TVP Kultura i TVP Kobieta znikają z naziemnego multipleksu MUX-8! „Brak sygnału” na dwóch kanałach TVP [3.01.2022]

3 stycznia 2023 r. kanały TVP Kultura i TVP Kobieta znikną z tzw. ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Dla części widów oznacza to, że dwa kanały TVP znikną z telewizorów. Co zrobić, żeby móc nadal odbierać kanały Kultura i Kobieta od TVP?

Zniknięcie kanałów TVP Kobieta i TVP Kultura z multipleksu MUX-8 ma związek z końcem umowy pomiędzy Emitelem i Telewizją Polską. TVP nie ubiegała się o przedłużenie umowy na swoje dwa kanały nadawane na MUX-8 wśród kanałów nadawców komercyjnych.

TVP Kobieta - program tv

Dwa kanały Telewizji Polskiej nie znikają jednak z oferty bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. TVP Kobieta i TVP Kultura zwolnią miejsce w MUX-8, ale przeniosą się do MUX-6 czyli dodatkowego multipleksu uruchomionego a potrzeby TVP. Od 3 stycznia zastąpią tam wyłączony w Sylwestra kanał TVP 4K.

Co się stało z kanałem TVP 4K?

Kanał TVP 4K został włączony w związku z mundialem i po mundialu, zgodnie z planem wyłączony. Po zakończeniu mistrzostw, jeszcze przez kilka dni można było oglądać na nim powtórki meczów, ale zgodnie z planem ostatnia transmisja w 4K nadana zostanie w Sylwestra.

Od Nowego Roku w naziemnej telewizji cyfrowej nie zobaczymy już kanału TVP 4K. Zgonie z zapowiedziami władz TVP ma on wrócić, ale najwcześniej w 2024 roku.

Jak odbierać TVP Kultura i TVP Kobieta?

Miejsce TVP 4K od 3 stycznia w MUX-6 zajmą kanały TVP Kultura i TVP Kobieta, które zostaną przeniesione z komercyjnego multipleksu MUX-8. Oba kanał nadal będzie można oglądać za darmo, jednak warto wiedzieć, że MUX-6 nadawany jest w nowym systemie DVB-T2/HEVC, podczas gdy MUX-8 wciąż korzysta z nieco przestarzałego systemu DVB-T. Choć stary system nie zapewnia takiego pasma jak nowy (jakość obrazu jest gorsza lub ilość kanałów mniejsza), to DVB-T obsługiwany jest także przez starsze telewizory, podczas gdy do odbioru DVB-T2 na starszych odbiornikach trzeba dokupić specjalny dekoder.

Jeżeli nasz telewizor nie odbiera kanałów w systemie DVB-T2 po 3 stycznia 2023 roku kanały TVP Kultura i TVP Kobieta znikną z niego bezpowrotnie, jak w pierwszej połowie 2022 roku miało to miejsce z komercyjnymi kanałami np. Polsat, TVN, Puls, TV4 itd.

Jeżeli jednak posiadamy telewizor z DVB-T2 ale kanały TVP Kultura i TVP Kobieta zniknęły 3 stycznia, to konieczne może być ponowne wyszukanie listy kanałów. Jeżeli odbiornik nie znajdzie tych kanałów (w nie znajduje też np. kanałów TVP Nauka i TVP Dokument) oznacza to, że niestety jesteśmy poza zasięgiem nadajnika MUX-6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *