TVP Kultura nie działa. Dlaczego kanał zniknął z telewizji naziemnej? [24.10.2022] 

Do poniedziałku, 24 października 2022 r. zmieniają się parametry nadawania kanału TVP Kultura HD na jednym z multipleksów Telewizji Polskiej. Wielu widzów może zastanawiać się dlaczego TVP Kultura nie działa już na kanale 83. Sprawdź, jak odbierać TVP Kultura w telewizji naziemnej. 

Kanał TVP Kultura to jeden z najmniej kontrowersyjnych kanałów polskiego nadawcy publicznego. Stacja skierowana jest do miłośników kultury i można na niej oglądać niszowe transmisje m.in. z festiwali i koncertów muzyki klasycznej. Niezależnie od stosunku do obecnych władz TVP trzeba przyznać, że kanał ten spełnia swoją misyjność i pokazuje ambitne treści, których próżno szukać na większości innych kanałów. 

W październiku dojdzie do ważnej zmiany parametrów emisji TVP Kultura w telewizji naziemnej. Kanał do tej pory nadawał na dwóch multipleksach MUX-8 i testowym multipleksie MUX-5 zwanym też roboczo MUX-TVP. 

Od 24 października TVP Kultura znika z testowego multipleksu. Widzowie, którzy przyzwyczaili się do jego standardowej pozycji w ramach LCN czyli kanału nr 83 od poniedziałku mogą znaleźć tam stację TVP World. 

Jak oglądać TVP Kultura w telewizji naziemnej? 

Stację TVP Kultura w jakości HD nadal można oglądać w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej z multipleksu MUX-8, który nota bene wciąż jest nadawany w starszym systemie DVB-T i jest dostępny zarówno na nowych telewizorach, jak i tych nieco starszych obsługujących tylko pierwszą generację cyfrowej telewizji naziemnej. Od 24 października kanału TVP Kultura HD w przypadku standardowego strojenia należy szukać na pozycji 30. 

Jeżeli TVP Kultura zniknął z naszego telewizora i nie możemy znaleźć go na liście kanałów, należy przestroić telewizor i ponownie wyszukać kanałów z MUX-8. Na ósmym multipleksie poza TVP Kultura nadawane są kanały: TVP Kobieta, METRO, Zoom TV, Nowa TV oraz WP. Jeżeli poza TVP Kultura nie możesz odbierać tych kanałów, oznacza to najprawdopodobniej, że znajdujesz się poza zasięgiem MUX-8. 

Więcej kultury w TVP Kultura 2 – jak odbierać? 

Telewizja Polska słynie z mnogości kanałów. W przypadku kultury TVP ma aż dwa kanały. Pierwszy z nich dostępny jest w telewizji naziemnej, drugi także jest bezpłatny, ale by go odbierać musimy być podłączeni do Internetu. Kanał ten można odbierać za pośrednictwem komputera, aplikacji w telefonie, aplikacji na Smart TV lub jako kanał HbbTV w telewizorze z taką funkcją. Sprawdź, jak odbierać TVP Kultura 2 na telewizorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *