TVP Dokument. Nowy kanał Telewizji Polskiej

TVP Dokument. Nowy kanał w planach TVP na lata 2020-2024

Możliwość uruchomienia nowego kanału TVP Dokument znalazła się w planach Telewizji Polskiej na lata 2020-2024. TVP chciałaby w najbliższym czasie uruchomić kanał prezentujący głównie filmy dokumentalne i reportaże. TVP Dokument, jeżeli będą takie możliwości techniczne, może trafić do naziemnej telewizji cyfrowej.

O uruchomieniu dokumentalnego kanału TVP mówi się od dawna. Teraz pozycja pod nazwą TVP Dokument została zapisana przez władze publicznej telewizji w Karcie Powinności na lata 2020-2024, którą TVP złożyła w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

TVP Dokument. Kiedy nowy kanał TVP?

Start kanału TVP Dokument uzależniony jest od możliwości finansowych Telewizji Polskiej. Jeżeli dodatkowe środki pozwolą, to Telewizja Polska deklaruje chęć uruchomienia i nadawania nowego wyspecjalizowanego kanału o charakterze dokumentalnym.

TVP Dokument. Propozycje programowe nowego kanału TVP

W opisie przygotowanym przez władze publicznego nadawcy czytamy, że TVP Dokument miałby emitować filmy dokumentalne, reportaże, telenowele dokumentalne, audycje o walorach edukacyjnych i poradnikowych, a także filmy fabularne oparte na faktach o tematyce: społecznej, kulturowej, przyrodniczej i popularnonaukowej.

Kluczowymi gatunkami na TVP Dokument miałby być jednak filmy dokumentalne, reportaże i telenowele dokumentalne.

Telewizja Polska planuje kanał TVP Dokument
Siedziba TVP w Warszawie / fot. pixabay

Zgodnie z planami stacja TVP Dokument miałaby nadawać przez co najmniej 12 godzin w ciągu doby. Minimum 34% nadawanych produkcji miałoby dotyczyć kultury, 33% to audycje o charakterze edukacyjnych, a audycje rozrywkowe i publicystyczne miałby stanowić odpowiednio 2% i 1% czasu antenowego.

TVP Dokument może trafić do telewizji naziemnej

TVP deklaruje, że kanał TVP Dokument miałby być dostępny na platformach cyfrowych i innych płatnych sieciach telewizyjnych. Telewizja Polska w miarę możliwości będzie starać się umieścić kanał na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (będzie to zależało od możliwości technicznych – szansy na zwiększenie liczby dostępnych kanałów można upatrywać w przejściu na system DVB-T2), a także publikować materiały w Internecie.

Telewizja Polska ma już szacunkowe koszty uruchomienia i tworzenia kanału TVP Dokument. Kanał miałby w tym roku kosztować ponad 5,5 mln złotych. W kolejnych latach koszty utrzymania rosłyby od 19,2 mln zł do 25,5 mln zł (w latach 2023 i 2024).

TVP Dokument to niejedyny nowy kanał telewizyjny w planach TVP. Publiczny nadawca w dokumencie dla KRRiT pisze też o planach uruchomienia kanału TVP 4K oraz tematycznych kanałów TVP Muzyka i TVP Nauka. Ten pierwszy ma wznowić nadawanie już w przyszłym roku. Dwa pozostałe będą prawdopodobnie rozwijane najwcześniej za dwa lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *