Dwa telewizory w domu to nic dziwnego. Wraz z pojawieniem się drugiego telewizora pojawia się pytanie: czy da się podzielić sygnał DVB-T2 z jednej anteny na dwa telewizory. Odpowiedź jest prosta: da się i nie jest to trudne. Trzeba wybrać tylko odpowiedni podzielnik i poświęcić kilkadziesiąt minut. W ten sposób będziemy mogli podzielić sygnał telewizji naziemnej na dwa lub nawet więcej telewizorów.
Na całe szczęście mając kilka telewizorów w domu, nie musimy na dachu wywieszać takiej samej ilości anten. Do odbioru kanałów naziemnej telewizji cyfrowej z powodzeniem wystarczy jedna porządna antena, z której sygnał DVB-T oraz DVB-T2 można podzielić na kilka urządzeń odbiorczych.
Jest to oczywiście proces w pełni legalny i zgodny zarówno z przepisami, jak i zasadami bezpieczeństwa. Sygnał DVB-T jest dostępny dla każdego i możemy używać go na wielu telewizorach w ramach jednego gospodarstwa domowego dla którego opłacamy abonament RTV.
Spis treści:
Jak podzielić sygnał telewizji naziemnej na dwa telewizory?
Podział sygnału naziemnej telewizji cyfrowej jest prosty i jeżeli mamy dostęp do sygnału dobrej jakości (mieszkamy blisko nadajnika) nie wymaga zbyt wielkich nakładów finansowych, ani czasowych.
Sygnał DVB-T, a także DVB-T2 z jednej anteny naziemnej bez problemu możemy podzielić na kilka telewizorów przy pomocy rozdzielacza sygnału. Najprostsze urządzenia tego typu do podziału sygnału z jednej anteny na dwa telewizory kosztują kilkanaście złotych i ich montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy sprzętu.
Dwa telewizory, jedna antena. Czy na obu telewizorach będzie ten sam program?
Częstym mitem dotyczącym podziału sygnału telewizyjnego z jednej anteny jest taki, mówiący, że odbiór z jednej anteny będzie umożliwiał oglądanie na dwóch telewizora, ale tylko jednego kanału jednocześnie. To nieprawda! Podział sygnału umożliwia odbiór różnych kanałów, z różnych multipleksów i bez problemu można oglądać w tym samym czasie na jednym z telewizorów TVP 1, a na drugim TVN.
Co kupić by podzielić naziemny sygnał DVB-T2?
Do podziału sygnału telewizji naziemnej potrzebny jest rozdzielacz sygnału. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które posiada złącza typu F. W przypadku podziału sygnału z jednej anteny na dwa telewizory, podzielnik będzie miał jeden wtyk wejściowy oraz dwa wyjściowe (jak na zdjęciu poniżej).
Rozdzielacze sygnału dzielimy na pasywne i aktywne. Pierwsze nie wymagają podłączenia do zasilania i są tańsze. Niestety w przypadku słabego sygnału lub chęci podłączenia większej ilości odbiorników telewizyjnych musimy w tym przypadku liczyć się ze spadkiem jakości sygnału. W przypadku, gdy mamy dobry sygnał i chcemy podzielić go na dwa telewizory – rozdzielacz pasywny może być wystarczający.
Jeżeli jednak borykamy się ze słabym sygnałem lub chcemy podłączyć do instalacji kilka telewizorów, wtedy warto rozejrzeć się za rozdzielaczem aktywnym.
Poza samym rozdzielaczem, chcąc rozbudować instalację telewizyjną, koniecznie musimy pamiętać o odpowiedniej ilości kabla RTV, a także o wtykach typu F, którymi zakończymy kabel w miejscu zamontowania rozdzielacza sygnału. Jeżeli nie posiadamy takowego, należy też zaopatrzyć się we wtyk antenowy, który należy umieścić na końcu kabla, który ma oddawać sygnał do telewizora.
Co ważne wtyki F dzielą się na takie, które są zaciskane przy pomocy specjalnego urządzenia i samozaciskowe. W domu (jeżeli nie dysponujemy sprzętem) wybieramy te samozaciskowe, które bez problemu zamontujemy sami.
Jaki rozdzielacz sygnału DVB-T2?
Kupując rozdzielacz sygnału do telewizji naziemnej musimy pamiętać o tym, że pasmo DVB-T i nowego systemu DVB-T2 jest inne niż telewizji satelitarnej. Wybierając urządzenie zwróćmy na to uwagę, bo na rynku są podzielniki wyglądające bardzo podobnie przeznaczone do instalacji satelitarnych.
W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T sygnał nadawany jest na częstotliwościach od 174 MHz do 790 MHz, a wprowadzany standard DVB-T2 ma mieścić się w zakresie do 700 MHz. I dzieląc sygnał z anteny naziemnej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby urządzenie obsługiwało te zakresy i to na obu wyjściach.
Z kolei telewizja satelitarna to sygnał na zakresach 950-2150 MHz. Tego typu urządzeń nie powinniśmy używać do dzielenia sygnału z telewizji naziemnej.
Gdzie kupić podzielnik sygnał DVB-T2?
Złączki do dzielenia sygnału z anteny na dwa telewizory są artykułami dość popularnymi. Największy wybór i często bardzo atrakcyjne ceny znajdziemy naturalnie w sklepach internetowych.
Kupimy je również stacjonarnie w zdecydowanej większości sklepów RTV, które mają w ofercie telewizory. Na pewno dostaniemy tego typu asortyment we wszelkich sklepach sprzedających anteny telewizyjne.
Podzielniki sygnału DVB-T bez problemu kupimy też w elektomarketach typu AGD Euro RTV, MediaMarkt, MediaExpert itd.
Dzięki podzielnikowi mamy sygnał na 2 tv, ale co jeśli oba te tv nie obsługują dvbt2? Czy możliwe jest zamontowanie dekodera na kablu między anteną i podzielnikiem tak aby można było odbierać różne kanały na dwóch tv niezależnie. Czy konieczny jest zakup 2 dekoderów i zamontowanie ich między podzielnikiem a każdym tv?
Nie ma takiej możliwości. Ewentualnie można znaleźć rozgałęźnik na dwa monitory (telewizory), ale w takim przypadku możliwe będzie tylko oglądanie jednocześnie tych samych kanałów na obu monitorach.