Jak serwisy VOD weryfikują miejsce zamieszkania w UE?

Przebywając w krajach Unii Europejskiej wielu Polaków przez dłuższy czas miało problem ze swobodnym oglądaniem filmów oraz seriali na najpopularniejszych serwisach VOD. Dostęp do tego typu platform był bowiem ograniczony przez różne blokady. Osoby podróżujące po Europie nie mogły więc korzystać z pakietów, które wcześniej wykupiły w Polsce.

Część serwisów VOD za granicą oferowała całkiem inną bazę filmów i seriali, z kolei pozostałe w ogóle nie zezwalały na przeglądanie dostępnych treści. Od kwietnia 2018 roku można ominąć wspominane blokady, jednak wyłącznie po spełnieniu kilku ważnych warunków – w tym potwierdzenia stałego zamieszkania na terytorium Polski. W jaki sposób serwisy VOD weryfikują więc miejsce zamieszkania swoich użytkowników?

Wideo na życzenie za granicą a blokady regionalne

Rynek serwisów VOD w Polsce w ciągu kilku ostatnich lat prężnie się rozwinął. Do naszego kraju dotarły najpopularniejsze światowe platformy jak Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video czy Shomax (którego likwidacja planowana jest jednak na 31 grudnia bieżącego roku). Coraz lepiej radzą sobie również serwisy proponowane przez polskie kanały telewizyjne, chociażby Ipla od Polsatu albo Player TVN-u. 

O ile przebywając w Polsce, po wykupieniu odpowiedniego abonamentu możemy bez żadnych przeszkód oglądać dostępne na wybranym serwisie filmy i seriale, o tyle wyjeżdżając za granicę najczęściej trzeba liczyć się z poważnymi utrudnieniami. W większości przypadków wyświetla się bowiem komunikat mówiący o blokadzie regionalnej. Takie ograniczenia związane są przede wszystkim z licencjami, które zezwalają na oglądanie danych treści tylko w wybranych państwach. Informacje o tym, gdzie dany użytkownik właśnie się znajduje oczywiście pochodzą z adresu IP. Decydując się na polski abonament lub pakiet należy więc liczyć się z tym, że aby móc oglądać wszystkie oferowane przez wybrany serwis VOD filmy i seriale, urządzenie musi wykazać polskie IP. 

Użytkownicy z zagranicznym adresem IP nie będą więc mieli dostępu do poszczególnych platform lub zobaczą oferowaną bazę treści w bardzo okrojonej wersji. Z pewnością nie mogą jednak oglądać polskich produkcji ze względu na nałożoną licencyjną blokadę geograficzną. 

Brak blokad regionalnych podczas krótkotrwałego pobytu w krajach UE

W kwietniu 2018 roku zostały wprowadzone zmiany, które zezwalają na dostęp do pełnej bazy serwisów VOD użytkownikom podróżującym do krajów Unii Europejskiej. Dotyczą one jednak wyłącznie osób przebywających za granicą w ramach urlopu lub krótkiego wyjazdu służbowego, a sam pobyt nie może mieć trwałego charakteru. Ponadto, z krajowych usług VOD mogą korzystać jedynie Ci, którzy wykupili abonament lub pakiet miesięczny. Zniesienie blokady nie obejmuje póki co darmowych treści.

W jaki sposób serwisy VOD weryfikują miejsce zamieszkania?

Aby usługi oferowane przez platformy VOD były dostępne dla polskich użytkowników przebywających za granicą, muszą oni poddać się dodatkowej weryfikacji miejsca zamieszkania. Procedury te różnią się jednak między sobą w zależności od wybranego serwisu. Warto również liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach mogą one potrwać nawet kilka dni.

Najczęściej dostawcy usług VOD wymagają od użytkowników przesłania dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terytorium Polski. Mogą to być chociażby skany dowodu osobistego, rachunków za prąd albo umowy za inne usługi radiowo-telewizyjne lub telefoniczne. Jedna z powszechniejszych metod weryfikacji dotyczy także sprawdzenia pochodzenia karty bankowej, którą użytkownik płaci abonament lub pakiet za usługi VOD. Oczywiście weryfikowane mogą być także adresy IP urządzeń, na których wyświetlane zostają filmy i seriale pochodzące z danego serwisu VOD. Niektóre platformy wymagają jednak dodatkowo od abonenta oświadczenia potwierdzającego miejsce zamieszkanie lub przypisania do konta użytkownika numeru telefonu pochodzącego wyłącznie od polskiego operatora.

Warto zauważyć, że dostawcy usług VOD mogą wykorzystać maksymalnie dwie wspomniane metody weryfikacji miejsca zamieszkania. Jednocześnie, cały proces przetwarzania danych osobowych musi być w pełni zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami związanymi z ochroną danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *