TVP dla Kobiet. Marta Manowska w TVP Kobieta

TVP Kobieta. Wiemy, co znajdzie się w ramówce!

Lada moment ma ruszyć kanał TVP Kobieta. Telewizja Polska zdradza już, jakie propozycje programowe, seriale i filmy zobaczymy w TVP Kobieta w marcu 2021 roku. Pojawia się też pytanie, czy TVP Kobieta to będzie kanał obciachowy, niskich lotów i utrwalający stereotypy – choć stacja jeszcze nie ruszyła, w sieci nie brakuje takich właśnie opinii. Tylko, czy inne telewizje faktycznie tego nie robią?

TVP Kobieta ma ruszyć 8 marca i być dostępna w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał skierowany będzie do kobiet i rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem osób wykluczonych, które nie mogą sobie pozwolić na płatne treści telewizyjne. TVP Kobieta powstaje, jako kanał o charakterze lifestylowo-poradnikowo-edukacyjnym, w którym następujące propozycje mają stanowić poszczególne fragmenty ramówki:

 • audycje rozrywkowe (m.in. magazyny śniadaniowe, reality shows, filmy i seriale – które miaby stanowić 47% ramówki,
 • audycje edukacyjne (poradniki, filmy dokumentalne) – 18% ramówki,
 • audycje kulturalne (koncerty, reportaże, biografie znanych kobiet świata kultury i sztuki – 5% ramówki.

TVP Kobieta – prawdziwy spot

Poza licznymi zapowiedziami i dokumentami o kanale TVP Kobieta, nowy kanał jest promowany przez spot z gwiazdami TVP, w tym Marzeną Rogalską, która w ostatnim czasie zrezygnowała z pracy w TVP i mimo, że znajduje się w nagranym wcześniej spocie, nie zobaczymy jej na antenie nowej stacji.

Czy TVP Kobieta naprawdę będzie takie złe?

Jeszcze przed startem posypały się gromy na TVP za spot i zapowiedź kanału TVP Kobieta. Internauci zarzucili twórcom stacji stereotypowe podejście do kwestii problemów kobiet. Furorę w sieci od jakiegoś czasu robi przeróbka oficjalnego klipu kanału.

W opisie kanału możemy przeczytać, że TVP Kobieta ma mieć w ofercie programy lifestylowe dotyczące mody, urody, pielęgnacji, urządzania wnętrz, kulinarne, podróżnicze, poranne treningi z TVP Kobieta, ale także ciekawe filmy dokumentalne, czy reportaże dotyczące ważnych kwestii społecznych.

Czy te ramy tematyczne różnią się od ramówki innych typowo „kobiecych” stacji telewizyjnych i pasm? Czy te formaty są gorsze/głupsze od paradokumentów, które zajmują sporą część pasm głównych stacji największych nadawców komercyjnych? Czy wreszcie tego typu programy są bardziej stereotypowe od paradokumentów bazujących na stereotypach o młodzieży, samotnych rolnikach czy więźniach? Stereotypowa kuchnia w spocie, mówicie? A co jest centralnym punktem każdego programu śniadaniowego, którego – jak wynika ze statystyk – głównym widzem są kobiety? Dzieci, fitness, ogrodnictwo – tego też w programach śniadaniowych nie brakuje. Programy o kuchni, modzie, urodzie – czy takich nie ma w TVN Style czy Polsat Cafe?

Z tymi pytaniami zostawiam Was do momentu uruchomienia kanału i przekonania się na własne oczy, czy propozycje od TVP Kobieta będą głupsze, gorsze i pogłębiające stereotypy.

Własne produkcje TVP Kobieta

Kanał TVP Kobieta zapowiada się ciekawie, bo w przeciwieństwie do wielu świeżo powstających kanałów telewizyjnych, stacja nie zamierza opierać się wyłącznie o powtórki, ale też o własne produkcje zrealizowane specjalnie dla niej.

Jaka będzie jakość produkcji TVP Kobieta, będziemy mogli ocenić dopiero po ich emisji, jednak samo to, że na antenie pojawią się premiery jest dużym plusem w przypadku kanału pojawiającego się w naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP dla Kobiet. Marta Manowska w TVP Kobieta
Swój autorski program w TVP Kobieta ma mieć Marta Manowska znana z programów „Rolnik szuka żony” i „Sanatorium Miłości” / fot. mat. prasowe TVP

W komunikacie Telewizji Polskiej możemy przeczytać, że wśród produkcji własnych i kupionych specjalnie na potrzeby TVP Kobieta znajdą się:

 • „Kobiety w drodze” – wywiady Marty Manowskiej
 • „Ulepieni z pasji” program Miłki Raulin
 • „Najlepsze pod słońcem” brytyjski program o poszukiwaniu idealnych nieruchomości,
 • „Piękne i samotne”
 • program modowy „Na tropie stylu”
 • serial dokumentalny „Ofiary operacji plastycznych”
 • „Inspiracje TVP Kobieta” – wyjątkowe filmy dokumentalne m.in. dokument o Coco Channel
 • „Antyle Chopina”

Serial „Velvet” w TVP Kobieta

Serialową propozycją TVP Kobieta będzie hiszpański serial Velvet. To historia romansu osadzona w latach 50. i 60. XX wieku. Cała seria została wyprodukowana w latach 2013-2016 i składa się z 4 sezonów.

Serial w serwisie Filmweb ma ocenę 7,6/10, czyli całkiem niezłą.

TVP Kobieta. Te filmy zobaczymy w marcu 2021!

W marcu 2021 czyli pierwszym miesiącu nadawania kanału TVP Kobieta, na antenie nowej stacji TVP dla kobiet zobaczymy przeboje filmowe. Największe z nich to:

 • „La La Land”,
 • „Dirty Dancing”,
 • „Pozycja obowiązkowa”,
 • „Czekolada”,
 • „Whitney”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *