X

Telewizor QLED czy OLED – który lepszy?

QLED i OLED – te dwie popularne technologie używane do produkcji telewizorów różnią się jedną literką, a właściwie to tylko jedną kreseczką, która graficznie odróżnia Q od O. Choć z pozoru różnica wydaje się niewielka, to obie technologie są od siebie bardzo różne. Który telewizor będzie lepszy QLED czy OLED?

Na początek warto wspomnieć, że oba systemy wywodzą się od technologi LED, która zastąpiła popularną kilkanaście lat temu technologię LCD. Technologia LED polega na tym, że ekran podświetlany jest diodami, dzięki czemu w telewizorach nie wykorzystuje się już dużych lamp. Pozwala to na uzyskanie lepszej jasności obrazu raz lepszego odwzorowania kolorów. Z tego powodu telewizory wykonane w technologi LED mają lepszy obraz niż telewizory LCD nawet o tej samej rozdzielczości.

Technologie QLED i OLED są rozwinięciami podstawowej technologii LED.

Co to znaczy, że telewizor jest QLED?

QLED to technologia opracowana przez Samsunga wykorzystująca zjawisko kropki kwantowej zwanej Quantum Dots. Wykorzystanie QLED w telewizorach polega na tym, żę kropki kwantowe będące małymi nanocząsteczkami modyfikują emitowane przez diody światło na światło o innej długości fal, co wpływa na poprawę jakości obrazu. Telewizory QLED dzięki temu charakteryzują się przez to żywszymi i bardziej realistycznymi kolorami. Technologia ta pozwala także poprawić głębię czerni, a także redukuje odbicia, które uniemożliwiają oglądania telewizora np. przy dużej ilości światła dziennego wpadającego przez okno.

Samsung QLED Q950TS 8K / fot. mat. prasowe producenta

Co ważne technologia QLED opracowana jest tak, by zapobiegać tzw. wypalaniu się pikseli.

Technologia QLED jest wykorzystywana przez ograniczoną liczbę producentów. Odbiorniki tego typu to przede wszystkim telewizory Samsung, a także produkty mniej znanej marki TCL.

Telewizor OLED – co to jest?

Telewizory OLED to odbiorniki, których ekrany zostały wykonane w technologi organicznej diody elektroluminescencyjnej. Działanie tej technologi oparte jest na systemie w ramach którego każdy piksel podświetlany jest pojedynczą diodą. Dzięki zastosowaniu technologii OLED ekrany mogą być cieńsze niż w przypadku standardowych ekranów typu LED. Podobnie, jak w powyższym przypadku technologia ta pozwala na uzyskanie żywych, naturalnych kolorów i głębokiej czerni.

Wypalanie się telewizorów OLED

Za jedną z głównych wad tej technologii podaje się wypalanie pikseli. To zjawisko objawiające się tym, że piksele w miejscach częściej używanych będą zużywały się szybciej, co może zaskutkować tzw. efektem pamięci. Zjawisko takie było obserwowane już wcześniej także przy okazji telewizorów plazmowych. Niestety mimo upływu lat telewizor OLED nie do końca uporały się z tą cechą.

Zjawisko wypalania pikseli w telewizorach OLED jednak nie dyskwalifikuje ich. Trzeba wiedzieć, że odpowiednio użytkowany ekran może być wolny od tej wady nawet przez wiele lat. Wypalenie pikseli często dotyka telewizorów używanych przez firmy np. do prezentacji lub pokazów. Szczególnie narażone na „efekt pamięci” są telewizory, na których wyświetlane są obrazy statyczne np. zdjęcia, ale też długotrwale są oglądane programy z tzw. paskiem informacji. Długotrwałe wyświetlanie paska w jednym miejscu może poskutkować tym, że ten rejon telewizora stanie się ciemniejszy także na innych kanałach. To samo może stać się z logotypem stacji, jeżeli nie będziemy przełączać czasami kanaów.

Jeśli jednak używamy telewizora do oglądania różnorodnych materiałów zjawisko wypalonych pikseli nawet w telewizorach OLED nie powinno być dla nas dużym zagrożeni.

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

Tu nie ma jednej złotej rady. Pewne jest to, że jeżeli telewizora chcemy używać do prezentowania wyłącznie statycznych obrazów, czy nałogowego oglądania jednego programu informacyjnego – z uwagi na możliwość wypalenia pikseli, lepiej wybrać jednak technologię QLED.

Jednak w przypadku normalnego oglądania telewizji technologia OLED również doskonale się sprawdzi, ja nawet czasami nie lepiej. Telewizor OLED w większości przypadków może okazać się cieńszy, przez co lepiej będzie wyglądał na szafce lub zawieszony na ścianie. Wiele telewizorów OLED charakteryzuje się też lepszymi kontrastami czy niższym opóźnieniem, które jest ważne gdy chcemy do telewizora podłączyć konsolę i komfortowo pograć w gry czy jesteśmy fanami oglądania szybkich sportów.

OLED i QLED to dwie różne technologie, które mają swoje swoje zalety i wady. Przy kupnie telewizora nie warto jednak opierać się wyłącznie na specyfikacji, i jeżeli mamy taką możliwość udajmy się do sklepu, gdzie można obejrzeć dwa telewizory i porównać ich jakość. Zróbmy to nawet, jeżeli cena w sklepie internetowym jest atrakcyjniejsza – wszak odwiedzają elektromarket możemy pooglądać produkt, dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, a później wrócić do sklepu internetowego, w którym znaleźliśmy najlepszą ofertę.

Kategorie: Sprzęt RTV

Na tej stronie używam plików cookie, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i zbierać statystyki odwiedzin. Korzystając ze strony zgadzasz się na to.