TVP Kultura 2

TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 w telewizji naziemnej. Dlaczego czarny ekran?

Na liście kanałów naziemnej telewizji cyfrowej pojawiają się m.in. TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP Stream i TVP E-szkoła. Na niektórych telewizorach kanały te działają, ale część użytkowników skarży się, że włączając jeden z nich ma czarny ekran. Dlaczego tak się dzieje, i jak odbierać te kanały?

Kanały TVP oznaczone cyfrą 2 to uzupełnienie anten tematycznych. Do tej pory publiczny nadawca uruchomił tego typu kanały dla anten TVP Historia i TVP Kultura. Możemy w nich zobaczyć audycje, dla których zabrakło czasu antenowego na głównych wydaniach stacji. Kanały te dostępne są w telewizji naziemnej, jednak by z nich korzystać trzeba mieć odpowiednią funkcję w telewizorze i co ważne podłączenie do Internetu.

TVP Kultura 2 i TVP Historia 2. Dlaczego nie ma tych kanałów? (Nie działają, jest czarny ekran)

Na MUX-8, czyli ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej oprócz ośmiu kanałów można oglądać też trzy dodatkowe stacje TVP: TVP Kultura 2, TVP Historia 2 oraz TVP Eszkoła Domowe Przedszkole. Kanały te nadają w ramach HbbTV, czyli telewizji hybrydowej, do ich odbioru niestety nie wystarczy sama antena.

Kanały telewizji hybrydowej widoczne są na liście kanałów pomiędzy stacjami DVB-T, jednak nie na wszystkich telewizorach odbierają poprawnie. Jeżeli na kanale TVP Kultura 2 albo TVP Historia 2 widzimy czarny ekran, oznacza to, że kanał jest u nas niedostępny z dwóch powodów.

Odbiór kanałów HbbTV od TVP – warunki

Pierwszym warunkiem odbioru kanałów hybrydowych jest posiadanie odbiornika telewizyjnego obsługującego tę usługę. W specyfikacji telewizora sprawdźmy, czy nasz odbiornik obsługuje HbbTV. Jeżeli mamy w miarę nowy telewizor, to funkcja ta powinna u nas działać.

Drugim warunkiem jest podłączenie telewizora do internetu. Telewizja HbbTV działa właśnie w oparciu o połączenie internetowe. To uzupełnienie standardowej telewizji, która ma ograniczone pasmo. Dzięki temu, że telewizor korzysta z połączenia internetowego, możliwy jest odbiór większej liczby kanałów.

Dlaczego TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 początkowo mają gorszy obraz?

Kanały nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej z wykorzystaniem Internetu, czyli funkcji HbbTV wyraźnie dłużej ładują się od tych nadawanych bezpośrednio z multipleksu naziemnego. Dodatkowo w pierwszych sekundach obraz jest wyraźnie gorszy, a dopiero po chwili się poprawa. Wynika to z konieczności nawiązania połączenia internetowego.

W przypadku gorszego połączenia internetowego (o niskiej prędkości) kanały nadawane w ten sposób mogą być odbierane w gorszej jakości.

TVP Stream HEVC w telewizji naziemnej. Co to za kanał?

Na podobnej zasadzie działa od niedawna kanał TVP Stream HEVC, który jest dostępny na MUX-5, czyli testowym multipleksie DVB-T2 Telewizji Polskiej. Różnica jest taka, że TVP Stream nie jest pełnoprawnym kanałem, włączając go w telewizorze, jesteśmy przenoszeni do aplikacji TVP i możemy sami zdecydować, co chcemy oglądać.

Na kanale TVP Stream do dyspozycji mamy szeroką bazę archiwalnych audycji z anten Telewizji Polskie, ale też dostęp do kanałów telewizyjnych m.in. TVP World, TVP Wilno oraz wszystkich regionalnych anten TVP.

2 komentarze do “TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 w telewizji naziemnej. Dlaczego czarny ekran?”

  1. Mam jedno pytanie. Po jaką cholerę to wszystko komplikować? Kto tę komplikację wymyślił?

    1. To akurat proste. Kanały HbbTV nie zajmują tyle pasma co standardowe kanały telewizji naziemnej. Gdyby nie były nadawane w tym standardzie trzeba byłoby zrezygnować z ich emisji lub usunąć inne kanały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *