BBC pokaże Igrzyska Olimpijskie na 48 kanałach!

Dziś na jednym z czeskojęzycznych portali poświęconych telewizji cyfrowej zauważyłem informację o tym, że BBC (nadawca publiczny z Wielkiej Brytanii) testuje 48 olimpijskich kanałów telewizyjnych. To nie żart! Brytyjski odpowiednik TVP Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 pokaże na prawie 50 kanałach, w tym 24 w jakości HD, kilka transmisji będzie przeprowadzonych w 3D.

Za nami Euro2012 czas gdy miliony oczu z całego świata skierowanych było właśnie na Polskę. Mieszkańcy kraju nad Wisłą swoją imprezę śledzili na trzech kanałach HD, a mecz finałowy został nadany w technologii 3D (na dodatkowo płatnym kanale TVP HD). Uruchomienie polskiej „jedynki” i „dwójki” w HD zostało odtrąbione jako sukces i wysoka jakość transmisji była wielokrotnie podkreślana przez osoby widoczne na ekranie telewizora. Niewątpliwie jak na nasze, polskie realia telewizyjne sukces to był! Jednak w wielu zachodnich krajach bezpłatne kanały w wysokiej jakości są standardem.

Igrzyska Olimpijskie to nieco bardziej skomplikowana impreza niż mistrzostwa w piłce nożnej. Wiele olimpijskich konkurencji rozgrywanych będzie w tym samym czasie, BBC chce by osoby zainteresowane nawet mniej popularnymi dyscyplinami sportu były usatysfakcjonowane przekazem z igrzysk. Brytyjski nadawca rozpoczął już testowanie 48 kanałów na których w trakcie olimpiady będzie można śledzić zmagania najlepszych sportowców z całego świata, ponadto 24 z kanałów mają być nadawane w jakości HD. Kanały olimpijskie będą dostępne z satelity Astra (28,2°E) i nie będą kodowane (FTA)! Złapanie sygnału z satelity nadającego olimpijskie kanały BBC w Polsce jest podobno możliwe. Nie jest to rzecz prosta i absolutnie niezbędna do tego będzie duża antena satelitarna.

Kto nie zdecyduje się na kombinacje i „łapanie” sygnału z Wielkiej Brytanii będzie mógł śledzić zmagania olimpijczyków na kanałach TVP (w wysokiej rozdzielczości na TVP1 HD, TVP2 HD oraz TVP HD), na szczęście trzy z nich też będziemy mięli w jakości HD. Zastanawiam się tylko czy w czasie IO na różnych kanałach (np. TVP1 HD, TVP HD, TVP Sport) w jednym czasie zobaczymy różne dyscypliny czy tak jak miało to miejsce w przypadku Euro2012 trzy kanały będą nadawały ten sam sygnał?

(Źródła: parabola.cz, spidersweb.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *