Użytkownicy kablówki i „satelity” nie powinni bać się „telewizyjnej cyfryzacji”

Mam wrażenie, że już kiedyś na tym blogu pisałem o tym, że kampania informacyjna na temat naziemnej telewizji cyfrowej wymaga sporo do życzenia. Niestety z efektami ów zjawiska można spotkać się prawie codziennie. Ostatnio mój znajomy z oburzeniem mówił, że przez Unię Europejską od 2013 roku nie będzie mógł oglądać „kablówki” w swoim starym telewizorze. Gdy zapytałem dlaczego odpowiedział „bo jakiejś cyfrowej telewizji im się zachciało”.

Oczywiści ów kolega racji nie miał. Wynikający z „zaleceń” Unii Europejskiej proces cyfryzacji telewizji dotyczy jedynie sygnału nadawanego naziemnie czyli takiego, który odbiera się przy użyciu tradycyjnej anteny dachowej lub pokojowej.

„Niedogodności” (jeśli to można tak nazwać) ze wspomnianą „cyfryzacją” nie odczują ci, którzy telewizję oglądają za pośrednictwem platform satelitarnych (antena w kształcie „talerza”). Te od dawna nadają już w systemie cyfrowym i wszystkie dekodery sprzedawane przez operatorów telewizji satelitarnej (Cyfrowy Polsat, Cyfra+, N) od dawna już odbierają cyfrowy sygnał telewizyjny.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku użytkowników telewizji kablowych. Tu operatorzy mogą wprowadzić nadawanie cyfrowe lecz nie muszą. Często jest też tak, że operatorzy kablowi utrzymują oba typy nadawania jednocześnie (nie znam operatora, który oferowałby wyłącznie sygnał cyfrowy). Do odbioru „cyfrowej kablówki” najczęściej nie wystarczy telewizor nowego typu. Operatorzy wymagają dzierżawy własnego dekodera cyfrowego. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z dobrodziejstw cyfrowej telewizji kablowej wciąż możesz odbierać sygnał analogowy jak dotychczas.

Proces „cyfryzacji telewizji” na razie nie obejmuje operatorów kablowych i po 2013 roku mogą (i najprawdopodobniej będą) oni wciąż nadawać sygnał analogowy. Ewentualna decyzja o całkowitym przejściu z „analogu na cyfrę” w kablówkach mogą podjąć jedynie sami operatorzy sieci kablowych.

4 komentarze do “Użytkownicy kablówki i „satelity” nie powinni bać się „telewizyjnej cyfryzacji””

  1. Witam, problem pewien istnieje. Chodzi mianowicie o budynki mieszkalne w społdzielni, które nie posiadają anten, ponieważ sygnał telewizyjny dla kilku programów dostarcza kablówka bezpłatnie. Sygnał analogowy, nota bene, jest kiepskiej jakości. Czy istnieje możliwość zmuszenia opertora kablówki do przesyłania sygnału cyfrowego?

  2. Autor tekstu pisze bzdury. Jak można do odbiorców przesyłać kablem sygnał analogowy, gdy będzie w Polsce całkowicie wyłączony w 2013 roku ???

    1. Panie Andrzeju, bzdury to pisze pan! Operatorzy kablowi już w tej chwili większość kanałów odbierają w postaci sygnału cyfrowego, a następnie przetwarzają go na analogowy wysyłając „kablem” do abonenta. Jeszcze raz powtórzę, że wspomniana ustawa dotyczy jedynie telewizji naziemnej (tzw. „z anteny dachowej”).

      1. Jeżeli kablowka jest administratorem blokow to może tak robic,choc nie powinna.Jesli administratorem jest spoldzielnia mieszkaniowa to ma obowiązek wymoc na kablowce dostarczanie sygnalu cyfrowego.Kablowki się bronia przed utrata klientów i nadal bazuja na dostarczaniu badziewia.Administratorzy powinni wypowiedzieć dotychczasowe umowy kablówkom i zawrzeć nowe.W końcu kablówki nie sa wlascicielami blokow .To tak jakby sąsiad pociagnal kabel do mojej posesji i dyktowal mi jaki prad i kiedy będzie mi dosta

        Dz.U. 2009 nr 221 poz. 1742 . poz 7

        7. Dostp do usug
        Odbiornik cyfrowy powinien co najmniej zapew-
        niaç dostp do naspujàcych usug:
        a) odbiór programów telewizyjnych niekodowanych
        (FTA);
        b) odbiór programów radiofonicznych niekodowa-
        nych (FTA);
        c) wybór skadowej fonii usugi w przypadku trans-
        misji wielu skadowych fonii w ramach jednej
        usugi;
        d) wybór napisów (teletekstowe lub DVB);
        e) teletekst;
        f) formatowanie obrazu dla stosunku boków 4:3
        i 16:9;
        g) rodzicielska kontrola dost´pu do wybranych pro-
        gramów lub audycji.

        To jest ROZPORZÑDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
        z dnia 18 grudnia 2009 r. mowiace o tym jaki sygnal telewizyjny jest zobowiazany dostarczyc do mieszkan administrator blokow.
        Wystarczy zadzwonić do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji aby się upewnić co powinien administrator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *