X

Nie ma Polsatu i TVN – to nie awaria. Dlaczego zniknęły kanały z naziemnej TV? Co się stało? [27.06.2022]

Wielu mieszkańców zachodniej Polski nie ma Polsatu i TVN oraz innych kanałów telewizyjnych. To, że kanały tv zniknęły to nie wina awarii, ale zmian, które od dawna były zapowiadane. Zmiany były przeprowadzane 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja, a teraz 27 czerwca 2022 r. Co zrobić, by znów oglądać darmowe kanały Polsat i TVN naziemne?

Jeżeli w twoim telewizorze zniknął Polsat, TVN, TVN7, TTV, TV Trwam i inne darmowe kanały odbierane drogą naziemną i mieszkasz w w rejonie Warszawy, Białegostoku, Olsztyna, Lublina, Zamościa i innych miast północno-wschodniej Polski, to oznacza że w twoim regionie właśnie została przeprowadzona zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej.

Choć telewizor wyświetla komunikat brak sygnału na kanałach, to sygnał ten jest, tyle że na innych częstotliwościach i w innym standardzie nadawania. Zmiany te na razie dotyczą tylko fragmentu Polski, ale za jakiś czas nowym systemem ma być objęty cały kraj.

Zachodni rejon Polski został objęty pierwszym i drugim etapem zmiany systemu nadawania telewizji naziemnej. W jego ramach od 28 marca 2022 r. na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego oraz od 25 kwietnia 2022 r. na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i części mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego znaczna część kanałów tv zaczęła nadawać w nowym systemie DVB-T2.

Kanały, które zniknęły w nocy z 26 na 27 czerwca 2022 r. to:

  • Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6, Super Polsat, Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC, Wydarzenia 24 HD.

Stacje te nadają w ramach cyfrowej telewizji naziemnej w ramach multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Zgodnie z zapowiadaną od dawna zmianą systemu, odbierający te kanał na swoich telewizorach muszą przestroić odbiorniki na nowe częstotliwości (tu znajdziesz dokładne namiary dla 1. etapu, dla 2. etapu, dla 3. etapu oraz ostatniego 4. etapu).

Nie ma Polsatu i TVNu, jest TVP

Zmiana częstotliwości miała dotyczyć też Telewizji Polskiej, jednak TVP otrzymała zgodę na wydłużenie czasu przełączenia multipleksu MUX-3. W związku z tym kanały takie, jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport oraz TVP Info mimo zmiany systemu innych kanałów, nadal nadają na starych częstotliwościach.

Jak tłumaczy TVP niezmienienie częstotliwości kanałów publicznego nadawcy jest podyktowane wojną na Ukrainie. Operator nie chciał, by znaczna część osób, które nie mają jeszcze przystosowanych instalacji do odbioru cyfrowej tv w nowym systemie DVB-T2, w trakcie działań wojennych tuż za polską granicą straciła dostęp do informacji.

Zniknął Polsat i TVN – brak sygnału. Co się stało?

Na pewno nie czekać. To, że od 28 marca/25 kwietnia/23 maja/27 czerwca 2022 r. w Twoim telewizorze nie ma Polsatu i TVNu, nie jest winą chwilowej awarii. By ponownie odbierać bezpłatne kanały telewizyjne, trzeba przestroić telewizor. Można to zrobić włączając w ustawieniach odbiornika strojenie automatyczne lub ręczne (wtedy należy podać numery kanałów z tej listy).

Niestety zmiana systemu nadawania telewizji wymaga posiadania odbiornika, który umożliwia odbiór sygnału DVB-T2 i kodeka HEVC znany też jako H.265. W takim przypadku konieczne może okazać się dokupienie dekodera do odbioru telewizji w nowym systemie.

Zmiana systemu telewizji naziemnej w Polsce poza koniecznością wymiany sprzętu, niesie za sobą wiele korzyści dla użytkowników. Przede wszystkim dzięki systemowi DVB-T2 otrzymamy dotychczasowe kanały telewizyjne w nowej, wyższej jakości. To, że na starych częstotliwościach nie ma Polsatu i TVN, sprawiło że na nowych kanały te mogą nadawać w jakości HD. Nowy system może wkrótce zaowocować też uruchomieniem całkiem nowych kanałów, które będzie można oglądać bezpłatnie w ramach cyfrowej tv naziemnej.

Kategorie: telewizja

Na tej stronie używam plików cookie, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i zbierać statystyki odwiedzin. Korzystając ze strony zgadzasz się na to.