Jeśli zaczynasz budować swój zestaw stereo, z pewnością bardzo szybko spotkasz się z urządzeniami takimi jak amplituner i wzmacniacz. Choć podstawowa funkcja obu urządzeń, wzmocnienie dźwięku, jest taka sama, urządzenia te nieco się różnią. Po pierwsze ceną, po drugie funkcjonalnością, aż wreszcie po trzecie potencjałem rozbudowy całego systemu.
Na początku należy wyjaśnić, że amplituner to urządzenie o nieco większej funkcjonalności niż wzmacniacz. Jego zadaniem jest nie tylko wzmacnianie dźwięku, ale też szereg innych rzeczy. Pierwsze amplitunery miały wbudowany odbiornik radiowy, który umożliwiał słuchanie radia (np. z pasma FM) bez dołączania do zestawu stereo dodatkowego obornika. Obecnie amplitunery zyskują coraz to nowe funkcjonalności. Na czasie jest m.in. bezprzewodowy odbiór sygnału za pomocą bluetooth. Dzięki temu rozwiązaniu amplituner jest w stanie odbierać bezprzewodowo sygnał np. z telefonu komórkowego, komputera czy telewizora. To rozwiązanie wydaje się idealne do osób, które zamiast podłączania gramofonu czy odtwarzacza płyt CD częściej korzystają z serwisów streamingowych typu Spotify, Deezer czy Tidal.
Nowoczesne amplitunery coraz częściej wyposażone są w tunery do odbioru cyfrowego radia DAB oraz stacji radiowych nadawanych przez Internet. To drugie rozwiązanie daje nieograniczony dostęp do oferty bezpłatnych stacji radiowych nie tylko z kraju, ale praktycznie z całego świata. Bez przeszkód możemy więc słuchać na naszym zestawie stacji radiowych na co dzień nadających w Stanach Zjednoczonych czy bardziej egzotycznych krajach.
Choć amplituner, ze względu na bardzo szerokie zastosowanie, wydaje się narzędziem idealnym do budowy własnego zestawu audio, wielu fanów dobrego brzmienia w swoim zestawie wciąż umieszcza nieco mniej funkcjonalny, ale za to bardziej tradycyjny wzmacniacz audio. To nieco bardziej tradycyjne urządzenie skupia się wyłącznie na tym, czym powinien zajmować się wzmacniacz czyli wzmocnieniu sygnału i przekazaniu dźwięku o jak najlepszej jakości do kolumn głośnikowych. Do wzmacniacza należy jednak obowiązkowo dokupić źródło dźwięku. Może to być osobny tuner radiowy, moduł do odbioru sygnału bezprzewodowego czy odtwarzacz CD lub płyt winylowych.
Dlaczego w dobie powszechnych, multifunkcjonalnych amplitunerów, melomani decydują się na zakup mniej uniwersalnego wzmacniacza? Producenci wzmacniaczy skupiają się w swojej pracy wyłącznie na jednym aspekcie działalności urządzenia, a mianowicie jakości dźwięku. Dzięki temu, że nie muszą martwić się o dodatkowe komponenty, tunery i moduły, mogą w większym stopniu skupić się na wyborze lepszych materiałów czy dopracowaniu technologii. To przekłada się na cenę gotowego produktu. Przekłada się to na to, że w danym budżecie np. 3 tys. zł wzmacniacz bez dodatkowych ulepszeń, zaoferuje nam (przynajmniej w teorii) lepszą jakość niż urządzenie wielofunkcyjne, do którego musiały zostać dołożone dodatkowe komponenty, które przecież muszą zostać uwzględnione w cenie.
Zastanawiając się nad wyborem między amplitunerem i wzmacniaczem, powinniśmy w pierwszej kolejności rozeznać swoje potrzeby. Jeżeli już teraz wiemy, że systemu stereo będziemy używali tylko i wyłącznie do słuchania ulubionych płyt, możemy postawić na wzmacniacz. Mając jednak zamiar wykorzystania kolumn wysokiej jakości do kilku czynności np. odtwarzania płyt z gramofonu, słuchania radia czy podłączenia telewizora w celu zrobienia sobie „kina domowego” warto postawić na amplituner, który ułatwi nam korzystanie z tych wszystkich urządzeń bez konieczności dokupowania kolejnych modułów.
Ceny zestawów stereo mogą sięgać naprawdę wysokich kwot, a ich możliwość rozbudowy sprawia, że wydatki mogą nie mieć końca. Inwestując we wzmacniacz lub amplituner należy mieć na uwadze to, że urządzenia te w rzeczywistości są sercem całego układu i przy słabym wzmocnieniu, nawet najlepszy zestaw głośników może brzmieć „blado”.
Całkiem niezły amplituner Sony możemy kupić już za niespełna 2 tys. złotych. Przykładowy model STR-DH590 to urządzenie dekodujące szeroki wachlarz kodeków dźwięku (Dolby Pro Logic II, DTS 96/24, Dolby Digital, dekoder DTS, DSD decoder, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution, Dolby Vision, Dolby Dual Mono), a przy tym posiadające wbudowany tuner radiowy FM. Do zestawu bez przeszkód można połączyć kolumny w systemie 5.2. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczony jest amplituner STR-DH790 tego samego producenta, który umożliwia podłączenie systemu kolumn 7.1. Zdecydowanym plusem tych urządzeń jest duża liczba rodzajów złącz od HDMI po wyjście cyfrowe. Ta smukła i estetyczna konstrukcja z pewnością też będzie całkiem nieźle wyglądać w każdym salonie.