X

TV Trwam i Superstacja „wielkimi przegranymi” w boju o mux-1

W wyniku konkursu ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsce w pierwszym multipleksie darmowej telewizji naziemnej uzyskało zaledwie czterech nowych nadawców telewizyjnych. Miejsca zabrakło dla kilku popularnych kanałów telewizyjnych. Dziś słowo o tym, dlaczego pierwszy multipleks z TV Trwam i Superstacją byłby moim zdaniem atrakcyjniejszy.

W artykule o polskich kanałach telewizji naziemnej obiecałem, że kiedyś poruszę temat „wielkich przegranych” wyścigu o miejsca w pierwszym multipleksie NTC. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że ten artykuł jest moją subiektywną opinią i nie każdy musi się z nią zgadzać, jednakże gorąco zapraszam do dyskusji w komentarzach pod wpisem.

Przypomnijmy, że cztery miejsca w pierwszy multipleksie zostały przydzielone w wyniku konkursu stacjom ATM Rozrywka TV, Eska TV, Polo TV oraz U-TV. Ubiegających się o miejsce było trochę więcej więc kilka stacji, także tych bardziej znanych poległo w „walce” o mux-1. Ciężko mi oceniać dlaczego dany kanał dostał miejsce, a inny gdyż nigdzie nie znalazłem szczegółowych i klarownych zasad wspomnianego konkursu.

Dziś wspomnę o dwóch kanałach telewizyjnych, które moim zdaniem są „największymi” przegranymi w walce o cyfryzację polskiej telewizji.

Pierwszym przegranym jest Telewizja Trwam – stacja budząca ogromne kontrowersje, jednak pożyteczna z punktu widzenia popularyzacji darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał o profilu katolicko-społecznym ma „zakochanych na śmierć i życie” zwolenników oraz darzących go odwrotnym uczuciem przeciwników. Pomijając argumenty przeciwników i zwolenników telewizji toruńskich duchownych ja dostrzegam jeden potężny argument „za” Telewizją Trwam z nadajników naziemnych. Umieszczenie ów kanału w pierwszym multipleksie wpłynęłoby pozytywnie na promocję bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej zwłaszcza wśród osób starszych. Ci, którzy chcieliby odbierać TV Trwam (aktualnie dostępnej bezpłatnie z satelity Astra) nie musieliby montować anteny satelitarnej, wystarczyłoby by podłączyli swój telewizor do anteny dachowej i tunera STB.

Drugą stacją, która według mnie mogłaby znaleźć się w ofercie darmowej telewizji naziemnej jest Superstacja. Kanał o profilu informacyjno-rozrywkowym często był krytykowany za brak profesjonalizmu, faktycznie dziennikarzom Superstacji przydarzały się błędy i zabawne wpadki na wizji, jednak było to „urozmaicenie” ukazujące dziennikarza w trochę innym świetle („dziennikarz to też człowiek”). Superstacja to telewizja prezentująca niektóre informacje z lekkim przymrużeniem oka, często porusza tematy, które w „poważnej” telewizji informacyjnej nie miałby racji bytu. Takie podejście do życia i polityki byłoby potrzebną przeciwwagą do wcześniej opisanej telewizji o ideowym „skręcie w prawo”. Wprowadzenie Superstacji do oferty NTC byłoby krokiem ku zwiększeniu pluralizmu politycznego w programach nadawanych naziemnie. W ramach NTC pod „profil informacyjny” podlegają jeszcze państwowa TVP Info oraz stacja U-TV, która jeszcze nie powstała (więc ciężko wypowiadać się nie tylko o ramówce ale i jakości jej materiałów).

W konkursie KRRiT przepadły także kandydatury umieszczenia w mux-1 kanałów: 4fun.tv (4fun Media), Next HD (Astro), CTV (Cable Television Networks), Tele 5 (Mediasat), RMF TV (Multimedia), Radio na wizji (Polskie Radio), Orange Sport Info (Telekomunikacja Polska), iTV (Telestar), Machina TV (TV Point Group) oraz TVN Meteo (Grupa TVN).

Na tej stronie używam plików cookie, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i zbierać statystyki odwiedzin. Korzystając ze strony zgadzasz się na to.