać przez 18 godzin na dobę (od godz. 6.30 do ok. 00.30) z czego 4,5 godziny w tygodniu oraz 5,5 godz. w weekendy będzie stanowiło pasmo lokalne nadawane przez najbliższy oddział TVP (np. TVP Warszawa, TVP Szczecin czy TVP Wrocław). Pozostały czas ramówki będzie wypełniony wspólnymi produkcjami różnych ośrodków TVP. Kanał oprócz informacji z regionów będzie zawierał treści prospołeczne, proobywatelskie oraz poradniki.

Znajdzie się tu miejsce dla regionalnego reportażu, znajdzie się czas na sprawy społeczne, gospodarkę a nawet poradnictwo. Poświęcimy uwagę sprawom istotnym szczególnie dla małych społeczności., jak np. rynek pracy, samorządność, rozwój regionalny czy ekologia. Nie zabraknie oferty dla ludzi starszych, dla niepełnosprawnych, dla mniejszości narodowych czy wyznawców różnych religii. Widz TVP Regionalnej przede wszystkim dostanie telewizję w skali mikro: bliską, aktualną i przyjazną, a także interaktywną – zapowiada Marek Pasiuta, Dyrektor Ośrodka Programów Regionalnych.

TVP Regionalna

Idea wyizolowania programów lokalnych z TVP INFO bardzo mi się podoba. Bo w obecnym układzie TVP nie miała ani pełnowartościowego kanału informacyjnego (TVP INFO musiało oddać pasmo regionom gdy działo się coś co powinna pokazać), a i regiony nie miały zbyt dużo czasu na zaprezentowanie swoich lokalnych problemów. Trochę żałuję, że TVP nie zdecydowało się na utworzenie 16 pełnowymiarowych kanałów regionalnych, ale rozumiem, że chodzi tu o możliwości finansowe.

Choć nie podchodzę entuzjastycznie do kanałów emitujących programy interwencyjne i poradnicze, myślę, że TVP Regionalna może w naszym kraju odnieść sukces. Wyobrażam sobie, że to będzie kolejny kanał w stylu TTV prezentujący jednak nieco inny typ informacji. Jak zwykle przy starcie kanału skierowanego do DVB-T istnieje obawa, że będzie to kolejny kanał prezentujący powtórki materiałów z archiwum –  mam nadzieję, że tym razem tak nie będzie. A przekonamy się o tym po 1 września.

Jeśli po 1 września TVP Regionalna sama nie „wskoczy” do Waszych telewizorów uruchomcie ponowne wyszukiwanie kanałów automatyczne lub ręczne przeszukanie trzeciego multipleksu (mux-3).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *