TVP Kultura 2

TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 w telewizji naziemnej. Dlaczego czarny ekran?

Na liście kanałów naziemnej telewizji cyfrowej pojawiają się m.in. TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP Stream i TVP E-szkoła. Na niektórych telewizorach kanały te działają, ale część użytkowników skarży się, że włączając jeden z nich ma czarny ekran. Dlaczego tak się dzieje, i jak odbierać te kanały?

Kanały TVP oznaczone cyfrą 2 to uzupełnienie anten tematycznych. Do tej pory publiczny nadawca uruchomił tego typu kanały dla anten TVP Historia i TVP Kultura. Możemy w nich zobaczyć audycje, dla których zabrakło czasu antenowego na głównych wydaniach stacji. Kanały te dostępne są w telewizji naziemnej, jednak by z nich korzystać trzeba mieć odpowiednią funkcję w telewizorze i co ważne podłączenie do Internetu.

TVP Kultura 2 i TVP Historia 2. Dlaczego nie ma tych kanałów? (Nie działają, jest czarny ekran)

Na MUX-8, czyli ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej oprócz ośmiu kanałów można oglądać też trzy dodatkowe stacje TVP: TVP Kultura 2, TVP Historia 2 oraz TVP Eszkoła Domowe Przedszkole. Kanały te nadają w ramach HbbTV, czyli telewizji hybrydowej, do ich odbioru niestety nie wystarczy sama antena.

Kanały telewizji hybrydowej widoczne są na liście kanałów pomiędzy stacjami DVB-T, jednak nie na wszystkich telewizorach odbierają poprawnie. Jeżeli na kanale TVP Kultura 2 albo TVP Historia 2 widzimy czarny ekran, oznacza to, że kanał jest u nas niedostępny z dwóch powodów.

Odbiór kanałów HbbTV od TVP – warunki

Pierwszym warunkiem odbioru kanałów hybrydowych jest posiadanie odbiornika telewizyjnego obsługującego tę usługę. W specyfikacji telewizora sprawdźmy, czy nasz odbiornik obsługuje HbbTV. Jeżeli mamy w miarę nowy telewizor, to funkcja ta powinna u nas działać.

Drugim warunkiem jest podłączenie telewizora do internetu. Telewizja HbbTV działa właśnie w oparciu o połączenie internetowe. To uzupełnienie standardowej telewizji, która ma ograniczone pasmo. Dzięki temu, że telewizor korzysta z połączenia internetowego, możliwy jest odbiór większej liczby kanałów.

Dlaczego TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 początkowo mają gorszy obraz?

Kanały nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej z wykorzystaniem Internetu, czyli funkcji HbbTV wyraźnie dłużej ładują się od tych nadawanych bezpośrednio z multipleksu naziemnego. Dodatkowo w pierwszych sekundach obraz jest wyraźnie gorszy, a dopiero po chwili się poprawa. Wynika to z konieczności nawiązania połączenia internetowego.

W przypadku gorszego połączenia internetowego (o niskiej prędkości) kanały nadawane w ten sposób mogą być odbierane w gorszej jakości.

TVP Stream HEVC w telewizji naziemnej. Co to za kanał?

Na podobnej zasadzie działa od niedawna kanał TVP Stream HEVC, który jest dostępny na MUX-5, czyli testowym multipleksie DVB-T2 Telewizji Polskiej. Różnica jest taka, że TVP Stream nie jest pełnoprawnym kanałem, włączając go w telewizorze, jesteśmy przenoszeni do aplikacji TVP i możemy sami zdecydować, co chcemy oglądać.

Na kanale TVP Stream do dyspozycji mamy szeroką bazę archiwalnych audycji z anten Telewizji Polskie, ale też dostęp do kanałów telewizyjnych m.in. TVP World, TVP Wilno oraz wszystkich regionalnych anten TVP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *