Pierwszy kontakt z naziemną telewizją cyfrową

Swój pierwszy kontakt z cyfrową telewizją DVB-T pamiętam jak dziś. Po dobrych kilku latach korzystania z platformy cyfrowej jednej z popularniejszych sieci kablowych postanowiłem sprawdzić co słychać w „eterze”.  Moje miasto choć wojewódzki na odbiór MUX-2 załapało się dopiero w 4 etapie czyli w ostatni dzień lipca. Do „testowania” cyfry z anteny dachowej podchodziłem dość sceptycznie.

Największe obawy miałem co do anteny. Ta niespecjalna, siatkowa sprzed kilku lat wisząca gdzieś w okolicach komina. Bardziej z ciekawości podłączyłem, w telewizorze wrzuciłem wyszukiwanie DTV no i na 58 kanale znalazłem „coś” czyli polski MUX-2, a na nim 8 kanałów. Kanały te to znane z „analoga” Polsat, TVN, TV4 i Puls oraz cztery „naziemne nowości”: znany z satelity TVN7 oraz powstałe na potrzeby cyfryzacji Polsat Sport News, TV6 i kanał roboczo nazwany „Puls 2” emitujący obraz kontrolny.

Niestety w mojej okolicy dostępny na razie jest tylko jeden multipleks cyfrowy. Jak nie trudno się domyślić oferta darmowej telewizji w takiej postaci nie jest konkurencją dla kablówki czy płatnych platform satelitarnych – przynajmniej na razie.

Zdecydowanym plusem dla DVB-T jest jakość obrazu, ten nie jest gorszy od serwowanego przez cyfrowy dekoder z telewizji kablowej. Zakłóceń, mrówek i szumów przez kilkanaście dni oglądania nie stwierdziłem.

Cyfrowa telewizja naziemna w Polsce nareszcie wystartowała. Niestety jej wdrażanie to proces nieco długotrwały. Dla przykładu u naszych czeskich sąsiadów już ponad 90% populacji ma dostęp do trzech multipleksów, a trzy największe miasta testują kanały w HD. U nas testy HD przeprowadza się tylko w Warszawie, a z zasięgiem multipleksów też nie jest „bajecznie”. MUX-2 dociera do 87% ludności, ale MUX-3 już tylko do 24%. Najgorzej jest z MUX-1 ten zacznie działać dopiero pod koniec roku, a na ogólnokrajowy zasięg będziemy musieli czekać aż do połowy roku 2012.

W planach rządzących radiem i telewizją jest uruchomienie 6 MUX-ów telewizyjnych. Plany to zapewne odległe, ale napawające nadzieją na darmowe, ciekawe programy w dobrej jakości. Niemniej jednak z ogromnym zaciekawieniem spoglądam na naziemną telewizję cyfrową i odliczam czas do uruchomienia kolejnych multipleksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *